Jindřich Vobořil – Rockový kardiál

Text: Luboš Hnát
Foto: Facebook Jindry Vobořila
Publikováno: 1. 10. 2019

Jindra Vobořil

Jindra Vobořil

Před nedávnem vyšla publikace Cesty do rockového nebe, mapující osudy několika českých muzikantů, kteří již nejsou mezi námi. Když jsem si ji před několika dny kupoval, ani ve snu by mě nenapadlo, že se na tuhle cestu vydá vynikající zpěvák a baskytarista JINDŘICH VOBOŘIL.

Narodil se 25. července 1947 na pražském Žižkově, a i když později mnoho let bydlel v Dejvicích, Žižkovákem zůstal po celý svůj život. Vždyť i jeho vzpomínková kniha se jmenuje: Žižkovská opera – Paměti Jindry Vobořila: recenzi na ní si můžete přečíst zde.

Jeho bohatá hudební kariéra trvala více než půl století a za tu dobu prošel mnoha kapelami. Jednou z prvních byli The Cardinals, kde se poprvé sešel se svým celoživotním souputníkem kytaristou a houslistou Josefem Kůstkou. U „Kardinálů“ Jindra ještě působil coby baskytarista. Sólově zpívat začal až mnohem později, když působil u jižanské party Pumpa. V našem loňském rozhovoru mi k tomu řekl: „No, já jsem zpíval už u Cardinals, ale tam jsem to ještě střídal s basou, takže jsem byl frontman jenom občas. Ale je pravda, že u Pumpy jsem začal jako sólový zpěvák.“

Ještě předtím byl členem mnoha různými sestavami, namátkou: Gen, Alarm Group, Shut-Up, Buran Buran či Bacily, se kterými natočil slavné dvojalbum Planetárium (1977). V roce 1984 přišlo Vobořilovo angažmá v již zmíněné Pumpě. Rok zde hrál na baskytaru a poté se definitivně přesunul na post sólového zpěváka. Komentoval to slovy: „Fakt je, že jsem se v tom taky ze začátku necítil úplně dobře, protože když člověka z ničeho nic postavěj před mikrofon, tak hned neví, co s tím tělem dělat.“

Jindra Vobořil působil také na naší muzikálové scéně. Nejvíce se do povědomí rolí Annáše v české adaptaci muzikálu Jesus Christ Superstar. V ní odzpíval téměř 1500 repríz. Zpíval ale také například v Evitě.

V roce 1996 vyšlo CD-ROM Černá díra partičky Los Vobos. Na prahu nového milénia Jindra s Josefem Kůstkou obnovili dávný band Gen, nyní pod názvem Gen 2000, který vydal zajímavou desku Blues posledního pražského upíra (2008). V poslední době Vobořil občas hostoval s kapelou Parade March. Vystupoval také se skupinou Marma Kansas Revival, která (jak název napovídá) hrála písně slavných amerických Kansas. Jindra mi o tom řekl: „Marma Kansas Revival je kapela, která nebude nikdy slavná ani bohatá, ale zpívám s nimi proto, že jde o vrcholové umění a strašně si to užívám já i celá kapela.“

Posledním projektem, na němž se Vobořil podílel, byla formace Česká trojka, kde vedle něho a Josefa kůstky byli členy o generaci mladší muzikanti Kryštof Hon (bicí) a Jiří Hess (basa). Měl jsem to štěstí, že jsem viděl jedno z jejich nemnoha vystoupení v pražském Vagonu, které mě tehdy nadchlo. České trojce vyšla v roce 2017 deska Krokodýlí farma.

Jindra měl v plánu ještě několik hudebních aktivit. Plánovanou spolupráci s Janem Holečkem a skupinou Blues Amplified již bohužel nestihl. Jindřich Vobořil zemřel 26. září 2019. Měl jsem tu čest ho znát. Jindro, díky!