7. března 2018 – Divadlo v Dlouhé, Praha
Text: Luboš Hnát
Foto: Ája Dvořáčková
Účinkující: Etc…, Jaroslav ‚Olin‘ Nejezchleba, Norbi Kovács, Michal Prokop, Luboš Pospíšil, Jan Burian, Marek Eben, Pavel Bohatý, Stanislav ‚Klásek‘ Kubeš, Jan Hrubý, Vladimír ‚Guma‘ Kulhánek, herci Divadla v Dlouhé a další.
7. března 2018, tedy v den kdy by se PETR SKOUMAL dožil svých 80. narozenin, se v Divadle v Dlouhé konal velký vzpomínkový večer na tohoto mimořádného skladatele, klavíristu a textaře. Koncert, na němž vystoupila celá řada Skoumalových spoluhráčů, trval neuvěřitelné tři hodny, nenudil však ani minutu.
Večer zahájila herečka Ilona Svobodová, která publikum potěšila dvěma krátkými, a nutno říci, že také veselými vzpomínkami na společný život s Petrem Skoumalem. A pak už se hrálo a zpívalo. Většinu účinkujících doprovázela kapela Etc… doplněná o hostující Norbiho Kovácse a Jaroslava ‚Olina‘ Nejezchlebu. Ten se stal ústřední postavou a jakýmsi neformálním průvodcem večera. Na repertoáru byly, až na malé výjimky, písně, které napsal Petr Skoumal. Jako první zazněla Kdybych já byl boháčem. Protože Skoumal nebyl jen rocker, ale také velký milovník vážné hudby, vystoupilo také duo houslistů ve složení Bohuslav Matoušek a Jakub Junek, kteří zahráli dvě houslové věty sonáty A-dur pro dvoje housle francouzského barokního skladatele Jeana-Marii Leclaira. Jako další z hostů se na jevišti objevil Pavel Bohatý, který zazpíval velký hit Doteky. Hned po ní Pavel pozval Michala Prokopa, který svou přítomností potěšil nemalou část publika. Společně s ním se na pódiu objevili také rockový houslista Jan Hrubý a klávesista Jan Kolař.
V jejich podání zazněly dvě skvělé pecky: Kolej Yesterday a Nádraží. Jedna lepší než druhá. Píseň Chmúry, na kterou se vrátil Olin, zase připomněla, že Petr Skoumal také miloval folklorní muziku a dokázal složit i písničku, která zní, jakoby pocházela z moravsko-slovenského pomezí. Ještě před přestávkou přišel na scénu další z blízkých Skoumalových spolupracovníků, Jan Burian. Ten nejprve přečetl Skoumalův životopis z osmdesátých let. A tak jsme se dozvěděli, že Petr Skoumal „v Anglii poprvé nejen jedl, ale i viděl banány a pomeranče“ nebo že „napsal několik písniček pro různé interprety jako Michal Prokop, Luboš Pospíšil a Maxipes Fík…“ Text byl tak vtipný, že snad všichni slzeli smíchy. Když se Skoumal ústy Buriana vyznával z toho, že má „rád víno, ženy, kvalifikační i rekvalifikační komise a konec konců i zpěv“, člověk si uvědomil, s jakou noblesou dokázal zkritizovat tehdejší režim. Pak už mluvené slovo opět vystřídala hudba a Jan Burian zahrál píseň Naruby o holubech a úřednících, která je platná i v dnešní době, a tak „nekrmte prosím úředníky, zdroj nákazy a záhuby.“
Druhou polovinu zahájili herci z Divadla v Dlouhé pásmem ‚divadelních‘ písniček. Tři z nich pocházely z představení pro děti Kdyby prase mělo křídla a tři ze hry pro dospělé S úsměvy idiotů. Všechny nás fascinovala ta všestrannost, s jakou všichni zúčastnění střídali různé hudební nástroje. Na scénu pak opět přišla kapela Etc… a spolu s ní Pavel Lipták, jeden z herců, zazpíval písničku Starej pán z desky Poločas rozpadu. Kapela na jevišti zůstala, Pavla Liptáka vystřídali Pavel Bohatý, kytarista Stanislav ‚Klásek‘ Kubeš a legendární baskytarista Vladimír ‚Guma‘ Kulhánek a v této sestavě zahráli dvě typicky ‚skoumalovské‘ písně – Kdo přijde po mně a Tvé oči. K výborné náladě nemalou měrou přispívaly i vtipné hlášky, kterými zejména Olin obveseloval všechny přítomné. A hodně veselo bylo, když se na pódium dostavil Marek Eben, který písničkou Angličani dokázal celý sál nejen rozezpívat, ale také rozesmát.
Jako druhou Eben zazpíval Odjezd s textem Josefa Kainara. Písnička pochází z repertoáru Michala Prokopa, který ji zpívá skvěle, a stejně skvěle vyzněla i v podání Marka Ebena. Velmi zdařilou byla také skladba Na velbloudu, kterou jedinečným způsobem zazpíval Norbi Kovács. Jeho maďarský akcent společně s arabskými motivy dělají z písničky vpravdě mezinárodní hit. Tři hodiny utekly jako voda a na programu už zbývaly pouze dva kusy. Ty opět zazpíval Olin Nejezchleba s Etc… za zády. Nejprve to byla Skoumalova nádherná věc Březen, a poté Olinova Nečekaná návštěva, kterou složil Petrovi svůj hold.
Byl to skvělý večer, který důstojně oslavil významné jubileum velikána české hudby Petra Skoumala. Pokud se z nebe díval, musel se královsky bavit.
Celá fotogalerie: