Paul Kowacz – Svou poslední šanci jsme využili

Text: Luboš Hnát
Foto: Archiv Paula Kowacze
Video: Red Baron Band
Publikováno: 22. 4. 2020

Paul Kowacz

Paul Kowacz

Pražská hardrocková partička RED BARON BAND finišuje v přípravách na novou desku Last Chance. Práce bohužel přerušila koronavirová krize, takže se nepovede původní plán vydat ji na podzim letošního roku. I přesto jsem si k internetovému rozhovoru pozval lídra kapely Paula Kowacze, aby mi o chystané novince něco prozradil.

Když jsme spolu dělali rozhovor asi před dvěma lety, říkal jsi, že točíte desku. V jaké jste nyní fázi?
Vlastně jsme ji reálně začali nahrávat až v březnu 2019. Teď jsme ve stádiu, že většina skladeb je kompletně nahraná a u pár věcí jsou zapotřebí nějaké drobné dohrávky jako doprovodný zpěv či klávesy.  Kvůli virové situaci teď do studia nemůžeme, a tak jsem začal dělat mix těch písní, které už jsou kompletní.

Jako první jsem udělal nejstarší song, co na albu posluchači najdou, píseň Have You Ever Been. Ten mix sice není definitivní, ale chtěl jsem dát čtenářům alespoň jednu ukázku z desky i přesto, že zrovna tato skladba je asi dvacet pět let stará a je lehce jiná než ostatní z alba. Tím nechci říct, že do nahrávky nezapadá: spíš jde o to, že novější písně jsou napsané trochu jiným způsobem a opírají se o zpěvné refrény. My jsme si říkali, že jsme Have You Ever Been nikdy studiově nenahráli a že musíme splatit dluh všem, co nás znají opravdu od počátku, kdy hrajeme.  Samozřejmě jsme jí trochu vyšperkovali a zní jako majestátní hardrockový kus.

Kolik jste napsali písniček? Budou na albu všechny?
Od začátku byl záměr udělat klasickou vinylovou desku, která má svá pravidla. Potrvá 45 minut, to znamená dvě strany, které musí mít svůj otevírací song, písně, co na něj budou logicky navazovat, střídání nálad a tempa a na konec skladba, která vše vhodně uzavře. Je to jiný způsob uvažování, než se dnes převážně praktikuje: že se kapely soustředí jen na singlové písně. Na desku jsme vybrali deset písní. Ještě když s námi byla Monika Infernalis, tak jsme měli rozdělaný song Take Me Higher který ale nakonec z konceptu vypadnul. A po příchodu Mariky do kapely jsem napsal novou píseň Silent Room, která Take Me Higher nahradila. S Marikou jsme pak udělali taky jeden starej song Second Class, co jsem vytáhnul z archivu nápadů, napsal k němu text a zvolil název Last Chance. Nakonec se z něho vyklubala zásadní a titulní skladba alba, která překvapí střední pasáží. Materiál vlastně průběžně vznikal asi osm let a jsou tam i věci, co jsme složili v období s Monikou, jako Holy Water, Burning Now, Without You, Strange Spider, Working Hard. Z období s Honzou Holečkem je píseň Victoria, ke které jsem později dopsal chybějící refrén. Spousta aranží vznikla, až když byla v kapele Marika: například coda písně Strange Spider vznikla až ve studiu. Zrovna tak jiná aranže písně Burning Now.

 Kde jste novinku nahrávali?
V pražském studiu Doupě, což zároveň koncertní klub, kde hrají špičkoví muzikanti od nás i ze zahraničí. Namátkou tam vystoupili John Scofield, baskytarista Rolling Stones Darryl Jones, pánové z Ten Years After s novým uskupením Hundred Seventy Split, Michal Pavlíček, Jana Kratochvílová, Luboš Andršt a mnoho dalších. A také se tam natáčí pořady pro ČT nebo pro rádio.

Red Baron Band ve studiu Doupě

Red Baron Band ve studiu Doupě

 Některé skladby už delší dobu hrajete na živo, jak na ně fanoušci reagují
Dobře, písně jako Last Chance, Victoria, Who Knows, Withou You nebo Working Hard mají své fandy, kteří je pravidelně vyžadují.

Změnila se nějak muzika oproti vaší poslední desce Reflections?
Ano. Samozřejmě hlavní změnou bude zpěv. Reflections nazpíval Mirek Jech a Last Chance zpívá Marika, což logicky změní sound kapely. Myslím, že jako aranžéři máme větší nadhled a je tam větší koncentrace silných melodií. Pokaždé když píšu novou píseň, se snažím vyhnout tomu, co jsem napsal dříve, nechci se opakovat. V tomto směru v kapele funguje Radek jako takový strážce originálních nápadů, a když přinesu něco, co se jen trochu něčemu podobá, hned mi to omlátí o hlavu.

Jinak na obalu a v hudbě je schovaná řada odkazů a tajných vzkazů, hledači si přijdou na své. Vlastně jsem zvědavej, jestli někdo něco najde.

