Pražská premiéra skupiny Flamengo Reunion Session

30. 9. 2021 – Malostranská beseda, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Mia Feres, www.mia-feres.com
Publikováno: 7. 10. 2021

Flamengo Reunion Session

Flamengo Reunion Session

Přeplněná Malostranská beseda hostila pražskou premiéru kapely FLAMENGO REUNION SESSION, brázdící od letošního roku tuzemská pódia. Navíc podle slov manažerky Petry Macháčkové šlo o vůbec první klubové vystoupení, neboť skupina v létě hrála pouze na nejrůznějších festivalech.

V sestavě je jediný zakládající člen Flamenga Pavel Fořt (kytara). Dále: Vladimír „Guma“ Kulhánek (basová kytara) který sice u úplných začátků této kultovní party ještě chyběl, ale připojil se k ní velice krátce po jejím vzniku, proto se o něm hovoří jako o originálním členu.  Doplňuje je trojice zkušených harcovníků: Jan Holeček (zpěv, Hammond B3), Jiří „Zelí“ Zelenka (bicí) a Vladimír „Boryš“ Secký (saxofon, příčná flétna).

Flamengo Reunion Session - Vladimír „Boryš“ Secký a Pavel Fořt

Flamengo Reunion Session – Vladimír „Boryš“ Secký a Pavel Fořt

Krátce po půl deváté vzduch v Malostranské besedě prořízl ostrý zvuk Boryšova saxofonu a znalci po několika vteřinách identifikovali písničku Týden v elektrickém městě. Po ní následovala I Am The Walrus v úpravě, jak ji hrávali Spooky Tooth. Kdyby Honza Holeček předem neprozradil, že pochází od autorské dvojice Lennon/McCartney, hádal by to asi málokdo.

Už dlouhou dobu obdivuji Holečkův zpěv, v Malostranské besedě podal jeden ze svých nejlepších výkonů, kterých jsem byl svědkem. Honza se zlepšil především v česky zpívaných písních a za to si vysloužil velký potlesk, který se Každou chvíli ozýval ze sálu.

Flamengo Reunion Session - Vladimír „Guma“ Kulhánek a Jan Holeček

Flamengo Reunion Session – Vladimír „Guma“ Kulhánek a Jan Holeček

Absolutorium si však zaslouží všichni muzikanti. Skvěle sehraná rytmika Guma a Zelí, která se setkávala v mnoha kapelách, působila i tentokrát jako skvěle seřízený motor. Fanoušky uchvacovala také Fořtova kytarová hra. Skvostně vyzněla stará pecka Tobacco Road, kterou v roce 1964 natočili Nashville Teens. Na koncertě ovšem zazněla ve verzi od Edgara a Johnyho Wintrových. Fanoušci ji mnou slyšet na albu Entrance (1970).

Flamengo Reunion Session - Vladimír „Guma“ Kulhánek

Flamengo Reunion Session – Vladimír „Guma“ Kulhánek

Příští rok uplyne padesát let od vydání slavné desky Kuře v hodinkách (1972) a proslýchá se, že kapela při této příležitosti chystá speciální turné. Není tedy divu, že na programu nechyběla dvojice písní, která z nesmrtelného alba pochází. Byly to Doky, vlaky, hlad a boty a křehká Já a dým, po níž koncert předělila krátká přestávka.

Asi po patnácti minutách se muzikanti vrátili na pódium, aby nadšeným posluchačům naservírovali další porci skvělé muziky. Jako první zazněla Mišíkova V sedmém nebi. V roce 1969 se na B straně singlu Summertime objevila písnička Too Much Love Is A Bad Thing, kterou původně tak jako mnohé jiné zpíval Ivan Khunt.

Další písnička s českým textem se jmenovala Pro Pavlu. Sice nepochází od Flamenga, Guma ji napsal zkraje devadesátých let pro Vladimíra Mišíka, ale to vůbec není na škodu. Skladba je to hezká a její text také, není tedy důvod proč ji nezahrát.

Flamengo Reunion Session - Jiří „Zelí“ Zelenka

Flamengo Reunion Session – Jiří „Zelí“ Zelenka

Všichni v sále si užili výbornou jízdu Evil Woman a atmosféra gradovala, až dospěla přes zeppelinovskou Bring It On Home a skvělou pecku Love With Me ke svému vrcholu v podobě kultovní Stále dál.  Po ní se kapela za obrovských ovací rozloučila.

Nadšená reakce publika nemohla zůstat bez odezvy, a tak se rozeznělo Kuře v hodinkách a úplné finále patřilo Santanovu hitu Oye Como Va. Skupina Flamengo Reunion Session podala strhující výkon a zcela zaslouženě nadchla Malostranskou besedu. Její koncert neměl žádné hluché místo – takových není ani v Praze mnoho.