Tuhle starší knihu jsem objevil v jednom pražském antikvariátě. Vzhledem k její ceně (20 Kč) jsem se nad koupí moc nerozmýšlel. Hned v úvodu autor přiznává, že jde o neautorizovaný životopis, byť napsaný na základě rozhovorů s lidmi z Jaggerova okolí včetně jeho rodičů.
Kniha popisuje život Micka Jaggera od dětství do jeho 50 let. V úvodní kapitole není až na vyjímky nic moc zajímaváho. V podstatě je popisováno prostředí, z nějž Jagger vzešel, což bylo klasické prostředí anglické střední třídy. Asi nejvíce překvapivou informací bylo, že na vysoké škole Jagger jistou dobu inklinoval k filosofii marxismu, což ostře kontrastuje s jeho téměř nekritickým obdivem Ameriky. Největší část knihy pak tvoří kariéra The Rolling Stones. Autor postupně představuje celou kariéru kapely. Mick Jagger se z zpěváka a řadového člena skupiny mění ve velkého šéfa a diktátora. Zejména odsunutí Briana Jonese z role vedoucího a pak jeho následný v podstatě vynucený odchod ze skupny nepředstavuje Micka zrovna v nejlepším světle. Ale ani to, že Mick neakceptuje, aby skladby psal někdo jiný než dvojice Jagger-Richards, mu kladné body moc nepřidává. Nejpozději od této části se kniha stává nepřehlednou a čtenář má problém se orientovat – přece jen je docela náročné udržet v té záplavě osob a událostí čtenářovu pozornost, u mě se to ne zcela podařilo.
I když je značná část knížky věnována Jaggerovu osobnímu životu, není zde popsáno tolik bulvárních událostí typu kde, kdy a s kým. Tedy ne, že by nebyly, jsou, ale nejsou popsány tolik dopodrobna jako v jiných rockových knihách a to je mi na tomhle díle sympatické. Na druhou stranu bych si dovedl představit, že vývoj samotných The Rolling Stones je také popsán více. Většinu knížky tedy tvoří popis historek, které sice vytvářejí o Jaggerovi jakýsi obraz, ale myslím, že většina z nich není pro rockového fanouška nijak podstatná.
Ke konci je několik stránek věnováno také deskám, které měl Jagger v době, kdy knížka vyšla, vydané sólově. Poslední sólovou deskou, o níž se kniha zmiňuje, je tedy Wandering Spirit z roku 1993. Poslední zmíněnou stounovskou deskou je pak výběrovka Jump Back také z roku 1993. V době kdy Mick vydával svoje sólové desky, procházeli „Stouni“ nejrůznějšími půtkami a rozbroji, i ty jsou v knize zaznamenány.
I přesto, že knížka nepatří k tomu nejlepšímu, co bylo o rockerech napsáno, stojí rozhodně za to si jí přečíst. Rozhodně nepůsobí tak kontroverzně jako nedávno vydané dílo frontmana Aerosmith Stevena Tylera.
Vydalo: Nákladatelství Český spisovatel, a. s., v roce 1994
ISBN: 80-202-0486-9