Abraxas – legenda, která trvá už 40 let

Foto: Archiv kapely Abraxas

Abraxas

Abraxas

Česká funková legenda ABRAXAS má za sebou jubilejní rok. Oslavila 40 let své existence, vydala výběrové Best of, které obsahuje 40 skladeb a také neúnavně koncertovala po celé České republice. Na to, jak letošní rok vnímají sami členové Abraxasu, a co chystají na příští rok, jsem se zeptal v následujícím rozhovoru. Na mé otázky odpovídali Slávek Janda (kytara, zpěv), Ivan Doležálek (basa), Eda Štěpánek (bicí) a manažer Petr Hradecký.

 Abraxas v letošním roce oslavil 40 let od založení. Můžete mi říct, jaký to byl pro kapelu rok?
Slávek:  Řekl bych, že rok 2016 především znamenal skutečnost, že před 40 lety Abraxas začínal. Vydali jsme k tomuto výročí dvojalbum Best of Abraxas, kde je 40 skladeb z celého období skupiny.

Ivan: Rok plný změn, hledání, mírných ztrát a hlavně nalézání nových cest…

A pro vás osobně?
Slávek: Osobně jsem začal opět poslouchat klasickou hudbu a přiučil jsem se novým dovednostem.

Ivan: Doba je plně transformační a transformace je přerod… je vidět všude kam se podíváš…každý z nás v tom jede po svém…takže naše vědomí se orientuje na nové algoritmy…to se týká i kapely…

Eda: V Abraxasu se událo hodně změn. Pro mě osobně to byl zatím asi nejintenzivnější rok, hlavně co se týče nálady v kapele. Personální změny zapříčinily vzpruhu nás, jako tria, jak po muzikantské stránce, tak i po stránce lidské. Mám radost, že se věci opět dávají do pohybu díky Petrovi, novému „moneyžerovi“. (smích) Máme ještě hodně co říct..

Co se kapele letos povedlo?
Slávek: Kapele se letos povedlo dostat se na kvalitativně vyšší úroveň.

Ivan: Zocelit tvrdé jádro…restartovat software na jiné frekvenci, více hudební a sofistikované…i v menším počtu se dá dělat více hudby…to je velmi dobré zjištění.

Abraxas

Abraxas

A naopak, je něco co se nepovedlo?
Slávek: Protože došlo k výměně managera, hráli jsme trochu méně, ale to už jsme vyřešili a příští rok bude už zase koncertů dost.

Ivan: Prolomit se do MTV…humor…myslím, že se ještě zcela nepovedl dokonalý comeback…s novým arzenálem a energií.

Oslavili jste výročí nějakým speciálním koncertem?
Slávek: Udělali jsme křest alba v pražském RockCafe, kde si s námi po letech zahráli někteří naši staří členové.

Ivan: Ano…koncert v Rock Cafe byl dle mého úspěšný a potvrdil, že tahle sestava a nový směr zastřeší celé spektrum tvorby kapely bez ztráty desítky…naopak ještě jednu přidá.

Co zajímavého chystáte na příští rok?
Slávek: Příští rok budeme nahrávat další řadové album. Plánujeme udělat i několik videoklipů.

Ivan: Mnoho koncertů, nové písně…včetně vybroušení těch starých a stále žádaných kusů.

Někde jsem zaslechl, že by měl být natočen dokument o historii Abraxasu. Je to pravda, případně v jaké fázi je tento projekt nyní?
Slávek: Jeden dokument vznikl před časem. O novém zatím nic nevím, ale možné je všechno.

Ivan: Dokument se bude točit v kmenovém studiu Slávka Jandy v listopadu tohoto roku.

40 let, to už je dlouhá historie. Napadá mě, jestli třeba neuvažujete o vydání nějaké knihy?
Slávek: Abych řekl pravdu, jeden čas jsem o tom přemýšlel, ale v současné době to není na programu dne.

