Foto: Karel Šanda
Korektury: Korektury: Eva Houšková, www.irockshock.net
4. 3. 1948 se v Kingsbury na severozápadním předměstí Londýna narodil baskytarista CHRIS SQUIRE, který byl po celou svou kariéru nerozlučně spjat s anglickými progrockovými mohykány YES. Kapelu společně s Jonem Andersonem založil v roce 1968. Chris byl jediným muzikantem, který hrál na všech albech skupiny, kterých mezi lety 1969–2014 Yes nahráli úctyhodných 21.
Svou kariéru začínal už v útlém věku jako člen církevního pěveckého sboru. A církevní hudba se stala jedním z vlivů, který na Chrise Squirea působil po celý jeho život. V 60. letech nabyl negativní zkušenosti při svých experimentech s LSD a právě v tomto období se naučil hrát na baskytaru. Ještě než založil Yes, působil Squire ve skupinách The Selfs, ze kterých se později vyvinuli The Syn. Poté už zakládá svou životní kapelu – Yes. Poznávacím znamením skupiny se již od prvního alba The Yes Album staly harmonicky sladěné vokály Chrise Squirea a Jona Andersona. Ačkoliv se sestava skupiny často proměňovala, Chris byl jediný, kdo z ní nikdy neodešel. Členem tak zůstal neuvěřitelných 46 let. Squire byl nerozlučně spjat s nástrojem Rickenbacker 4001. V roce 1991 dokonce vznikl jím signovaný model 4001CS, který se vyráběl až do roku 2000. Baskytarista se ovšem věnoval také ostatním projektům. V roce 1975 nahrál sólové album Fish Out Of Water, což byla narážka na jeho přezdívku ‘Fish‘. A v roce 1981 byl členem krátkodobé skupiny XYZ. Za touto zkratkou se skrývají slova eX-Yes/Zeppelin. Jak už název napovídá, ve skupině se nesetkal s nikým jiným než se slavným Jimmym Pagem. Z dalších projektů připomeňme ještě alespoň spolupráci se Stevem Hackettem ze stylově spřízněných Genesis.
Už ani nevím, kdy jsem se k hudbě Yes dostal, ale okamžitě mi učaroval nádherný zvuk kapely se sametovým hlasem Jona Andresona, kterého jedinečně podporoval právě Chris Squire, který se také skladatelsky podílel na mnohých hitech kapely. Měl jsem také tu čest být třikrát na koncertě Yes. Největší zážitek jsem si odnesl z koncertu v pražské O2 Areně v roce 2003, kdy zejména ve druhé půli dokázali publikum přivést doslova k extázi. Na všech koncertech jsem pak měl možnost obdivovat dokonalou souhru a úžasné vokály. Naposledy jsem Yes viděl vloni v Kongresovém centru, kdy se jejich turné neslo ve znamení vzpomínky na slavná sedmdesátá léta. Nedovedu si představit, že by Yes bez Chrise Squirea pokračovali, on byl jejich ikonou i poznávacím znamením.
19. května 2015 byla Chrisu Squireovi diagnostikována rakovina krve – leukémie, které 27. června 2015 podlehl ve svém domě ve státě Illinois v USA. Bylo mu pouhých 67 let.