Michal Ambrož – Začínám se pomalu rozkoukávat

Foto: Archiv Michala Ambrože
Korektury: Tereza Kvášová

Michal Ambrož

V poslední době českým rockovým světem hýbe dění v kultovní kapele Hudba Praha, která po více než třiceti letech oznámila svůj rozpad. Sešel jsem se tedy se zakladatelem Hudby Praha, legendárním zpěvákem a kytaristou Michalem Ambrožem, jehož jméno budou mít fanoušci už navždy spojeno nejen s Hudbou Praha, ale i s další novovlnnou legendou, Jasnou Pákou. V následujícím rozhovoru jsem se Michala zeptal, jak vnímá aktuální události v Hudbě Praha.

Začnu tradiční otázkou. Jak se daří?
Děkuju za optání, je to čím dál lepší. Musím to zaklepat, ale pomalu se začínám rozkoukávat.

Vaše muzikantská kariéra je spjata především s Jasnou pákou, potažmo Hudbou Praha. Co tedy bude dál?
No na to jsem zvědav, co bude dál. Nechám se překvapit, ale nejspíš to bude „A tak dál…“ Ha, ha, ha.

Pro mnohé fanoušky byl rozpad Hudby Praha velkým zklamáním, co se vlastně stalo?
Stalo se to, že ode mě odešel zbytek kapely, kromě bubeníka Šimona.

O Hudbu Praha byl a je mezi fanoušky velký zájem, nebál jste se, že by během dlouhé koncertní pauzy mohl tento zájem opadnout?
Myslím si, že právě naopak, zájem po nějaké pauze by byl spíše větší. Byli jsme poměrně dlouho součástí české nezávislé r´n´r scény.

Michal Ambrož

Proběhla na téma koncertní pauzy nějaká vnitrokapelní diskuze?
To je právě to – neproběhla. Většina spoluhráčů byla touto situací patrně tak zaskočena, že začala jednat (alespoň podle mě) poněkud zkratkovitě.

Nenabízelo se jiné řešení, např., že by na určitou dobu jezdil s Hudbou Praha někdo na záskok či nějaká jiná eventualita?
A to je opět právě to – nikdo o této možnosti se mnou nejednal.

Nešlo pouze o nedorozumění nebo chybu v komunikaci?
Nevím, ale domnívám se, že z mé strany nikoliv, neboť jsem předložil plán kapelní pauzy se zkoušením a personální obměnou po odchodu Karla Malíka. Odpovědí byl odchod většiny členů kapely, jak už jsem popsal výše.

Muzikanti, kteří se od Vás oddělili, založili skupinu Hudba Praha Band, jak tento krok vnímáte?
Kromě toho, že se nemohu zbavit pocitu zklamání z triviální hlouposti některých bývalých parťáků a dlouholetých spoluhráčů, mi do toho nic není a pokud budou dodržovat autorská práva, ať si dělají, co chtějí.

Michal Ambrož

Prý jste prohlášení ke vzniku Huba Praha Bandu posvětil…
Posvětil jsem ho v tom smyslu, že jsem řekl, že mě nezajímá, co chtějí dělat a tudíž si mohou také napsat, co chtějí. Konec konců, když chce být někdo samostatný, musí za svoje rozhodnutí také sám ručit.

 

Dočkají se fanoušci nějaké Hudby Praha s Michalem Ambrožem nebo se vy osobně chystáte definitivně uzavřít kapitolu s názvem „Hudba Praha“?
Na to v tuto chvíli nejsem schopen odpovědět a chci si nechat čas na rozmyšlenou. Možné to je, ale také je možné, že budu dál působit jenom pod svým jménem.

Máte v plánu psát nový materiál pro Hudbu Praha (s M. A.)?
Budu rád psát nový materiál, jenom zatím nevím pro koho – viz výše.

Vím, že už před několika lety byly v Hudbě Praha jisté rozpory, které měly za následek odchod dvou členů, dá se ta současná situace s tehdejší nějak srovnávat?
Nelze si nevšimnout, že obě situace spojuje osoba Bohouše Zatloukala, i když si myslím, že tato vznikla bohužel spíše u jeho bratra Vládi.

Vím, že nejen na Facebooku probíhá ohledně nynější situace v Hudbě Praha dost bouřlivá diskuze, je ještě vůbec možné, že byste si společně sedli, domluvili se, ‚zakopali válečnou sekeru‘ a nalezli nějaké společné řešení?
Pro mě je to, jak už je, doufám, opět z výše uvedeného patrné, uzavřená záležitost. Opustila mě kapela, a co bude dál, zatím nevím. Paradoxně se cítím svobodnější. Wow!

Proběhl pokus o nějaké setkání a vyjasnění situace?
Ne a já myslím, že už ani neproběhne.

Nemůžu se nezeptat: Jasná páka a Hudba Praha jsou propojeny nejen hudebně, ale i personálně, jaká je tedy situace v Jasné páce?
Jasné Páky se uvedená situace nijak netýká, kromě odchodu Vládi Zatloukala, který se chce věnovat svým aktivitám (Hudba Praha Band + Ztracené Iluze).

Co Vaše kapela Divoký srdce, nechystáte za této situace její comeback?
Jak už jsem výše uvedl, žádný comeback nechystám.