Kateřina ‚Imortelka‘ Bartoňová – Neberu muziku jako závody

Kateřina Bartoňová

Již 11 let otrokovická kapela Imortela na naší scéně neúnavně propaguje melodický metal, do kterého tu a tam vkládá symfonické prvky. Od úplných počátků stojí v čele Imortely sympatická zpěvačka KATEŘINA ‚IMORTELKA‘ BARTOŇOVÁ.  Imortela to není jen melodický metal, ale také open air festival  IMORTELA METALFEST a tak jsem měl dost důvodů požádat Katku o následující rozhovor.

Katko, mohla bys prosím zavzpomínat na úplné začátky Imortely, co bylo impulsem k jejímu založení a podobně?
Kapelu jsem zakládala s kytaristou Markem Bartoněm, baskytaristou Jiřím Jandákem a bubeníkem Miroslavem Kosteleckým v roce 2005. Tehdy jsme toužili hrát a tvořit vlastní skladby ve stylu „melodic metal“, a to nám vydrželo dodnes.

Jak se v průběhu let měnila sestava Imortely?
Počáteční čtyřčlenná sestava byla po vydání první desky doplněna o post klávesisty. V tomto nástrojovém obsazení kapela nahrála druhou desku s názvem „Nesmrtelný“ a taky singl „MMXI“. Následující období kapely se již nese v duchu celkově tvrdšího soundu, a to díky výměně kláves za druhou kytaru. V tomto nástrojovém obsazení fungujeme dodnes, z původní sestavy v kapele už působím pouze já a kytarista Marek.

Jak je těžké se v Čechách prosadit s muzikou, kterou děláte?
Co ti budu povídat, je to těžké. Podobných kapel je v našich luzích a hájích velká spousta a fanoušci chodí na koncerty v porovnání s minulými léty taky méně. Nedívám se na to, jaký styl muziky teď zrovna letí, ani se nesnažím za každou cenu prosadit. Neberu to, jako závody, ve kterých chceš za každou cenu vyhrát. Muzika, kterou dělám, je pro mě součást mého života a snažím se ji dělat srdcem.

Máš nějaké pěvecké vzory?
Těch mám spoustu, ale prozradím ti svých 5 nej: Tarja Turunen, James Labrie, Timo Kotipelto, Tony Kakko, Melissa Cross.

Určitě jste odehráli spoustu koncertů, byl mezi nimi nějaký na, který ráda vzpomínáš ?
Za ty roky společné existence jsme odehráli nespočítaně koncertů a zažili mnoho skvělých akcí. Navštívili jsme spoustu klubů a festivalů u nás i na Slovensku. Jen namátkou, co jsem schopna si právě teď vzpomenout, objevili jsme se na jednom pódiu s kapelami Tublatanka, Škwor, Titanic, Žlutý pes, a se spoustou dalších.

Máte vydané dvě CD, přičemž poslední je z roku 2007 neuvažujete o vydání nějaké další nahrávky?
V podstatě jsme vydali celkem tři CD, z nichž to poslední je dvoupísňový singl. Naše první CD s názvem „Nevěřím na sliby“ jsme vydali v roce 2005, v roce 2007 jsme natočili druhé CD s názvem „Nesmrtelný“ a nakonec již zmiňovaný singl MMXI, který vyšel v roce 2011. Další studiové počiny jsme se pak rozhodli vydávat jednotlivě, v roce 2014 jde o skladbu „Dávné prokletí“, ke které jsme taky natočili náš první oficiální videoklip, v roce 2015 pak skladby „Nechci odejít“ a „You make me feel“. Poslední dvě jmenované skladby budou součástí dalšího řadového CD, které máme v plánu do konce tohoto roku natočit.

Nedá mi, abych se nezeptal: S kytaristou Imortely Markem Bartoněm tvoříte manželský pár, jak tedy funguje manželská spolupráce v kapele?
(smích) Asi tě nepřekvapí, když řeknu, že je to jedna z nejčastějších otázek, které dostávám. Ale co se týče spolupráce, nevidím v tom vůbec problém, ba naopak. Třeba při skládání nových skladeb je velkou výhodou to, že jsem už doma u vzniku nových kytarových riffů a můžu do tohoto procesu mluvit a zasahovat dříve, než se skladba dostane na zkušebnu.

Kdo má v kapele poslední slovo? (smích)
Teď jsi mě opět rozesmál! (obrovský, smích…) Názor každého člena kapely je stejně důležitý, snažíme se vždy domluvit bez zbytečných dohadů, ale pokud by přišlo tzv. „na lámání chleba“, tak by asi rozhodl Marek, jako šéf kapely.

Zaujalo mě, že na svých koncertech hrajete také několik písniček zpívaných Anglicky, hodláte se do budoucna zaměřit spíše na české nebo anglické texty?Ano, je to tak, anglické texty začínáme používat stále častěji. U některých písní člověk prostě už ve fázi jejich vzniku cítí, že jim bude anglický text více slušet. Českých textů se ale rozhodně nevzdáváme!

Protože kapela Imortela má také vlastní festival, dovol mi několik otázek k němu: Kde se vzal nápad uspořádat vlastní festival?
Tento nápad vznikl v Markově hlavě. Původně jsme si mysleli, že půjde o jednorázovou záležitost, ale po skvělém prvním ročníku jsme se rozhodli pokračovat.

S jakým ohlasem se u návštěvníků IMORTELA METALFEST setkává?
Z IMORTELA MESTALFEST se dnes již stala tradice a jsme moc rádi, že má celkově vzestupnou tendenci. Každý další ročník se snažíme něčím novým vylepšit. O fest je velký zájem jak ze strany fanoušků, tak kapel. Jeho hlavním cílem je nabídnout lidem neotřelou, kvalitní muziku, ale taky trochu zábavy v podobě doprovodného programu, kterým letos je např. přehlídka motorek Harley Davidson a ohňová show.

Jak moc práce dá takový festival zorganizovat, jinými slovy kdy začínáte s jeho přípravou?
Zorganizovat takový festival dá neskutečně mnoho práce, kdo si to nezkusí, tak nepochopí. S přípravou dalšího ročníku začínáme v podstatě hned po skončení toho předchozího.

Je festival zaměřen striktně na melodický metal nebo je otevřen i jiným stylům?
Snažíme se festival držet především v tomto stylu, ale pro zpestření vždy zařadíme kapelu jiné odnože metalu, letos např. crossover-metal v podání kapely My Pulse.

Jaké máte s festivalem plány do budoucna?
Určitě chceme, aby tradice festivalu pokračovala dál, a aby se festival dostal ještě více do povědomí lidí. Jasným cílem pro nás je festival stále zkvalitňovat. Taky zvažujeme rozšíření festivalu na vícedenní.

Chtěla bys na závěr čtenářům něco vzkázat?
Určitě bych ráda všechny čtenáře pozvala na již 4. ročník IMORTELA METALFEST, který se uskuteční v sobotu 6. srpna 2016 od 19:00 hodin v rybářském areálu v Otrokovicích na Štěrkovišti. Taky bych ráda zmínila, že IMORTELA již brzy zveřejní nový videoklip ke skladbě „You make me feel“, stačí jen sledovat naše oficiální stránky.

Katko, děkuji za rozhovor
Děkuji moc za rozhovor, všem přeji krásné léto a spoustu dobré metalové muziky!