Text: Luboš Hnát
Publikováno: 15. 2. 2021
Přestože se náš web, věren svému názvu, věnuje převážně rockové muzice, nezanedbáváme ani ostatní styly. Letos 9. února ve věku nedožitých 80 let zemřel jeden z nejrespektovanějších jazzových pianistů CHICK COREA, sluší se mu vyjádřit úctu.
Narodil se v Chelsea v americkém státě Massachusetts jako Armando Anthony Corea, proslavil se však pod svou přezdívkou. Poprvé na sebe upozornil na začátku šedesátých let, kdy spolupracoval mnoha známými jazzovými hudebníky jako například: Mango Santamaria, Blue Mitchel nebo Herbie Mann.
V roce 1968 se přidal ke kapele slavného trumpetisty Milese Davise, kde nahradil Herbieho Hancocka. Davisovi pomohl přejít k modernějšímu zvuku. Podílel se mimo jiné na albech In A Silent Way (1969) a Bitches Brew (1970).
Paralelně s tím pianista založil novátorskou skupinu Return To Forever, v níž hrál například i famózní kytarista Al Di Meola. Kapela měla v letech 1973–1976 poměrně úspěšné jazzrockové období. Než se v roce 1977 se rozpadla, vydala sedm studiových alb.
Od té doby se Corea soustředil zejména na sólovou kariéru. Už v roce 1970 začal spolupracovat s vibrafonistou Gary Burtonem, s nímž vydal desku Crystal Silence (1972). Její pokračování vyšlo v roce 2006 pod názvem New Crystal Silnence a o tři roky později získalo jednu z cen americké akademie populární hudby Grammy. Poslední Coreova nahrávka vyšla loni pod názvem Plays.
Chick Corea se stal čtvrtým nejčastěji nominovaným umělcem v historii cen Grammy, získal jich úctyhodných třiadvacet. Několikrát slavný pianista vystoupil i u nás. Poprvé to bylo ještě za totality v roce 1988 s kapelou Elektric Band. V květnu 2018 zakončil jarní koncertní blok brněnského JazzFestu. V červenci téhož roku na festivalu Prague Proms v pražském Obecním domě, kde jej doprovázel Český národní symfonický orchestr, který vedl Steven Mercurio. Třetí tuzemský koncert byl naplánován na letošního 7. března, kdy měl s triem Vigilette zahájit 20. ročník JazzFestu. Chick Corea to už bohužel nestihne.