Text: Luboš Hnát
Foto: Obal LP
Publikováno: 3. 11. 2020
Rodák ze severoirského Belfastu GARY MOORE patřil k nejuznávanějším světovým kytaristům, jeho sólovou tvorbu můžeme rozdělit na bluesové a rockové období. Album Run For Cover (1985) patří do toho druhého.
Na svou pátou studiovou nahrávku si pozval celou plejádu hostí zvučných jmen. Uveďme alespoň ta nejznámější: na klávesy hrál Don Airey, u baskytary se střídali Bob Daisley, Glenn Hughes a Garyho souputník z Thin Lizzy Phil Lynott (který zanedlouho, v lednu 1986 skonal). O vokální party se rozdělili Gary Moore, Glenn Hughes a Phil Lynott.
Desku otevírá titulní pecka Run For Cover, kterou zpívá Gary Moore. Prvních zhruba deset sekund, ale posluchač neslyší téměř nic, pak se začnou ozývat jakési basové vibrace a až zhruba po půl minutě se skladba změní v opravdovou rockovou jízdu. V následující Reach For The Sky se k mikrofonu postavil Genn Hughes. Kapela tady trošku ubrala plyn, přesto jde o výbornou píseň. Lehce afektovaný hlas Phila Lynotta je slyšet v protiválečné Military Man, která vyniká brilantními změnami tempa a emotivním kytarovým sólem, navíc se v ní poprvé výrazněji prosazují klávesy. To vše z ní činí vpravdě mistrovský kousek.
Balada Empty Rooms se poprvé objevila na předchozím Moorově albu Victims Of The Future (1983). Na Run For Cover ji Gary nahrál znovu a neuvěřitelně „prokoukla“. Písnička dostala slušivější kabátek a byla o celé dvě minuty zkrácena, zbavila se tak nudných kytarových a klávesových pasáží.
Druhá strana začíná slavným duetem Garyho Moorea a Phila Lynnota Out In The Fields, tahle vypalovačka je snad nejlepší skladbou na celé desce. Navíc právem patří do pokladnice světového rocku. Naší fanoušci si ji mohou pamatovat pod názvem Pláč spálí smích a na album Legendy 2 (2004) ji nazpívali Aleš Brichta a Pavla Kapitánová.
Na zbytku elpíčka jsou standardní rockové písničky, což určitě neznamená, že by byly špatné, ale rozhodně ničím nevyčnívají. Zkrátka skvosty jsme slyšeli hlavně na první straně alba. Zbývá dodat, že pozdější reedice na cédéčku byla obohacena o Hughesovu píseň Out Of My Systems, kterou tam naleznete jako pátou v pořadí.