Text: Luboš Hnát s přispěním Miloše Pelikána
Foto: Jiří Olszar
Publikováno: 22. 11. 2021
Pouhých šedesát devět let života měl na tomto světě vyměřeno slovenský skladatel, zpěvák a kytarista MIROSLAV „MEKY“ ŽBIRKA, který naposledy vydechl ve středu 10. listopadu.
Miro Žbirka byl nejmladším ze tří bratrů, na svět přišel 21. října 1952 v Bratislavě. Jeho rodiči byli slovenský zpěvák Šimon Žbirka a Angličanka Ruth Galeová. Díky svému původu uměla pozdější hvězda československé hudební scény výborně anglicky, což za bolševického režimu rozhodně nebylo obvyklé. Není tedy divu, že Meky zpíval jak slovensky, tak anglicky. A během let výtečně zvládnul i češtinu.
K hudbě ho vedla především matka, a tak mohl patnáctiletý Meky v roce 1967 být u začátku skupiny Modus, která ve svých počátcích hrála coververze světových hitů konce šedesátých let a později se přeorientovala na vlastní tvorbu. V televizním seriálu Bigbít Miro vzpomínal: „My jsme nacvičili asi osm písniček od Bee Gees, hráli jsme na 1. slovenském beatovém festivalu a zdálo se, že všechno bude perfektní. Jenže pak přišly zákazy, a to byla úplně jiná doba.“ Z Modusu odešel v roce 1973, aby se do něho o tři roky později vrátil a společně s Marikou Gombitovou nahrál veleúspěšnou píseň Úsmev, se kterou v roce 1977 vyhráli Bratislavskou lyru. Tím byla vlastně nastartována Mekyho profesionální kariéra.
Největšího úspěchu dosáhl Miro se skupinou Limit, kterou založil s baskytaristou Laco Lučeničem a bubeníkem Dušanem Hájkem, která se přiklonila k modernímu střednímu proudu. Patřila však k tomu nejlepšímu, co tento žánr nabízel. S ní nazpíval svůj asi největší hit Biely Kvet, který vyšel na desce Sezónne lásky (1982). Stejné album obsahovalo i další slavnou píseň Atlantída. Ve stejném roce vyhrál v kategorii zpěvák v anketě Zlatý slavík a po Waldemaru Matuškovi byl teprve druhý, kdo dokázal porazit Karla Gotta.
V roce 1984 vyšla další slavná nahrávka Nemoderný chalan, která obsahovala písničky: Pozri, Mesto spí či V-klub, v níž zpěvák vzpomínal na slavný bratislavský rockový klub. Na desce se objevil i další hit Poraď si sám. V roce 1988 vydal album Zlomky poznania, některými hudebními novináři považované za jeho vůbec nejlepší. Silné kolekci písniček vévodí (dnes už evergreen) Prvá.
Žbirka byl svým založením melodik a miloval anglickou popmusic. Snad proto jeho celoživotní láskou byli Beatles, přátelil se dokonce s Paulem McCartneyem. Zapomenout nesmíme ani na Mirovu moderátorskou kariéru. Zkraje devadesátých let uváděl v Československé televizi klipový pořad Rhytmick a v současnosti se na stanici ČT Art vysílá pořad s názvem Doupě Mekyho Žbirky. Režisér Šimon Šafránek natočil o jeho životě celovečerní dokument Meky.
Bohatá a veleúspěšná byla i jeho porevoluční kariéra. Jmenujme například desky: Samozrejmý svet (1994), Meky (1997) či Miro (2015). Poslední Double album vyšlo v roce 2018 a vznikalo ve slavném londýnském studiu Abbey Road. Žádné další Miroslav Žbirka už bohužel nenatočí.
Na jeho řadovkách převládá autorská tvorba, coververze Meky spíš hrával na koncertech. Pozoruhodnou výjimkou je Let’s Make A Summer, kterou původně natočili slovenští The Beatmen, považovaní kolem roku 1965 za nejlepší československou rockovou skupinu publikem, ale i hudebními kritiky a českými hudebníky. Žbirka jim vystřihnul poklonu tak povedenou, že jeho verze je srovnatelná s originálem. Ostatně, posuďte sami…