Když jsem z knihovny tahal starší knihu s názvem Justice For All: Pravda o skupině Metallica, ani jsem si neuvědomil, že letos je tomu neuvěřitelných 30 let, co bylo vydáno zásadní album „Masters Of Puppets“ (1986), takže jsem si podvědomě zvolil tematické čtení.
Úvody knih většinou nebývají příliš zajímavé čtení, v tomto případě tomu tak ale není. Autor zde shrnuje své důvody pro to, aby napsal historii skupiny Metallica právě takovým způsobem, jakým je kniha napsána. Zajímavé je přečíst si o důvodech, proč nepožádal kapelu o autorizaci svého díla. Autor zde sice slibuje, že bude kapele tvrdým a neúprosným kritikem, na druhou stranu se přiznává, že je jejím oddaným fanouškem. Jsem tedy zvědav, která z těchto rolí nakonec zvítězí. Nezbývá tedy nic jiného než se pustit do čtení. Prvních několik kapitol se věnuje popisu tehdejší metalové komunity na západním pobřeží USA. Tyto kapitoly jsou však bohužel často nepřehledné a čtenář se v záplavě uvedených jmen a citací lehce ztratí. Zajímavé čtení začíná až v kapitole, která popisuje založení slavné kapely. Autor se chronologicky věnuje všem důležitým okamžikům, které historii Metalliky provázely. Je jen dobře, že je dost podrobně popisována role Davea Mustaina v začátcích kapely. Zajímavé je sledovat vývoj mezilidských vztahů ve skupině. Názvy jednotlivých kapitol tvoří roky, které jsou v dané části popisovány.
Kniha obsahuje ještě jakési ‚mezikapitoly‘ nazvané ‚Pravda o…‘, ale název těchto kapitol je dle mého poněkud zavádějící, protože jde spíše o autorův pohled či rozbor daných událostí. Proto bych kapitoly nazval třeba ‘Pohled na…‘ nebo nějak podobně a slovem ‘pravda‘ tolik neplýtval. Kniha se samozřejmě věnuje všem důležitým milníkům v historii kapely. Ať už jde o vydávání zásadních alb, nebo o smrt baskytaristy Cliffa Burtona, vše je popsáno do nejmenších detailů. U popisu jednotlivých alb oceňuji stručný rozbor písní jak po hudební, tak i po textové stránce. V raném období skupiny má pro ni autor pouze slova chvály; to se začíná mírně měnit s deskou „…And Justice For All“ (1988), kdy je albu po právu vytýkán zvuk, který je výsledkem poněkud problematických lidských kvalit některých členů Metalliky. Poměrně překvapivě působí fakt, že autor příliš nechválí zatím nejúspěšnější album, známé jako ‘Black Album‘ (1991). Od následujících nahrávek je kapela podrobována velké kritice. Značná pozornost je věnována kauze Napster, kdy autor podrobně popisuje její průběh. Ačkoliv i zde čtenář nalezne jisté ke kapele směřující výtky, přiklání se zde autor spíše na stranu kapely. Jelikož jde o český překlad druhého vydání publikace, popisuje kniha dění okolo Metalliky až do alba „Death Magnetic“ (2008). Závěrečná kapitola nazvaná ‚Pravda o skupině Metallica‘ je pak autorovou ódou na kapelu, čímž je dle mého mínění předchozí kritika poněkud devalvována.
Kniha tedy nabízí poměrně zajímavý pohled na skupinu, jež stála u zrodu thrash metalu. Ačkoliv v některých pasážích není psána zrovna čtivým jazykem, za přečtení určitě stojí. O povinnou výbavu metalistovy knihovny se však nejedná.
Vydalo nakladatelství BB Art v roce 2010
ISBN: 978-80-7211-351-4