Panský dům – Tančírna, Chotěboř – 31. 10. 2015
Foto: Ája Dvořáčková, Romolo Cicutto
Ačkoliv jsem report z koncertu AFTERGLOW psal před nedávnem, neodpustím si ho napsat znovu. Jednak proto, že se koncert tentokrát konal mimo Prahu – v chotěbořské Tančírně, a také proto, že předkapelou byla havlíčkobrodská jazz-rocková formace JADA BAND, která rozhodně také stojí za pozornost.
O kapele Jada Band jsem toho před koncertem moc nevěděl, a tak mi byla tahle parta velkou neznámou. Poté co se muzikanti objevili na pódiu a spustili svojí originální pestrou směsici nejrůznějších stylů, mi začalo být jasné, že tahle partička je více než originální. Skupina sází převážně na svou autorskou tvorbu, ovšem jak sami říkají, ve svém repertoáru mají také ‚několik drzých coververzí‘. O co jde a proč ‚drzých‘, jsem pochopil, když zazněla první z nich, a sice „Come Together“ od Beatles. Ta byla výrazně zahalená do jazz-rockového hávu a zněla velmi originálně. Jasně, zpěvák Zdeněk Koláčný není žádný druhý Lennon, ale ani se o tom nesnaží nikoho přesvědčit. Zvuku kapely jednoznačně dominovalo piano Jardy Vorlíčka, mně ovšem připadlo, že v některých písních je to tak trochu na úkor kytary, která byla v celkovém soundu podle mě až zbytečně utopena. Oproti mé předchozí návštěvě Tančírny se mi výrazně více líbil celkový zvuk, na kterém má určitě podíl nová aparatura, která byla v Tančírně instalována teprve před nedávnem. Další z coververzí, která ovšem nezapadala do kategorie ‚drzých‘, byla popová hitovka „Sunny“. Co se týče vlastních skladeb, nejvíce mi v paměti uvízla výrazně funková věc s příznačným názvem „Pálivej funk“. Přiznám se, že jsem trochu tápal v personálním obsazení kapely, zejména pak co se pěveckého postu týče, a nic na tom nezměnilo ani pozdější internetové pátrání. Každopádně zhruba v polovině setu se za mikrofonem objevil Jiří Uttensdorfský, aby si s kapelou zazpíval dvě písničky. Nevím, jestli je Jirka pouze host nebo stálý člen kapely, ale jeho hlas mi připadal o něco zajímavější, a řekl bych, že se do kapely více hodil. Nicméně po vsuvce s Jiřím Uttensdorfským za mikrofonem se na své místo vrátil ‚původní‘ zpěvák Zdeněk Koláčný a v setlistu se objevily další dvě ‚drzé‘ coververze – Lenonnova „Imagine“, která ještě nebyla originálu příliš vzdálena, ovšem Beatlesovský perný den, tedy „A Hard Day’s Night“, jsem v jeho výborné jazzové úpravě přece jen chvilku hledal. Suma sumárum, Jada Band je opravdu originální kapelou, která si za svůj výkon rozhodně zaslouží můj palec nahoru.
Jak jsem již psal v úvodu, report z jiného koncertu Holečkových Afterglow vznikl poměrně nedávno a dnes nemá tedy cenu rozpitvávat setlist, hráčské výkony atd. To vše si můžete přečíst zde. Protože, ale šlo tentokrát o mimopražský koncert, kterých Afterglow zatím moc nehrají, bylo zajímavé si všimnout, jakého ohlasu se kapela dočká na ‚českém venkově‘. Je bohužel smutné, že pražské koncerty téhle party mají tristní návštěvnost a bylo by asi bláhové se domnívat, že návštěva v Chotěboři bude nějak dramaticky vyšší. Ovšem protože Tančírna je o poznání menší prostor než pražský Vagon, opticky to vypadalo, že sál je tentokrát o něco více zaplněn. Nicméně když kapela spustila svou směsici blues rocku smíchaného s poctivým jižanským rockem, vytvořil se pod pódiem poměrně solidní hlouček ‚pařících‘ lidí. Nevím kolik z přítomných bylo na začátku večera obeznámeno s tvorbou Afterglow, ale myslím, že tahle muzika prostě musí strhnout snad každého.
Znovu musím ocenit přístup všech muzikantů, kteří i přes nízkou návštěvnost hrají s neuvěřitelnou radostí, která se pak přenáší na všechny přítomné. O zvuku jsem se zmiňoval v souvislosti s přechozí kapelou a to, co jsem napsal o několik vět výše, platilo i při vystoupení pražské kapely. Jednou z mála odlišností oproti ‚vagoňáckým‘ vystoupením bylo, že Afterglow tentokrát udělali miniaturní pauzičku, která ovšem nijak nenarušila průběh koncertu a nevylučuji, že byla udělána víceméně kvůli prasklé struně na kytaře Jindry Musila. Další velmi příjemný rozdíl přišel až v samém závěru při přídavcích. Prvním přídavkem byla nesmrtelná hymna „Born To Be Wild“, které jsem se minule ve Vagonu nedočkal. Podstatnější ovšem bylo, že si chotěbořské publikum na kapele vynutilo ještě jeden přídavek, který na jiných koncertech Afterglow není samozřejmostí.
Sečteno a podtrženo, chotěbořská premiéra pražských Afterglow se náramně vydařila a nezbývá než doufat, že si Chotěboř kluci natrvalo zapíší do diáře jako svou oblíbenou štaci, kam se budou často a rádi vracet.
Celá fotogalerie: