Text: -Slave-.
Foto: Marek Bouda, Alena Chroboková
Již skoro rok a půl můžete v rockových klubech, irsky laděných putykách i na žánrových festivalech vidět a slyšet americko-českou skupinu Chip&Co. Kromě klasického „kytarového“ obsazení u ní uslyšíte irské a skotské dudy, groove boxy, flétny a syntezátory, perkuse, cajony, ale i klasickou rockovou sestavu s bicími a elektrickými kytarami. Stylově šířeji rozkročená hudba do sebe absorbuje irské a skotské vlivy, ale brání se zaškatulkování do tradiční irské hudby, spíše je definovatelná jako rock s world music prvky. V tuto chvíli je před dokončením druhý CD singl, který předznamenává připravované plné CD. Zpěvák a vůdčí postava Chip&Co., William F. Doehring, kterému nikdo neřekne jinak než Chip, prošel ale skutečně světa kraj, v Čechách je považován za „otce zakladatele“ hry a výuky na skotské dudy, a má za sebou hodně životních zkušeností, bylo tedy příjemné se ho zeptat na hudbu, jeho kořeny, ale i na malování a – tanky.
Jsi v Čechách už hodně dlouho, našel sis tady i ženu a založil rodinu. Co tě k nám přivedlo?
Když jsem ve třiceti opustil americkou armádu v roce 1995, řekl jsem si, že zkusím žít a pracovat jinde než v USA a vybral jsem si Prahu, protože jsem byl v posádce v Německu.
Před časem jsi řekl, že u nás už zůstaneš, protože když si bereš ženu, bereš si s ní i její zemi… Vnímáš Českou republiku skutečně nyní jako svůj domov? Co se ti tady líbí a co tě u nás štve?
Ano, přijal jsem Českou republiku jako svůj domov. A ačkoliv s češtinou bojuji denně, víc se identifikuji s českým a evropským stylem života než s americkým.
Jsi původem z Baltimore, tví předci do USA přišli z Irska. Víš, odkud tvá rodina z Evropy přišla, kde máš kořeny?
Rodina z matčiny strany má kořeny v Irsku, moji skvělí, skvělí prarodiče byli oba Irové. Konkrétně moje senzační babička byla z hrabství Galway. Přistěhovala se do USA v roce 1886, když jí bylo 15 let. Mám také německé kořeny, můj bezvadný dědeček z otcovy strany se přistěhoval do USA v roce 1880. Pocházel z Hamburku.
Návštěvníci žánrových festivalů tě mohou znát z dudáckých vystoupení, občas hostuješ třeba s Českým srdcem na jejich koncertech, nově ale máš svojí skupinu Chip&Co., se kterou jsi vystoupil například na Skotském festivalu v Úněticích, pravidelně hráváte v pražském klubu Vagon a na řadě jiných míst. Snažíš se víc o tradiční irskou a skotskou hudbu nebo kapelu směřuješ jiným směrem? Co od vás mohou posluchači čekat?
Snažíme se udržovat playlist s nádechem irské a skotské hudby při propojení tradičního a současného feelingu. Dudy a flétny mohou být velmi odlišné od běžné folk, pop a rock světové hudby, výrazově silné a obohacující v takovém soudobém propojení. Jsme přesvědčeni, že takto pojatá hudba může nabíjet posluchače veselou náladou a pozitivní energií, stejně jako nabíjí nás, když jí hrajeme. I ostatní písně v repertoáru jsou vybrány tak, aby měly stejnou charakteristiku. Posluchači se mohou těšit na další naše původní skladby ve stejném duchu.
Hraješ hodně na kytaru, ale ve tvé výbavě právě převažují různé flétny, píšťaly, několikery irské a skotské dudy. Můžeš neznalým čtenářům trochu popsat rozdíl mezi skotskými a irskými dudami a kolik jich vlastně celkem máš?
Hraji na čtvery různé typy dud: skotské dudy – Highland bagpipes a Border pipes, skotské malé dudy a irské loketní dudy Uilleann pipes. Na velké skotské dudy Highland bagpipes se hraje tak, že se ústy naplní měch vzduchem, u ostatních se do zásobního měchu pumpuje vzduch pomocí měchu pod rukou hráče, podobně jako u českých dud. Rozsah zvuků mých dud pokryje široké spektrum od extrémně hlasitého až po příjemně měkké, tiché a sladké zvuky.
Jak se to vůbec stalo, že sis dal dohromady česko-americkou kapelu s irskými a skotskými kořeny?
