15. 3. 2022 – Klub Vagon, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Annie Žáková, Ája Šámal
Publikováno: 22. 3. 2022
Výborným koncertem v pražském klubu Vagon oslavila česko-americká formace CHIP & CO. své pětileté výročí. Zároveň zde pokřtila debutové album Full Circle. Jako host vystoupila stylově spřízněná keltská partička VINTAGE WINE.
Přiznám se, že tvorbu ani jedné z kapel zatím moc neznám, takže report bude téměř prost názvů písniček, snad to nebude na škodu. Večer v téměř zaplněném Vagonu zahájili Chip & Co., kteří hrají v sestavě: William „Chip“ Doehring (zpěv, kytara, dudy, flétny), Slávek Šámal (kytara, zpěv), Miloš Miškovský (basová kytara, zpěv) a Lukáš Let (bicí). V některých písních se ještě přidaly sboristky Johana Růžičková a Theresa O’Grady. Skupina většinou bývá označovaná jako keltská, což ale není úplně přesné. Oni sami říkají, že jsou rocková kapela s prvky world music.
Většina jejich písniček přímo vyzývá k tanci a publikum se k němu nedalo dlouho přemlouvat. Vzhledem k americké národnosti zpěváka není překvapivé, že všechny texty jsou v angličtině, ostatně Chip je jejich autorem. O skládání hudby se pak dělí s kytaristou Slávkem Šámalem, který je vedle zpěváka nejen zakládajícím členem kapely, ale i zvukařem a producentem, má tedy lví podíl na vzniku desky Full Circle.
Nezastupitelnou roli v muzice Chip & Co. mají dudy. Když je frontman použil poprvé, byly výrazně méně hlasité oproti zbytku kapely, ale tento malý nedostatek zvukař velice brzy odstranil. Velkou devízou kapely je Chipův charismatický hlas, který ve výrazných refrénech podporují s výjimkou bubeníka všichni členové skupiny. Tuhle parádu jsme si mohli užít třeba ve veselé Do It Again. Chip & Co. si mezi písničkami mohli užívat bouřlivou odezvu publika.
Asi v polovině vystoupení došlo na křest, kmotry cédéčka se stali moderátor rádia Beat Petr Korál a David Procházka, majitel videostreamovacího studia 369 music & production agency. Po slavnostním aktu veselá jízda pokračovala. Na jednu ze skladeb se ke kapele připojil Petr Polák, který měl za několik desítek minut stanout na pódiu v čele Vintage Wine. Posluchači si užili pomalou Loving Daughters Lullabye. Rozjuchané publikum si mohlo vychutnat ještě několik energických songů včetně jednoho přídavku, ale zhruba kolem půl jedenácté se muselo smířit s koncem výborného vystoupení.
Přestavba pódia trvala asi dvacet minut. Už během zvukové zkoušky mi bylo jasné, že jejich bicí zní hutněji, než tomu bylo u předchozí kapely. Vintage Wine existují přes deset let a mají následující obsazení: Petr Polák (zpěv, mandolína), Jakub Boháč (kytara, zpěv), Mirek Pátek (housle), Martin Menšík (bicí) a Pavel „Pšenda“ Pšenička (baskytara).
Písničky kromě hutného spodku vynikaly nápaditými melodiemi a drsným, až téměř metalovým zpěvem Petra Poláka. Kotel pod pódiem nijak neprořídl, ale ani nezhoustl, takže si Vintage Wine mohli užívat stejnou atmosféru jako jejich kolegové z Chip & Co.
Nadupaný večírek se protáhl přes půlnoc, odcházel jsem z něj ve výborné náladě a s vědomím, že jsem objevil dvě kapely, na které rozhodně stojí za to si zajít.