Text: Barbara Dvořáková
Foto: Archiv Petry Macháčkové
Publikováno: 4. 9. 2018
Významného jubilea 75 let se dožívá jeden z našich nejvýznamnějších baskytaristů VLADIMÍR „GUMA“ KULHÁNEK. Za pětapadesát let na hudební scéně se nesmazatelně zapsal do historie československého rocku.
Vladimír Kulhánek se narodil 4. září 1944 v Praze. K muzice se dostal tak, že si za výdělek z chmelové brigády koupil první kytaru. Na tu pak s kamarády hrál třeba písně Osvobozeného divadla.
Zlom pro něj přišel až při maturitním večírku, kdy se kapele „ztratil“ basista a Vladimír byl požádán, aby za něj zaskočil. Jelikož se pohřešovaný muzikant do konce mejdanu neukázal, kapela mu dovolila odvézt si basu domů. Majitel nástroje se objevil až po půl roce, kdy už na ni Vladimír poctivě cvičil a měl již pouliční kapelu. Když mu potom bubeník donesl na zkoušku první baskytaru, nebylo co řešit.
Roku 1964 vznikla skupina Donald, která hrála rock´n´roll – písničky Elvise Presleyho, později i repertoár Rolling Stones či Beatles. Tehdy také vznikla jeho přezdívka Guma. Během té doby stihl vystudovat obor silikáty na vysoké škole chemické a získal tak titul inženýra.
Po rozpadu Donaldu se rozhodl opustit Československo a odjel do Německa, kde se během čekání na azyl živil jako malíř pokojů. Osud tomu chtěl, aby se potkal s kapelou Flamengo, se kterou se vrátil do Československa. Jen o několik dní později mu přišlo kladné vyřízení jeho žádosti o azyl.
Po několika personálních změnách vznikla sestava muzikantů, která dala vzniknout jednomu z nejlepších alb československé historie: Kuře v hodinkách vyšlo v roce 1972. Kapela koncertovala i v Polsku, kde měla velký úspěch. Ovšem doba husákovské normalizace bigbítu nepřála, takže se Flamengo rozpadlo. Část muzikantů, mezi kterými Guma nechyběl, ještě nahrála s Dežem Ursinym rovněž výbornou desku Provisorium (1973).
Potom byl Vladimír spolu se saxofonistou Janem Kubíkem přijat do orchestru divadla Semafor. Z něj se spolu s Kubíkem dostali do doprovodné skupiny Evy Pilarové. V roce 1975 byl Guma u založení skupiny Katapult s Viktorem Sodomou, Pavlem Fořtem, Janem Kubíkem a Toljou Kohoutem. Tato sestava se ale záhy rozpadla.
Kulhánek s Kubíkem založili spolu s Michalem Pavlíčkem a Leškem Semelkou jazzrockovou skupinu Bohemia, se kterou vydali desku Zrnko písku (1978). Potom odešel do Blues Bandu s Lubošem Andrštem a Peterem Lipou: z jejich spolupráce vzniklo výborné live album Blues z Lipového dřeva (1984).
S Michalem Pavlíčkem se opět potkal v kapele Stromboli. V té době, zhruba v polovině 80. let, byl okouzlen zvukem Jaca Pastoriuse, a tak začal jako jeden z prvních basistů u nás hrát na bezpražcovou baskytaru. Od roku 1985 působil Guma dvanáct let ve skupině Etc… Vladimíra Mišíka, se kterou natočil šest alb.
Byl rovněž velmi oblíbeným studiovým hráčem, často hrál v projektech Karla Svobody (hudba k seriálu Návštěvníci či Létající Čestmír) a na albech Petra Hapky, který mu dával hodně volnosti při hraní linek na bezpražcovou baskytaru.
Po opuštění Etc… hrál ve skupině Krausberry, s kterou natočil jednu desku. Několik let působil jako člen doprovodné kapely Anny K. a hrál ve skupině November 2nd.
V roce 2002 založil spolu s Romanem Dragounem, Stanislavem Kubešem a Martinem Kopřivou skupinu T4, se kterou nahráli výborné album Pár tonů a slov (2005). Tato formace se po šestnácti letech se rozpadla, aby se mohla začátkem letošního roku změnit na PRAK, kde na místo zpěváka nastoupil Pavel Bohatý.
V současnosti hraje Kulhánek v Energitu s Lubošem Andrštem a nově v Livin Free Jana Holečka. Ve volném čase rád čte a je stále nadšeným cyklistou.
Celá galerie: