Petr Fiala – Furt nás baví dělat ptákoviny

Text: Luboš Hnát, Miloš Pelikán
Foto: Facebook kapely Mňága a Žďorp, Petr Šilar
Publikováno: 13. 11. 2019

Mňága a Žďorp

Mňága a Žďorp

MŇÁGA A ŽĎORP znamená ve slezském nářečí „bláto (případně bahno, někdy také sračky) a krámy“. Oblíbená kapela, která se takhle pojmenovala, pochází z Valašského Meziříčí, jejím frontmanem je PETR FIALA a nedávno vydala album Třecí plochy. Hlavně o něm a začínajícím velkém turné jsme si povídali v následujícím rozhovoru.

Petře, Mňága a Žďorp na naší scéně působí už 32 let. Za tu dobu jste nahráli bezpočet písniček, které v mnoha případech doslova zlidověly, jezdíte úspěšná turné, vyprodáváte koncertní sály. Co ti proběhne hlavou, když si tohle vše uvědomíš?
Že jsem měl z prdele kliku. Neboť teď už vím, jak ohromně důležitý je dělat v životě to, co člověka baví, naplňuje a co mu jde skoro samo. S věkem nabytou pokorou za to velmi děkuju každej den.

Velkou roli v Mňáze vždy hrály tvoje texty, ostatně už první album Made in Valmez (1991) bylo nadupané velkými hity jako například Výhledově, Ne, teď ne! a mnoha dalšími. Kde jsi tehdy čerpal inspiraci a kde ji čerpáš dnes?
Je to pořád stejný. Dívám se okolo sebe, do sebe, něco si vymyslím, něco domyslím a je to. A když přijde na samotný psaní, chce to dostat se do určitýho tranzu, naprostýho soustředění, pak to jde rychle.

Mňága a Žďorp

Mňága a Žďorp

Od hudebního publicisty Petra Korála jsem zaznamenal následující výrok: „Pánové, aniž to tušíte, tvoříte soundtrack mého života.“ Co na to říkáš?
No je to pocta. Sám mám hromadu oblíbenců, kteří tvořili a tvoří soundtrack zase mýho života. Přišli jsme spolu.

Kromě svých písniček jste občas udělali nějakou předělávku. Velmi povedená je Plíhalova Nagasaki Hirošima, překopali jste například i Mertovu Chtít chytit vítr. Na novou desku jste nahráli Je to nejistý od J.A.R. Podle čeho si ty písničky vybíráte?
Ty folkaře jsem vybral sám, jsou to prostě moji hrdinové, kteří napsali úžasné písničky. V případě písničky Je to nejistý jsem dostal od kamaráda Romana Holého nabídku vybrat si a předělat jakoukoli věc od J.A.R. S radostí jsme se do toho pustili. Předělávaná písnička se musí všem v kapele líbit a taky musí být naše verze nějakým způsobem lepší než originál ‒ teda pro nás, samozřejmě. (úsměv)

Petr Fiala

Petr Fiala

V roce 1999 jste vydali přelomové album Chceš mě? Chci tě!, které bylo velmi dobře přijato fanoušky i hudebními publicisty. A sama kapela souhlasila s názorem, že po období tápání chytila druhý dech… Jaké místo má v diskografii a kariéře Mňágy a Žďorp říjnová, o celé dvacetiletí mladší novinka Třecí plochy?
Vypadá to, že dost podobné. Ozývá se mi hodně lidí, že je ta deska výborná. Taky kámoši hudebníci. Že je o kus dál než předchozí Třínohý pes, který měl už tak dobré recenze a ohlas mezi fanouškama. Jsme samozřejmě moc rádi. Do Třecích ploch jsme dali fakt hodně. A zdá se, že se nám to vrací.

Mňága a Žďorp

Mňága a Žďorp

Ještě jedna otázka „zakořeněná“ v minulosti. Před těmi dvaceti lety jsi tvrdil, že kapela na desce konečně zní, jak jsi vždycky chtěl, aby zněla. Jsi podobně spokojený i s letošním albem?
Ano. Tehdy i teď jsme poskočili, zvukově a produkčně, o patro výš. Je fajn, že se o to všichni v kapele furt snažíme a že se to občas i povede.

Proč Třecí plochy otevírá právě předělávka od J.A.R.?
Byla nahrána první. Je to takový nenápadný upozornění, že deska bude pestrá a že jsme paka, když nedáme jako úvodní song něco krutě svýho, že jsme svobodní a furt nás baví dělat ptákoviny. A věděl jsem taky, že se na to každý bude ptát. A opravdu se ptá.

Zaujalo mě, že předchozí album se jmenovalo Třínohý pes, nové Třecí plochy. Obě nahrávky tedy mají dvouslovné názvy, které začínají písmeny TP, navíc oba mají shodně deset znaků. Je v tom nějaký záměr, nebo se jedná o pouhou náhodu?
Ano, teď mám prostor na velkou pochvalu, dlouho jsem čekal, kdo si toho takhle pregnantně všimne. Takže tě chválím!!! Je to schválně, záměr, taková drobná pitomost pro bystré hlavičky.

Třecí plochy vycházejí na CD, LP a dokonce i na magnetofonových kazetách, co vás k tomuto kroku vedlo?
Děláme to takhle už od Made In China, která vyšla i na flešce, aby tam mohl být film z Číny. Snažíme se o „full servis“, taky nás moc baví vyhrát si se všema detailama. Vinyly a kazety jsou naše kultura, která furt ještě není úplně mrtvá, pro nás teda nebude nikdy.

Petr Fiala

Petr Fiala

Novinku v těchto týdnech představíte na turné, v jehož rámci dvakrát vystoupíte v Lucerna Music Baru. Vždycky jste ale na koncertech hráli i pecky ze slavného debutu Made In Valmez. Dojde na ně i během podzimní šňůry, která začíná 14. listopadu?
Jo, dojde. Máme za sebou šest koncertů na Slovensku, kde jsme Třecí plochy přehráli celý, ve stejném pořadí jako na desce, akorát proložený staršíma písničkama. A vypadá to na dobrej způsob, jak nový album odprezentovat. Skvěle to odsejpá. (úsměv)