To je docela veselý příběh, protože jsem to nebyl já, kdo dal kapelu dohromady. Skupina se dala dohromady velmi přirozeně díky lásce ke stejnému druhu hudby, kterou hrajeme a která nás baví. Všichni členové skupiny rychle přijali za svůj styl hudby, který je mi blízký, a jejich vlastní zájem a zapálení nás pak rychle posunulo o kus dále. Přiznávám současný úspěch Chip & Co. neuvěřitelným talentům a schopnostem ostatních hudebníků a jejich přijetí této původní a originální formy. Ano, možná jsem zapálil první jiskru, ale ostatní z ní rozdmýchali oheň!
Jaké jsou tvé hudební kořeny, vlivy a oblíbenci?
Moje hudební kořeny jsou ovlivněny vyrůstáním v rodině, která udržovala mnoha způsoby propojení se svými irskými kořeny. Dívky vyrůstali při výuce irských tanců, měli jsme v rodině hráče na housle v irském stylu, tradiční irská lidová hudba byla hrána v rámci rodinných událostí, oslav, pohřbů i svateb a samozřejmě jsme byli pravidelnými účastníky irských festivalů a přehlídek v Baltimore, zejména okolo svátku svatého Patrika. Když mi bylo deset, začal jsem se učit na skotské dudy (Highland pipes) s dudáckou kapelou Baltimore City Pipe Band. Jako teenager jsem měl vzory v Beatles, Creedance Clearwater Revival, Kiss, Cat Stevensovi a později ve skupinách jako AC/DC nebo Guns and Roses. Moji dnešní oblíbenci jsou ti, jejichž hudba je plná energie, živena tepoucími rytmy a celkově s pozitivní energií v textech a zvukem, který mne nutí s ní zpívat a tančit.
Kdy tě zase mohou fanoušci a fanynky s kapelou vidět v Čechách naživo?
V současné době hrajeme pravidelně každý měsíc na Národní v klubu Vagon a hrajeme na menších pivních slavnostech a festivalech. Náš cíl je ještě více přejít do výrazně originální autorské tvorby a účastnit se velkých festivalů. Aktuální termíny koncertů uveřejňujeme na naší Facebook stránce.
Jednu ze svých písniček nazýváš Army song. Možná bude pro naše čtenáře překvapením, že ty jsi skutečně v americké armádě byl a účastnil se i války v Zálivu. Jak na tuto dobu vzpomínáš?
Byl jsem důstojník tanku M1 Abrams v americké armádě skoro deset let. Řeknu vám, že moje největší životní rozhodnutí bylo vstoupit do armády a také vám povím, že moje druhé největší životní rozhodnutí bylo armádu opustit. Byl to neuvěřitelně smysluplný čas a důležitá část mého života, ale bylo na čase jít. Věděl jsem, že na mne čekají další velké věci a to skutečně čekaly, tím zejména myslím rozhodnutí založit rodinu a žít v České republice. O válce v Perském zálivu v roce 1991 bych řekl tolik, že jsem byl kapitánem tankového praporu a byl jsem svědkem některých zvěrstev a ničení, které jsou společné každé válce, cítil jsem hluboký smutek nad ztrátami životů na obou stranách. Jsem vděčný, že jsem nebyl v pozici, kdy bych musel mačkat spoušť. I dnes občas zamáčknu slzu z radosti, že jsem živý. Vím, že mé zkušenosti z války v Perském zálivu velmi definují způsob, kterým dnes žiji.
Maluješ krásné obrazy a i kreslení vyučuješ. Kdy jsi začal s malováním? Máš u malování své vzory a oblíbenou techniku?
Začal jsem brát lekce umění, když mi bylo tak deset nebo jedenáct. Malování a kreslení bylo vždy důležitou součástí mého života. Mojí oblíbenou technikou je olej a baví mne i vytvářet a hrát si se symboly keltských uzlů.
Bylo by krásné, vidět tvé obrazy v rámci nějaké výstavy. Nechystáš nějakou nebo nebude možné některé tvé obrazy vidět v rámci výstavy?
V současnosti žádnou výstavu nepřipravuji, protože hudba je nyní mojí hlavní aktivitou. Pokud ale chcete vidět některé moje práce, navštivte mojí stránku williamchipdoehring.wordpress.com. Myslím, že budete potěšeni některými českými tématy, které se v mých pracích také objevují.
K Irsku a Skotsku patří neodmyslitelně irská a skotská whiskey či whisky. Ty máš irské kořeny, ale dudy hraješ skotské i irské. Které verzi whiskey dáváš přednost?
Teď preferuji irské whiskey, jak míchané (blended), tak čistě sladové (single malt).
Máš – jako pozorovatel zvenčí – možnost něco vzkázat Čechům. Máš na srdci něco, co bys nám vzkázal?
Miluji Čechy a českou kulturu, ale pokud bych měl vzkázat jednu věc, tak bych řekl toto: Žijte vášnivě bez vlastních hranic, založených na staromódních způsobech. Je občas dobré se projít bez pantoflí po studené dlažbě!
www.chipandco.cz
www.facebook.com/chipacoband