Text: Luboš Hnát
Foto: Archiv skupiny Energit
Publikováno: 17. 3. 2020
Dne 1. března uplynulo dlouhých osmnáct let od chvíle, kdy zemřel jeden z nejoriginálnějších českých hudebníků, zpěvák a hráč na klávesové nástroje IVAN KHUNT.
Narodil se v Praze 5. prosince 1947. Jako muzikant se nejvíce proslavil coby člen legendárního Flamenga, kde působil od roku 1969. S kapelou nahrál nesmrtelné elpíčko Kuře v hodinkách (1972). Jedinečným způsobem na něm nazpíval píseň Stále dál, která je mnohými považovaná za absolutní vrchol desky.
Sám Ivan Khunt na album vzpomínal v sedmnáctém díle seriálu Bigbít takto: „Když jsem po letech poslouchal Kuře v hodinkách, tak jsem v něm slyšel všechny možné vlivy, od Yes po King Crimson.“
Khunt byl jedním z prvních, kdo v tehdejším Československu vlastnil hammondky, konkrétně šlo o typ L100. Mohl si je pořídit díky půjčce od Zofie Komedové, vdově po slavném jazzovém skladateli Krzysztofu Komedovi, který dosáhl světového věhlasu jako autor hudby k Polanského hororu Rosemary má děťátko a vězeňskému dramatu Riot. Režiséra Buzze Kulika.
Druhou slavnou kapelou, ve které se Ivan objevil, byl Energit. V něm se sešel s kytaristou Lubošem Andrštem, baskytaristou Vladimírem Padrůňkem a svým někdejším spoluhráčem z Flamenga, bubeníkem Jaroslavem „Erno“ Šedivým. V této sestavě skupina hrála asi půl roku, než přišel památný koncert v Pečkách, po kterém byla zakázána.
Zákaz hraní byl pověstnou poslední kapkou k rozhodnutí emigrovat. Nejprve do zahraničí odjel Ernouš a po něm Ivan, který zamířil do Dánska. Později se usadil v Holandsku, ale muzice se dle dostupných informací mnoho nevěnoval.
Po listopadu 1989 se vrátil do Československa, ale ani pak nebyl hudebně příliš aktivní. Jedinou výjimkou bylo jeho angažmá ve skupině Jeff Biograf. Ivan Khunt zemřel 1. března 2002 na Metabolické klinice na Karlově náměstí, bylo mu 56 let.