Na vašich předchozích nahrávkách se objevovala řada hostů, pozvali jste někoho také na Last Chance?
Pozvali ale nedopadlo to. Na albu měl hostvat současný klávesák Atomic Rooster Adrian Gautrey který mi to sám nabídnul, ale nakonec z toho sešlo. Šlo o skladbu Have You Ever Been a nakonec to dopadlo tak, že doprovodné party na varhany Hammond C3 hraje Marika a sólový part já. My jsme se vůbec s Marikou o ty klávesové party na albu tak nějak podělili. Last Chance tak stejně jako Reflections bude deskou bez hostů, a nakonec je to tak lepší.

Red Baron Band - zleva: Paul Kowacz, Marika Postlerová, Jiří G. Rubeš a Radek Horník

Red Baron Band – zleva: Paul Kowacz, Marika Postlerová, Jiří G. Rubeš a Radek Horník

Kdo je autorem skladeb?
Většinu hudby jsem složil já, pouze skladbu Victoria se mnou před lety napsal Honza Holeček. Aranže jsou pak kapelní záležitost, hodně je měníme a posloucháme nahrávky ze zkušebny. Většina písniček projde časem určitým vývojem, a ti, co chodí pravidelně na naše koncerty, můžou sledovat, jak se hudba pozvolna mění.

Texty k Holy Water a Without You jsem napsal společně s Monikou Infernalis. Slova k Have You Ever Been napsal Martin Zacha, ostatní texty na desce už jsou moje práce. Všechny je pak posílám svému strýcovi Honzovi Musilovi do Kanady na korekturu.

Kdy album vyjde? Bude mít na termín vliv současná situace způsobená koronavirem?
To je vlastně teď ve hvězdách. Původně jsme novinku chtěli vydat letos na podzim, ale vzhledem k tomu, že nemůžeme do studia, a k faktu, že výrobce bude po opadnutí epidemie masově zavalen výrobou vinylů pro celý svět, tak netuším. Budeme se snažit ze všech sil, aby to letos bylo, ale pokud se to nepovede, všichni budou určitě shovívaví. Je teď složitá situace v celém světě a dopadla i na nás… Hlavně ať ji všichni ve zdraví přežijeme, to je teď nejdůležitější.

Red Baron Band

Red Baron Band

Na jakých nosičích Last Chance vyjde a kde bude k sehnání?
Jak jsem už zmínil, hlavně na vinylové desce. Je v plánu limitovaná edice 100 kusů červených vinylů a 900 černých, k desce bude přiložený i kód na digitální stažení. Album bude mít otevírací obal, na kterém pracujeme s grafikem Honzou Mouchou, a myslím, že bude ikonický! Chceme novinku vydat taky na flash kartě, která bude obsahovat hi resolution audio 88khz/24bit a nejspíš i nějaký video bonus. Na internetu bude samozřejmě v nabídce všech digitálních obchodů jako Itunes, Spotify, Google Music, Tidal, Supraphoneonline atd.

O distribuci LP a flash karet jednáme s Indies Happy Trails, ale určitě budou k dostání také na Discogs a na našich stránkách www.redbaronband.com.

V minulém rozhovoru jsi říkal, že název Last Chance se dá chápat jako poslední šance pořádně nastartovat hudební kariéru RBB. Platí to stále, nebo bys ho dnes vysvětlil jinak?
Náš zájem samozřejmě je, aby se hudba dostala k širšímu počtu posluchačů, a uděláme pro to maximum, co bude v našich silách. Na našem youtube kanálu jsme zveřejnili živou verzi Who Knows, tedy písně, která bude na albu Last Chance, a také první audio ukázku z desky Have You Ever Been. Podle reakcí a sledovanosti se fanoušci na desku těší a evidentně se povedlo přitáhnout i nové publikum, za což jsme hodně rádi.

Ten slogan Last Chance jsme tehdy mysleli tak, že jde o naši poslední šanci se zase postavit na nohy a vydat album, ustálit sestavu kapely, vytvořit tvůrčí atmosféru a koncertovat. Tohle vše se nám s příchodem Mariky podařilo a svoji pomyslnou poslední šanci jsme tak proměnili. Deska bude potvrzením, že jsme to zvládli.

Název desky a také její oba ovšem nese trochu jiné poselství. Každý máme na zemi svůj vyměřený čas, který bychom měli využít k pozitivním věcem, které nesmíme odkládat. Jde o to zanechat po nás smysluplný odkaz a snažit se žít tak, abychom předali planetu a svět našim dětem v co nejlepším kondici. Svět se teď nachází ve velmi komplikovaném stavu, a my můžeme alespoň pomoct tím, že budeme šířit hodnoty kultury, přátelství, lásky a nebudeme žít podle hesla Po nás potopa. Obal pak naráží na to, že spousta lidí žije hodně virtuální život, který je plný mystifikací a je odtržen od reality.

Paralelně máš ještě kapely Revolver 66 a 333. Nebudou po vydání desky odsunuty „na vedlejší kolej“?
333 má svůj dopředu daný rozpis koncertů, takže se to křížit nebude. Ale kapely Revolver 66 se to částečně dotkne.

 Chystáš se s některou z nich něco nahrát?
Nic takového momentálně není v plánu.