Text: Luboš Hnát
Foto: Archiv kapely
Publikováno: 19. 10. 2020
Krautrockovou formaci GURU GURU založil v roce 1968 zpívající bubeník Mani Neumeier (*1940). Kapela, která si vytvořila svůj jedinečný styl, v němž se střetávají vlivy experimentálního rocku, free jazzu, world music a avantgardy, patří dodnes v Německu k nejaktivnějším.
Původní sestavu vedle Maniho Neumeiera tvořili ještě Ax Genrich (kytara) a Uli Trepte (baskytara). Skupina debutovala v roce 1970 elpíčkem UFO, které bylo dobře přijato fanoušky i kritikou. Úspěšné bylo také album Känguru (1972), na němž jsou asi dva jejich největší hity Oxymorn a Ooga Booga; celá deska se nese v psychedelickém až industriálním duchu. O rok později vyšla další ceněná nahrávka Guru Guru. Kapela za více než půlstoletí své existence vydala úctyhodných 42 desek.
Většinu písniček zpívají Guru Guru anglicky, ve svém repertoáru však mají i skladby v němčině. To je případ třeba hudební hříčky Rattenfänger (Krysař). Někteří škarohlídi tvrdí, že zejména v osmdesátých letech se kapela stala jen jakousi firmou, pod níž Mani Neumeier vydával své vlastní desky. Nikdo mu však nemůže upřít zápal a pracovitost. Je ale pravdou, že nahrávky z tohoto období nebyly komerčně příliš úspěšné.
V polovině devadesátých let kapela vydala dvě skvělá alba Wah Wah (1995) a Moshi Moshi (1997). Skupina prošla celou řadou personálních obměn. Nyní se její obsazení ustálilo a vedle Maniho Neumeiera (bicí, zpěv) se objevují Roland Schaeffer (kytara, saxofon, nadaswaran, zpěv), Peter Kühmstedt (baskytara, zpěv) a Jan Lindqvist (kytara, lapsteel kytara, zpěv).
Nakonec zbývá vysvětlit:
Kraut rock je výraz používaný pro německou rockovou hudbu od poloviny 60. let do konce 70. let výrazně ovlivněnou nejprve syrovým psychedelickým stylem, později také space rockem a rockovým impresionismem. Ke stylu jsou řazeny výlučně skupiny, které svou tvorbu rozvinuly do nástupu punku. K nejdůležitějším patří Tangerine Dream, Kraftwerk a Can.
Nadaswaran je dechový nástroj s dvojitým rákosem z jižní Indie.