19. 2. 2020 – Vinohradský pivovar, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Jindřich Oplt
Publikováno: 25. 2. 2020
Na dvě části byl rozdělen bluesový večer ve Vinohradském pivovaru v Praze. V té první byl promítán dokumentární snímek BLUESMAN o dnes již bohužel nežijícím kytaráři Peteru Jurkovičovi. Druhou polovinu obstaralo vystoupení skupiny MOTION FOOD, kterou Jurkovič založil a dnes ji vede jeho syn Marek.
Nebylo mým záměrem napsat podrobnou recenzi filmu Bluesman, přesto si několik vět o něm neodpustím. Dokument představuje Jurkoviče nejen jako výrobce kytar, ale divák se mimo to dozví, že v sedmdesátých letech byl také doktorem přírodních věd a úspěšným vědeckým pracovníkem, což může být pro mnohé překvapení.
Ve snímku vystupují a na Jurkoviče vzpomínají mnozí slavní čeští muzikanti jako: Vladimír „Guma“ Kulhánek, který byl projekci přítomen, Ivan Hlas, Norbi Kovács či nedávno zesnulý Petar Introvič. Vedle nich je ve filmu zaznamenán rozhovor s kytaristou Billy F. Gibbonsem ze ZZ Top. Mnohé archivní záběry zachycují vyprávění samotného výrobce kytar. Právě tyto pasáže jsou velmi cenné, je jich velké množství a jsou unikátní, některé dokonce pocházejí z amatérských VHS.
Dokument Bluesman nejen poučí, ale také pobaví. Proto ho můžu bez obav doporučit všem, kdož se o dobrou, zvláště pak bluesovou muziku zajímají.
Po krátké pauze se nevelkým sálem rozezněla muzika kapely Motion Food, jejíž název je inspirován knihou Alfreda Jarryho Nadsamec. Současnou sestavu tvoří: Marek „Marcus“ Jurkovič (bicí), Marek Hlavica (zpěv, foukací harmonika), Michal Rákosník (kytara), Jan Timiopulos (basová kytara) a Martin Forst (alt saxofon). Ve Vinohradském pivovaru navíc jako host vystoupil pianista Jan „Honánek“ Korselt.
Skupina ve svém přibližně hodinovém setu zahrála skladby jako Návod nebo Náhradní peněženka, nechyběla ani hitovka Chtěl bych být bluesman. Ke všem nezapomenutelné texty napsal Peter Jurkovič. Publikum každou z nich odměnilo potleskem.
Celý koncert se dle očekávání nesl ve znamení blues, výjimkou byla jen rokenrolová vypalovačla Málo se hejbu. Ačkoliv pivovarem duněla skvělá muzika podpořená bezchybnou souhrou kapely a výborným zvukem, atmosféře by možná prospělo odstranění židlí, které v sále zůstaly po předchozím promítání.
Po celý večer bylo na pódiu k vidění několik kytar z dílny Petera Jurkoviče, na které si zájemci mohli po skončení koncertu zahrát. I tahle improvizovaná výstavka nenechala nikoho na pochybách, že celá akce je poctou, nutno říci že velmi povedenou, slavnému výrobci hudebních nástrojů.
Na pódiu dál znělo prvotřídní blues, ale čas byl neúprosný, a tak nevyhnutelně musela přijít na řadu poslední písnička, kterou byla pomalá Šatnář. Po ní se fanoušci dočkali ještě jednoho přídavku.
Celá fotogalerie: