aneb Trable hoďte za hlavu a dopřejte si hudební zábavu
Text: Miloš „Bob“ Pelikán
Foto: ilustrační
Video: Youtube
Publikováno: 24. 12. 2020
Podobně jako někteří Češi očekávají, jaká bude nová pohádka v televizi na Štědrý den, bývají v Británii hlavně teenageři zvědaví na to, kdo o vánočním týdnu ovládne ostrovní hudební hitparádu. V minulosti se leckdy odehrávaly i masivní hlasovací souboje fanoušků toho kterého interpreta a padala (nikoli soudní) obvinění z neférových manipulací s čísly prodaných singlů.
Leckoho asi překvapí, že začátek vyhecované „tradice“ úzce souvisí s kapelou Slade a její písničkou Merry Xmas Everybody (1973). V mediálně ohlášeném a hojně sledovaném souboji porazila žánrově spřízněnou, tedy glamrockovou skupinu Wizzard s vánočním songem I Wish It Could Be Christmas Everyday (1973).
I když vynecháme lidovky či gospely, nabízí pop music mnoho anglicky zpívaných písniček o Vánocích. V hustém lese plném kýče i nesporné kvality udělal autor článku prořízku, aby mohl pro čtenářovo pobavení a snad i inspiraci nabídnout soukromou oblíbenou desítku. Záměrně jsou vybrány hlavně skladby více či méně rockové a v českých nebigbítových rádiích zpravidla méně hrané. Jinými slovy: Následující kolekce, seřazená podle stáří písniček, nenabízí žádný škvár!
Well, here you are:
Merry Christmas Everybody (1973, Slade)
Rozjuchaná písnička, která se o Vánocích roku 1973 dostala na špici britské hitparády. Hardrockoví Slade tak dali vzniknout tradici, kdy jednička na tamním singlovém žebříčku v době vánoční představuje prestižní záležitost jak pro interpreta, tak pro fanoušky. Singl byl mimochodem poslední jedničkou skupiny, jejíž zlatá éra spadá do 1. půlky 70. let.
Santa Claus Is Comin’ To Town (1975, vydáno 1982, Bruce Springsteen)
Nejstarší dochovaná a zároveň slavná nahrávka téhle písničky pochází z roku 1934. Dosud ji natočilo přes dvě stě interpretů: třeba Frank Sinatra, Neil Diamond, Chris Isaak či Mariah Carey. Nejpovedenější, protože rockově řízná je verze, kterou natočil Springsteen se svým E Street Bandem v New Yorku v prosinci pětasedmdesátého. Skvělý je tu nejen Boss, ale i jeho saxofonista, zesnulý Clarence Clemons.
2000 Miles (1983, The Pretenders)
Nenápadný klenot! V Albionu kupodivu jen 15. místo na žebříčku. Balada jiskřivá jak čerstvě napadaný sníh, jíž vévodí hřejivý, lehce zastřený hlas zpěv Chrissie Hynde a text plný radosti z nadcházejících Vánoc. V bolševickém Československu se písnička vůbec nehrála: novovlnní Pretenders tehdy byli prakticky neznámou kapelou a míru povolené angličtiny v rádiu a televizi nastavili ostražití soudruzi proklatě nízko.
Thank God It’s Christmas (1984, Queen)
Singl nebyl na ostrovní hitparádě moc úspěšný, neprokousal se ani do top twenty. V období, kdy ještě v éteru i uších fanoušků Queen doznívaly fláky jako Radio Ga Ga, tahle skladba vcelku spravedlivě zapadla. Ani skupina sama ji nikdy neoprašovala. Sběratelská vzácnost, která se na cédéčku objevila poprvé až v roce 1999 na kompilaci Greatest Hits III.
Merry Christmas Everyone (1985, Shakin’ Stevens)
Song pojatý ve stylu rockabilly, ostatně jako další Stevensovy největší hity. Co jiného byste čekali od napomádovaného hezouna, který si v Anglii na jevišti i na deskách vydobyl renomé napodobováním Elvise Presleyho? Písnička, která při svém debutu ovládla britskou hitparádu, je v téhle desítce výjimkou: stal se z ní notoricky známý šlágr, který bohužel slouží i v Česku jako kulisa v obchoďácích. Uf!
Christmas Time (1985, Bryan Adams)
Pouhý singl nahraný ve Vancouveru v období, kdy tenhle kytarista, zpěvák a skladatel poprvé udělal pořádnou díru do světa s albem Reckless (1984). Vkusná balada se kupodivu obešla bez videa: až loni k ní kanadský pořízek udělal černobílý, ale docela fádní videoklip. V roli režiséra se prostě moc nevyznamenal. Ale je tak snadné zavřít oči, stát se z diváka pouhým posluchačem a pustit na špacír vlastní fantazii!
Driving Home For Christmas (1986, Chris Rea)
Chlapskou zralou nostalgií sycená skladba. Jízda v autě domů na svátky probouzí v dávno dospělém zpěvákovi vzpomínky na jeho blízké i na dětství. Rozverný klavírní úvod leckomu asi připomene znělku někdejších Bakalářů, oblíbeného cyklu Československé televize. Pro někoho staromódně znějící kousek, který ale rozhodně potěší romantika, co se v muzice obejde bez agrese i bez syntezátorů.
Fairytale Of New York (1988, The Pogues)
Asi nejznámější skladba od kapely považované za zakladatele irského punk folku. Hospodsky opojná nálada zpěváka, způsobená možná pravou whisky, je velmi svůdná. Hlavní postavou textu je irský přistěhovalec, který se ocitne na záchytce v New Yorku a vzpomíná na minulé Vánoce, kdy se seznámil s dívkou, jež ho později opustila. Perlička: Sloka popisující partnerské hádky obsahuje četné vulgarismy, které byly ve veřejném rozhlasovém vysílání obvykle vystříhány.
It’s Christmas Time (2008, Status Quo)
Pohodový song od londýnské hardrockové legendy v jejím typickém, a tudíž nezaměnitelném stylu. Střední tempo, důraz na zemitý kytarový spodek, jednoduchá, ale svůdná melodie, hymnický refrén a zpěv tandemu Rossi & Parfitt ‒ to musí potěšit každého fanouška Status Quo. Za zmínku stojí nahodilý soulad číslovek: singl kapela vydala na počest 40 let od prvního hitu Pictures Of Matchstick Men (1968), celkově šlo o její 75. singl a na domácí hitparádě dosáhl na 40. příčku. Na koncertech ho skupina občas hrála jen na britských ostrovech a jen během adventu.
Christmas Lights (2010, Coldplay)
Dominantní klavír a napůl šeptající hlas Chrise Martina zpočátku, potom gradace až k hymnickému patosu, jen klavírní dohra ve finále. Prostě písnička s jasně rozpoznatelným rukopisem od kapely, která rozvinula veleúspěšnou kariéru až v novém miléniu a která často využívá dobové trendy. Nepřekvapí proto skutečnost, že skladba se nejdřív objevila ke stažení na internetu, zatímco na klasickém singlu vyšla v reedici až letos 4. prosince, coby připomínka deseti let existence. Kdo má rád nejlepší tvůrčí období Coldplay, nejspíš si Christmas Lights oblíbil či oblíbí. Ale v současnosti tahle globální hvězda stadionového rocku ztrácí dech…