D. N. A. – Heavymetalové DNA

Foto: Archiv kapely D. N. A.

Vít ‚Vito‘ Číiovský

Vít ‚Vito‘ Čížkovský

Při svých toulkách internetem jsem narazil na pražskou heavymetalovou formaci D. N. A., a protože mě jejich tvorba zaujala, požádal jsem kytaristu Jirku Špalka, aby mi kapelu trochu představil.

Přiznám se, že o kapele D. N. A. toho moc nevím. Mohli byste mi jí trochu představit?
Jsme pražská heavymetalová skupina (i když 40% kapely není z Prahy (úsměv)), kterou založil v roce 1999 baskytarista Kamil Nehilč s tehdejším kytaristou Petrem Kašperem. Bicích se záhy ujal Roman Tůma, který společně s Kamilem působí v D.N.A. do současnosti. Kapela má za sebou osm vydaných CD a stovky odehraných koncertů, mimo jiné např. i turné se skupinou ŠKWOR v letech 2013 a 2014. Po několika provedených personálních změnách se postu zpěváka na dlouhých jedenáct let ujímá Lukáš Graca. Ten kapelu nedávno opustil a jeho místo zaujal mladý a talentovaný Vít ‚Vito‘ Čížkovský. Momentálně kapela hraje  ve složení – kytary Jiří Karpjuk a Jiří Špalek, basa Kamil Nehilč, bicí Roman Tůma a za mikrofonem již zmíněný Vito.

Pokud se nepletu, kapela existuje už 17 let. Dá se říct, kdy vám za těch 17 let bylo nejlépe a kdy nejhůře?
Jako každá kapela, procházela i D.N.A. svými horšími i lepšími obdobími, ale pro každou kapelu jsou zřejmě nejhoršími okamžiky, když ji opouští některý z jejích členů. To s sebou přináší kromě pracovních problémů i ztráty lidské, protože spoluhráči spolu tráví spoustu času, mají spoustu společných zážitků a část tohoto celku najednou zmizí. A to je vždy bolestné období.

Jsme na začátku nového roku, zkuste se ale ještě na chvilku ohlédnout do toho starého. Jaký rok to pro vás byl?
Dá se říci, že loňský rok byl pro kapelu velmi úspěšný. Kromě spousty príma koncertů, spatřilo světlo světa osmé CD, které dostalo název „Démon času“. Jako bonus pro nás a hlavně pro naše fans jsme k němu natočili hned tři(!) videoklipy, a to na skladby „Prašivej pes“, „Pomluva“ a „Tak skoč“.  Recenze byly výborné, album se prodávalo (a prodává) velmi dobře, písničky i klipy se umisťovaly na prvních místech spousty hitparád, kde se většinou držely na prvních místech i několik týdnů, například v hitparádě TV Rebel to bylo týdnů pět. Takže jsme s loňským rokem více než spokojeni.

A co očekáváte od toho nadcházejícího?
Očekáváme, že bude ještě úspěšnější než ten minulý. (smích) Pokud to stihneme, máme v plánu další album, nebo alespoň na něm začít intenzivně pracovat. Těšíme se na léto, protože nás čekají festivaly a další zajímavé akce. Prozatím máme potvrzený BASINFIREFEST, TĚPEŘE FEST a na Slovensku CIBULA FEST, a doufáme, že k nim ještě nějaké „fesťáky“ a open air akce přibudou. Všechny koncerty, tedy i ty menší, se samozřejmě aktuálně objevují na našich webových stránkách www.dnaband.cz nebo na našem Facebooku.

Jak u D. N. A. probíhá skladatelský proces? Máte nějakého ‚hlavního‘ skladatele?
Hlavními skladateli jsme všichni. (smích) Proces probíhá standardně tak, že se shromáždí všechny nápady, případně celé skladby od jednotlivých členů a následně se kolektivně upravují. Občas se skladby tímto procesem změní k nepoznání, ale na škodu to rozhodně není. Pak se to všechno musíme naučit zahrát, vymyslí a připraví se samply, což je obvykle Kamilova práce, a můžeme jít do studia. Po nahrání následuje míchání skladeb, které je konečnou fází a probíhá formou jakéhosi připomínkového řízení, které je opět kolektivní společně s producentem. Takže jak vidíš, je náš skladatelský proces velmi demokratický. (smích)

Mohl bys Vita čtenářům trochu představit?
Je to mladá krev, takže doufáme, že Vít bude vít-aným osvěžením nejenom pro kapelu, ale i pro naše fans. Celým jménem Vít Čížkovský, což ale bylo pro nás moc dlouhé, takže jsme mu přišili zkráceninu Vito. (smích) Hudbě se věnuje odmala, vyzkoušel si různé nástroje od flétny přes klávesy až ke kytaře, ale nakonec skončil u zpěvu. Momentálně studuje zpěv na Mezinárodní konzervatoři v Praze, obor rocková opera.

Myslíš, že se dá Vitovo studium nějak využít v tvorbě D. N. A.?
To zatím nevíme. Vito je ve fázi pilování starších věcí, aby na živých vystoupeních bylo vše, jak má být, protože zpěvy to opravdu nejsou lehké. Nicméně samozřejmě věříme, že se do tvůrčího procesu zapojí se stejným zápalem, s jakým se nyní věnuje učení pro živá vystoupení, a že využije vše, co mu studium konzervatoře dalo a ještě dá.

Manažerku vám dělá žena. Není pro vás jako tvrdé rockery nějaký ‚problém‘ nechat si  od Romany šéfovat?
My se nedáme. Ale je pravda, že ona také ne, takže se vždy konstruktivně pohádáme a výsledky se dostaví. (smích) Romana je pracovitá, takže ve finále si nemůžeme stěžovat.