Klub Vagon – 19. 3. 2015
Je potěšitelné, že existují kapely, které se věnují žánrům stojícím mimo hlavní posluchačský proud. Jednou z takových kapel je i pražská progresivní partička Cuprum. Ta se věnuje progresivnímu rocku sedmdesátých let. Na společném koncertě ve známém klubu Vagon s Cuprum vystoupila i parta s všeříkajícím názvem Quizz Kid (Jethro Tull Tribute).
Do klubu si ten večer opravdu našlo cestu jen několik desítek fanoušků starého rocku. Ti si však užili pořádnou porci zajímavé muziky. Jako první vystoupila kapela Cuprum. Ve své hodince přehrávala zejména skladby pocházející z její první desky „Musica Deposita“ z roku 2011. V jejich hudbě nelze přeslechnout jasné vlivy Jethro Tull což má ‚na svědomí‘ zejména skvělá příčná flétna v podání Richarda Maláta. Protože ve Vagonu byl ten večer i celkem a vyvážený dobrý zvuk mohl jsem si vystoupení v poklidu užít. Od přírody miluju zvuk hammondek a onoho večera jsem byl v tomto ohledu více než spokojen. Hammondky dobře doplňovala kytara Honzy Drchala. Nicméně Cuprum je především poslechovka takže jsem si pohodlně sedl na vyvýšený stupínek a poslouchal. Užil jsem si zejména ‚tvrdší‘ skladby jako „Manýrista“ nebo „Opice v krému“. Přesto mě nic nenutilo vstát a jít pod pódium ‚pařit‘, to ale neznamená, že by se mi ostatní písničky nelíbili, naopak, až na mírně ujetou „Dubček funky“, kterou však osobně řadím do kategorie hudebních vtípků se mi celé vystoupení hodně zamlouvalo. Nicméně pro většinu obecenstva byla píseň „Dubček funky“ jednoznačným hitem, který rozpohyboval do té doby strnulé obecenstvo. Kapela nezapomněla ani na svou zatím poslední desku „Brahna, Višnu, Šiva“ z níž jsem poznal melancholickou „Urnový háj“ a veselou pecku „Pracuju na pásu“. Hodinka s Cuprumem docela příjemně utekla na čemž měl zásluhu dobrý zvuk, ale hlavně zajímavá muzika.
Quizz Kid (Jethro Tull Tribute) jsou s Cuprum nejen stylově spřízněni, ale také personálně velmi úzce propojeni, což pro mě nebylo žádným překvapením. Členy Quizz Kid (Jethro Tull Tribute) tedy jsou Richard Malát (příčná flétna), Jan Ježek (bicí) a Vladimír Pošvic (akustická kytara, zpěv), trio ‚Cuprumáků‘ ještě rozšíril Štěpán Vodenka (klávesové nástroje), který pro tentokrát zaskočil za zraněného Mikuláše Čimburu. Sestavu doplňují ještě Ondřej Vondrlind (kytara) a Jan Havránek (basa). Setlist kapely tvoří v převážné většině skladby z alb „Stand Up“ a „Aqualung“. Přiznám se, že tohle pro mě nejsou úplně známé desky, takže jsem jednotlivé skladby až na několik výjimek nepoznával. Jasným poznávacím znamení hudby Jethro Tull je Andersonova flétna. V českém podání tomu nebylo jinak a flétnista Richard Malát si svou hrou s legendráním ‚divousem‘ v ničem nezadal. Snad jen na typickém „Andersonovském“ postoji by mohl Richard zapracovat. Koncert samotný byl, ale daleko více strhující než předchozí vystoupení. Pěkně vyzněla zejména hitovka „Living in the Past“. Byl jsem příjemně překvapen zpěvem Vládi Pošvice, který celé kapele přidával na autentičnosti. Osobně bych však v setlistu uvítal také skladby z jiných alb, Jethro Tull jich za svou kariéru natočili dost. Myslím, že například taková „Too old to Rock and Roll, Too Young to Die“ by koncertu náramně slušela.
Celý ten večer ve znamení progresivní muziky se zkrátka povedl, snad jen návštěvnost by příště mohla být větší.