Aleš Brichta – Hrajeme co nás baví

Není snad v téhle zemi fanouška rockové muziky, který by alespoň nezaslechl jméno Aleše Brichty. Česká hardrocková legenda natočila se svým Triem písničkové album, které Aleše představí i v jiných žánrech než je rock či metal. Právě vydání této zajímavé desky se stalo námětem k následujícímu rozhoru.

S Aleš Brichta Trio vydáváte první desku, co bylo impulzem k jejímu vydání?
Udělat písničkové album, protože s Projectem směřujeme do tvrdších sfér.

Jak bude probíhat propagace této desky, bude teď koncertovat AB Trio častěji a AB Project bude trošku „v pozadí“ nebo obě party budou koncertovat paralelně jako dosud?
To je i záležitost vydavatele, tedy Warner Music. My budeme koncertovat paralelně jako dosud, jen je ve stádiu úvah šňůra Tria na podzim, orientovaná přímo na nové album.

Deska je o dost písničkovější než poslední počin Údolí sviní, míříte tedy touto deskou na trošku jiné publikum než jsou ortodoxní metalisti?
To je dost logické, když jde stylově o dost jinou partu. My na nikoho nemíříme. Prostě si hrajeme, co nás baví a co nás zrovna napadne. Záměr byl natočit něco, co by navazovalo na moje první sólovky.

Na Vašich deskách jsou coververze známých rockových hitů poměrně často, tentokrát jste ale zabrousil do vod folku (Mertův Astrolog) a country (Shane), co Vás vedlo k výběru těchto dvou písní?
Prostě mě napadly. Já už delší dobu uvažoval o tom natočit album starších českých coverů, které mě oslovily a tyhle věci mezi ně patřily.  Já jsem ostatně s country začínal.

Zůstaňme ještě chvilku u těch coververzí, natočit předělávku „Superhero“ běloruského houslisty Alexandra Rybaka, asi chtělo dost „odvahy“ nebo se pletu?
Ani ne. Mě prostě ta písnička při sledování filmu Black Lightning zaujala. A kvůli předělávce Omegy jsem si vyslechl své už před lety, takže mně byly něčí blbé kecy úplně ukradené.

Některé pecky by se podle mě mohli v klidu objevit na desce AB Projectu, mám, namysli zejména skladbu „Kriploid“, je možné, že by se tato pecka dostala i na koncertní setlist AB Projectu?
Netuším. Možné je všechno. Teď s Projectem připravujeme materiál na podzimní natáčení, tak se nechte překvapit.

Když poslouchám text titulní písně „Papírovej drak“, mám pocit, že je to o někom kdo nemůže své činy moc ovlivnit a lítá ve větru sem a tam jako papírovej drak, vy osobně si takhle připadáte?
A může snad někdo z nás nějak obzvlášť ovlivnit to, co se kolem něj v tomhle státě děje? Když s námi vrchnost zametá, jak se jí hodí, tak si tak prostě připadat musím.

Na druhou stranu „Půjčovna vrahů“ je docela vtipná, byl v tom záměr, nahrát nějakou skladbu, která by desku trošku odlehčila?
Byl to prostě momentální nápad, jako ostatně všechny texty.

Na desce je i tentokrát hostem Lucka Roubíčková, objeví se jako host na koncertech?
Lucka nám zpívala sbory už na „Údolí sviní“ a občas nás podpořila i na koncertech, tak proč ne, když bude možnost.

Kolik písniček byl pro desku nahráno? Zbylo něco, jak se říká v šuplíku nebo jste použili všechny písně?
Z nápadů, které se sešly, jsme se domluvili na těchto dvanácti a nic víc jsme netočili. Proč plýtvat časem a energií?

Poměrně zajímavé je, že téměř výhradním autorem hudby na desce je Zdeněk Vlč, čím to, že na desce není žádná Vaše skladba, šetříte si nápady pro AB Project?
Nevím, kde a kdy svoje nápady použiju. Zdeněk toho měl spoustu, tak jsme to prostě využili. Moje ego to nijak neovlivňuje 🙂

Nedá mi to, abych na závěr trochu neodbočil a nezeptal se na nedávné koncertování s dánskými Pretty Maids, jaká to pro Vás byla zkušenost, přece jen se často nestává že by tuzemská kapela vyjela mimo republiku jako support nějaké zahraniční skupiny?
Když máš za sebou koncertovaní s Kreator, Motorhead, Exumer nebo třeba Judas Priest, tak ti to nějak nepřijde. Prostě normální koncert.

Jak na Vás loni v Budapešti reagovalo publikum?
Příjemně. Myslím, že nás brali v pohodě.

Můžete/dají se nějak srovnat koncertní podmínky v Čechách a v Maďarsku?
Myslím, že je to podobné. Od muzikantského zázemí až po techniku.