Ivan: Hmmm…i to je možné…dnes už víme, že nic není nemožné.

Slávku, za celou dobu existence se v Abraxasu vystřídala spousta muzikantů, dá se porovnat či zhodnotit, která sestava byla z hudebního hlediska nejlepší?Slávek: Nejlepší sestava je z hudebního hlediska zcela jasně v současné době. Hraje nám to skvěle.

Co pro vás znamená hrát v Abraxasu?
Slávek: Je to značka, která mě provází většinou mého života, se kterou jsem fatálně spjat.

Eda: Znamená to pro mě hodně. S klukama jsem zažil, respektive zažívám, jakousi hudební pubertu. Dost mě učí po hudební i lidské stránce a vyhánějí ze mě mojí paličatost… což je nejvíc! Takže je to hlavně o nabývání zkušeností. A to, že je mi ctí hrát v kapele, na kterou za mlada chodil můj táta, o tom snad ani nemusím nic psát.

Ivan: Je to nejen pokora k dobře odvedené práci tvůrců hudby…převážně Slávkova invence…ale i radost z tvoření harmonie ve vyšším slova smyslu…když to šlape a má to vnitřní smysl…radost a nadšení se projeví i navenek.

Abraxas

Abraxas

Petře, pro tebe předchozí otázku trošku modifikuji: Jaké to je dělat manažera tak slavné kapele jako je Abraxas?
Petr: Bylo mým cílem dosáhnout tohoto postu. Chci být především přínosem a svojí prací přesvědčit, že moje angažování bylo správné. Řekl bych, že jsem na správné adrese a nálada v kapele je velmi dobrá. A musím taky uvést, že mi kluci z kapely zpočátku hodně pomáhali, abych se do toho dostal. Myslím, že lepší kapelu bych těžko hledal. (smích) Kluci jsou dost v pohodě a to mě žene dál.

Edo, jsi z celé sestavy nejmladší. Byl jsi před příchodem do Abraxasu jeho fanouškem?
Eda: Popravdě jsem vůbec nevěděl, kdo nebo co to Abraxas je. (smích) Když mi před lety zavolal můj kamarád Vláďa Gorgel, že Slávek Janda hledá záskok do Abraxas, představoval jsem si nějaký ‚koženkový metal‘, kde se zpívá o padlých andělech. Po prvním setkání se Slávkem jsem pochopil, že je všechno úplně jinak, a já že se připletl k jedné z největších legend českého funku!

Slávku, myslíš, že se na hudbě Abraxasu nějak projevilo, že Eda do kapely přinesl mladou krev a energii?
Slávek: Rozhodně ano.

Ivane, vzpomeneš si, kde a za jakých okolností ses potkal se Slávkem?
Ivan: Tohle je náš sooolo kapr…se Slávkem jsem se potkal…a dnes už vím, že ne náhodou, na mé rodné Moravě…konkrétně na Valachoch…v dřevních totalitních dobách na jedné vesnické zábavě, kde Abraxas, na vrcholu své slávy, hrál koncert a naše kapela poté obstarávala tancovačku…Asi jsme nehráli špatně, neb Slávek si toto setkání i po letech dobře pamatoval…

Už tady zaznělo, že Abraxas má od letoška nového manažera. Petře, můžeš mi říct, jak jsi se k Abraxasu vlastně dostal?
Petr: Ano… Před pár lety jsem působil v kapele, která pochází také z Prahy. Pak jsem, ale odešel. Říkal jsem si, že si dám chvíli pauzu. Jenže to moc dlouho nevydrželo (smích) a opět jsem se rozhodl pokračovat dál. Tentokrát s oslovením známých kapel. Mezi nimi byla i kapela Abraxas! Během týdne se mi Slávek ozval. Po schůzce bylo jasné, že se stávám manažerem ( ‚moneyžerem‘ ) této kapely. Velmi mě potěšila tato zpráva. (úsměv)