Text: Luboš Hnát
Foto: Archiv kapely
Letos uplyne čtvrtstoletí, kdy česká crossoverová legenda JOLLY JOKER AND THE PLASTIC BEATLES OF THE UNIVERSE vydala desku Heavy, Funky, Boxing n’Roll. Protože takhle významné výročí je třeba pořádně oslavit, chystá se kapela na nadcházejícím turné tohle album připomenout. Nejen o turné jsem si povídal s jejím leaderem PETREM KUMANDŽASEM.
Ahoj Petře, můžeš mi říct, co pro vás tehdy deska Heavy, Funky, Boxing n‘Roll znamenala?
Zdravím Tě Luboši. Ta deska je konceptuální, klíčovou postavou je Jolly Joker. Je potřeba si především přečíst texty písní. Pravděpodobně v době, kdy album vzniklo, značná část lidí zcela nechápala některé významy. Myslím, že zpočátku i mí spoluhráči. Přesto album mělo velký úspěch. Přišlo ve správnou chvíli na správném místě.
Jeho název je docela zvláštní, co jste jím chtěli říct, respektive proč jste desku pojmenovali zrovna takhle?
Už na samotném obalu jsou různé symboly, titulní strana a její spodní část (návod pro čištění textilie) je inspirovaná obrazem už zemřelého konceptualisty Richarda Tymeše který použil tento notoricky známý motiv pro jeden svůj velkoformát. Z tohoto piktogramu byl vysázen i samotný název Heavy, Funky, Boxing n’Roll, který měl charakterizovat samotný styl desky. Výtvarně je celý cover alba kombinací postmoderny, která byla v dané době na vrcholu, a naivního umění, jehož jsem velkým milovníkem (inspirací byl obraz gruzínského naivisty Niko Pirosmanashviliho s podnázvem Kill All The Styles).
Vím, že desku jste nahrávali v pražském Rock Café, proč jste tehdy zvolili právě tohle místo?
Tehdy to byla naše domácí scéna a právě zde vznikla nahrávka Live In Rock Café, což byla přípravná nahrávka na samotnou realizaci desky Heavy, Funky, Boxing n’Roll. Ale ta se již točila v AD studiu v Hrnčířích!
Turné zahajujete přímo tam, je to náhoda, nebo záměr
Jde o záměr.
Zkus zavzpomínat na nahrávání. Jak probíhalo, jak jste si ho užívali? A máš nějakou veselou historku z natáčení?
Příběhů kolem natáčení a s ním souvisejících okolností je na malou knížku. Dostali jsme kontrakt od Play It Again Sam (slavné belgické alternativní vydavatelství spadající pod Mute Records), jeli jsme se podívat do jednoho velkého studia v Bruselu. Nakonec jsme skončili AD studiu v Hrnčířích, kde s náma současně natáčel svou slavnou svatební kolekci Jiří Zmožek. A album nakonec vyšlo u neznámého vydavatele, který vše zaplatil.
Tušili jste při nahrávání, že se z desky stane kultovní záležitost?
Jo a ne. Když budu mluvit za sebe, já si byl celkem jistý, co dělám. Jak jsem už uvedl, byl to koncept. A hudebně jsem na tom albu shrnul hudební invenci za uplynulých 15 let svého života.
Jak bude probíhat turné, kolik koncertů odehrajete?
Zatím máme nasmlouvaných 15 koncertů. Celou šňůru jedeme s kapelou Pop Killers.
Je jasné, že na koncertech budete hrát písničky z Heavy, Funky, Boxing n‘Roll. Kolik jich bude a jakými skladbami je doplníte? Jinými slovy, jak bude vypadat setlist?
Momentálně z té desky hrajeme čtyři věci a náš setlist čítá celkově 15 skladeb. Je to namíchané. Především žánrově to znamená, že dojde na všechny styly od Bubliny až DEATH (KILL ALL THE STYLES).
Některé kapely výroční turné pojímají tak, že určitou desku zahrají od začátku do konce. Neuvažovali jste o tomhle konceptu?
Ne, Jolly Joker And The Plastic Beatles Of The Universe je koncept, proto se staví bez ohledu na samotné žánry, které se v repertoáru promítají (od popu po death), mezi alternativu.
Chystáte nějakou speciální show?
Když to jde, máme projekci.
Turné je jedna věc, ale co takhle vydat desku v reedici?
Minulý rok vyšel v limitované edici Heavy, Funky, Boxing n‘Roll na vinylu.
Turné s vámi pojede kapela Pop Killers, proč jste si vybrali zrovna je?
Oni si vybrali nás. (smích)
Máš na závěr rozhovoru pro fanoušky nějakou speciální pozvánku?
Rád bych všechny, ke kterým se tento rozhovor dostane, pozval především ve středu 19. září do Rock Café. Tam tahle deska vznikala.
Turné Jolly Jokers And Plastic Beatles k desce Heavy, Funky, Boxing n‘Roll se zastaví na těchto místech:
19. 09. Praha – Rock Café
22. 09. Jihlava – Soul
20. 10. Brno – Metro
26. 10. Havlíčkův Brod – Klub Oko
27. 10. Jindřichův Hradec – Lucky Pery Club
10. 11. Teplice – KNAK
23. 11. Pelhřimov – Sklep
16. 11. Kutná Hora – Česká 1
30. 11. Kroměříž – Stará Masna
01. 12. Pardubice – Ponorka
08. 12. Žďár nad Sázavou – Batyskaf
14. 12. Břeclav – Kafé Piksla
22. 12. Kladno – Poldofka
23. 12. Třebíč – Lihovar
29. 12. Praha-Strahov – Klub 007