Text: Luboš Hnát
Foto: Mia Feres, archiv skupiny
Publikováno: 21. 4. 2021
Nečekaný návrat na tuzemská pódia hlásí jedna z našich největších rockových legend: kapela FLAMENGO. Zejména starším českým fanouškům ji není třeba dlouze představovat: vždyť kdo by neznal tak zásadní album, jakým je Kuře v hodinkách (1972).
Skupinu založil v roce 1966 bubeník Přemysl „Česnek“ Černý, který se později přesunul do role manažera. Prošlo jí mnoho osobností naší rockové muziky, namátkou jmenujme zpěváky Petra Nováka, Karla Kahovce, Joan Duggan, Viktora Sodomu a samozřejmě Vladimíra Mišíka. U kytary se mezi jinými objevil František Francl.
Skupina, která se vrací ke koncertní činnosti, bude vystupovat pod názvem FLAMENGO REUNION SESSION. Opírat se bude především o dvojici Pavel Fořt (kytara) a Vladimír „Guma“ Kulhánek (baskytara). Doplní je zkušení harcovníci Jan Holeček (zpěv, Hammond B3) a Jiří „Zelí“ Zelenka (bicí, vokál). Na koncertech se bude v roli stálého hosta objevovat špičkový saxofonista Vladimír „Boryš“ Secký.
Od Kahovcových melodických písniček typu Paní v černém se Flamengo dostalo až k zemitému blues. V roce 1971 se ke kapele přidal Vladimír Mišík, který u mikrofonu vystřídal hráče na klávesové nástroje Ivana Khunta.
A právě na období let 1970–1971, kdy od mikrofonu zněl Khuntův hlas, současná sestava navazuje. Chystá program Stále dál…, jehož název nejen odkazuje na kultovní Khuntem nazpívanou Stále dál, ale vyjadřuje také fakt, že kapela nepatří minulosti, ale oslovuje svojí jedinečností i současné publikum. Na setlistu nebudou chybět takové perly jako Vím, že pláčem to skončí nebo Too Much Love Is Bad Thing. Zazní i písně Každou chvíli, jejímiž autory jsou Ivan Khunt a Pavel Fořt, a Týden v elektrickém městě. Ani jedna na původním vydání Kuřete v hodinkách nevyšla a obě světlo světa spatřily až coby bonus na reedici z roku 1998.
Proč se kapela obrací do let 1970–1971, vysvětlil zpěvák Jan Holeček: „Tohle období je naprostá špička rockový hudby v Československu. Proto je potřeba ho vzkřísit. Faktem je, že je méně známé a trochu ve stínu slavného Kuřete, ale obsahově je neskutečné.“ Holeček neskrývá ani svůj obdiv k Ivanu Khuntovi: „Pro mne je Ivan absolutní top jako rockový zpěvák v naší rockové historii. Znamená pro mne to samé, co Steve Marriott, Robert Plant, Mike Harrisson nebo kdokoliv další ze světové špičky.“
Fanoušky bude jistě zajímat, zda se Flamengo Reunion Session pokusí napodobit originální zvuk. Také na tuhle otázku odpověděl zpěvák a hráč na klávesy Jan Holeček: „Já nevím jak ostatní, ale můj přístup je hodně vintage: Přemýšlím, že bych mohl hammondy částečně prohnat přes starej marshall. Ivan takhle zastara hrával, protože tehdy neměl leslie bednu. Dále uvažuji o použití nějakých efektů jako kruhový modulátor. Prostě starý zvuk v největší formě.“
Skupina je podle manažerky Petry Macháčkové připravena okamžitě začít koncertovat. „Máme už nasmlouvanou řadu vystoupení včetně několika festivalů. Čekáme, jak se vyvine současná pandemická situace,“ vysvětluje. Příznivci starého bigbítu se tedy mají opravdu na co těšit.
Celá fotogalerie