Jiří Špalek a Jana Hemelíková – RockOpera River Fest a jeho DNA

Text: Luboš Hnát
Foto: Archiv Jiřího Špalka

Zanedlouho se naplno rozjede festivalová sezóna. Jedním z festivalů, které budou usilovat o fanouškovskou přízeň je i ROCKOPERA RIVERFEST, který se koná 13. – 14.7.2018 v Českém Šternberku. K rozhovoru jsem si tentokrát pozval organizátory RiverFestu JANU HEMELÍKOVOU a kytaristu pražské heavy metalové formace D.N.A. JIŘÍHO ŠPALKA. Sešli jsme se v jedné útulné dejvické hospůdce, a i když se náš rozhovor točil především kolem pořádání festivalu, aktuálnímu dění v Jirkově kapele jsme se úplně vyhnout nemohli.

Ahoj Jirko, naposledy jsme spolu mluvili před rokem. Řekni mi, co se od té doby změnilo?
Jirka: No, nevím, jestli jsme už v té době měli nového zpěváka Víta Čížkovského a kytaristu Jirku Karpjuka.

Měli…
Jirka: Aha, tak to není novinka. No, co je teda nového?  Už vloni jsme začali hrát víc na pořádných velkých festivalech, letos jich je ještě víc. Takže léto už máme docela slušně zaplněné. Ale především točíme s D.N.A. novou desku, která je těsně před dokončením. Počítáme, že nejpozději do měsíce (Pozn. aut: rozhovor vznikal začátkem května), by mělo být cédéčko na světě. Pak samozřejmě na jeho podporu vyrazíme na koncerty, na kterých budeme mít udělanou celou novou scénu, takže jsme zvědavi, jak se vše bude líbit. A úplně především máme novou manažerku, tady Janičku, která je moc šikovná. (úsměv)

K D.N.A. se ještě dostaneme. Pojďme k festivalu RockOpera RiverFest na jehož organizaci se podílíš. Jak moc je to pro muzikanta náročné?
Jirka: Tak, náročné to samozřejmě je dost. To víš, práce mám hodně, vyučuju hru na kytaru, sedím v porotě Skutečné ligy zaštiťované hudebním portálem MusicMap, což je největší soutěž v živém hraní, která tady v Čechách je, nechávám se najímat jako stagemanager na větších koncertech (mimochodem kromě vystoupení s D.N.A. budu mít tuhle funkci i na RockOpera RiverFestu), spolu s Janou spolupracujeme s RockOperou… Navíc teď doděláváme s D.N.A. již zmíněné cédéčko, k tomu koncerty, takže můj pracovní kalendář je dost nabitý a času je málo. Ale organizace River Festu jako taková je spíše o známostech a kontaktech jaké máš.

Na organizaci RockOpera RiverFestu se tedy podílíš s Janou Hemelíkovou. Jak máte rozděleny role, neboli, kdo z vás je šéf? (úsměv)
Jirka: Máme to rozdělené tak, že Janička všechno udělá a já se za to nechám pochválit. (smích) Ne, vážně, většinu věcí samozřejmě dělá Jana, protože já na to nemám čas. My spolu naplánujeme vždy pár věcí, abychom věděli, kam se chceme v nějakém horizontu dostat a samozřejmě jí pomáhám, ale většinu toho dělá opravdu ona.
Jana: Jasně, že šéf jsem já. (smích)

Jana Hemelíková

Jana Hemelíková

RiverFest bude letos poprvé dvoudenní, proč jste se k tomuto kroku rozhodli?
Jana: V podstatě jsme vycházeli ze zkušeností z minulých ročníků, kterých už bylo pět. A tentokrát jsme se rozhodli, že to uděláme jako multižánrový festival. Dřív se to jmenovalo River Fest a posléze RockOpera River Fest, takže tam z velké části figurovaly kapely a zpěváci, kteří jsou s RockOperou spřízněni nebo nějak propojeni. A protože jsme se letos seznámili s hlavním pořadatelem festivalu Karlem Kroupou, dohodli jsme se s ním, že bychom letos festival udělali pestřejší, to znamená, že jsme pátek vyhradili folkovým a folkrockovým kapelám jako jsou třeba Luboš Pospíšil, Vlasta Redl nebo České srdce. No, a v sobotu to už bude takový hodně bigbítový, takže vystoupí například Turbo, a samozřejmě, že tam zahrajeme i s D.N.A. Budou tam kapely různých žánrů, od klasického rocku až po metal. Vystoupení budou probíhat na dvou stagích, které se budou střídat, takže fanoušci se nebudou muset rozhodovat, na kterou kapelu se půjdou podívat, protože bude hrát vždycky jenom jedna, a bude se hrát v podstatě bez pauzy. A aby to bylo ještě trochu pestřejší, mimo muziky tam bude i mluvené slovo, protože Jirka Štraub tam bude mít autorské předčítání ze své knížky Rockové pohádky pro malé rebely, samozřejmě s hudebním doprovodem, která by měla v dohledné době vyjít.

Většina festivalů láká fanoušky na bohatý doprovodný program. Na co je lákáte Vy?
Jana: Těch doprovodných věcí tam bude víc. Protože to je u vody, tak se tam budou odehrávat nějaký vodácký aktivity. Bude tam třeba mobilní tetovací studio, které fanouškům za rozumné ceny vytetuje nějaký pěkný motiv, určitě tam bude dobré jídlo a pivo, to je důležitý! (smích)

A co třeba nějaké autogramiády, či setkání fanoušků s kapelami?
Jirka: Tohle necháváme na kapelách samotných. Budou mít vyhrazený prostor pro prodej merche, a když budou chtít, tak samozřejmě i na autogramiády.

Ty už jsi některé účinkující zmínil, přesto se zeptám: Kdo na festivalu vystoupí a kdo podle vás bude pro fanoušky tím velkým (největším) tahákem?
Jana: Já si myslím, že hodně lidí přitáhne Vlasta Redl, to je můj osobní favorit. A samozřejmě RockOpera se svým hvězdným obsazením, to je jasné.
Jirka: Já se (kromě našeho vystoupení, samozřejmě) hodně těším na Turbo a Luboše Pospíšila. To bude, myslím, taky docela slušnej tahák (smích)

RockOpera River Fest

RockOpera River Fest

Je už znám nějaký konkrétní festivalový line-up?
Jana: Line-up už samozřejmě je a je k vidění buď na stránkách RockOpery, nebo na Facebookových stránkách RockOpera River Festu, které téměř denně aktualizujeme.
Jirka: Celkem vystoupí sedmnáct kapel a interpretů, takže to bude slušná dávka muziky.

Vím, že na festivalu budou znít největší hity RockOpery Praha. Zajímalo by mne, jak bude vystoupení RockOpery vypadat. Půjde o běžný koncert nebo bude tohle vystoupení stylizováno do nějakého představení?
Jana: Já myslím, že to bude něco mezi. Spíš to bude jako koncert, ale asi k tomu bude udělaná nějaká trochu větší show, než je na koncertech běžné. Takže zřejmě tam něco takového bude.
Jirka: No, my jsme oba na Operu zvědaví, protože ji poprvé oba uvidíme mimo jejich domácí holešovické prostory (úsměv)

Napadá mě, jestli třeba zpěváci nebudou vystupovat v nějakých kostýmech nebo něco podobného.
Jana: To my nevíme, necháme se překvapit. (úsměv)

Na koho konkrétně se z RockOpery mohou diváci těšit?
Jana: Bude tam Pavla Forest, Viktor Dyk a Jirka Zonyga. Což jsou kromě Kamila Střihavky, který tam bohužel nebude, ty největší hvězdy RockOpery.

Protože jak už bylo zmíněno, je festival letos dvoudenní, tak se zeptám z čistě organizačního hlediska, jak máte vyřešeno ubytování návštěvníků?
Jana: Je tam velká louka na stany. Dále je tam dost místa na parkování, dobré zázemí a celý je to hlídaný, takže o návštěvníky bude dobře postaráno.

Zatím jsme se bavili o letošním ročníku. Ale co výhled do budoucna, kam chcete festival dále směřovat?
Jirka:
Já bych to do budoucna viděl velký jako Woodstock, to je jasný. (smích) Ale teď vážně, pro nás je důležitý, abychom zaplnili celý ten prostor, který tam je k dispozici. My to odhadujeme na něco kolem šesti tisíc lidí. Takže kdybychom se za rok nebo dva dostali na tohle číslo, tak budeme docela spokojený. A samozřejmě, že pokud budou peníze, je pořád co zlepšovat. Chtěli bychom, aby tam jezdilo víc ‚headlinových‘ kapel, ale aby se celkově program zpestřil včetně toho doprovodného.

Letos budou na festivalu vystupovat hlavně rockové a folkové kapely. Plánujete v budoucnu festival obohatit i o jiné žánry?
Jirka: Ono je to samozřejmě všechno o penězích. Tyhle dva žánry, tedy folk a bigbít, mají největší šanci něco vydělat. Nás by samozřejmě zajímalo festival rozšířit o cokoliv. Takže pokud by na to byly peníze, tak by se nám líbilo zapojit třeba nějaký kapely, který hrajou etnickou muziku. Proč ne, ale musejí být zaplacený z toho, co festivalu vydělají ti ostatní. Ale samozřejmě jak už jsem říkal, rádi bychom festival rozšiřovali.

Když už jsme u těch peněz, musím se zeptat, jak moc těžké je na takový festival sehnat sponzory?
Jirka: No, my jsme do toho s Janou skočili poměrně pozdě, pokud se nepletu tak je to asi dva měsíce. Takže se shánění sponzorů nevěnujeme, to je úkol jiných. Ale pokud spolupráce bude pokračovat i v dalších ročnících, což doufáme, že bude, tak se chceme věnovat i shánění sponzorů. Myslím, že tenhle festival má sponzorům co nabídnout.

Jiří Špalek

Jiří Špalek

Říkal jsi, že se festivalu věnujete dva měsíce. Stalo se Vám tedy, že jste oslovili nějakou kapelu a ona odmítla třeba z důvodu kolize termínů?
Jana: Ano, to se nám letos stalo u hodně kapel. Příští rok bychom tedy chtěli se sháněním kapel začít zhruba o půl roku dřív než letos, takže už někdy v listopadu.

A jaké kapely byste na festival rádi přivedli?
Jana: Mně by se líbila třeba Hudba Praha nebo Visací zámek.
Jirka: Já bych se rád dopracoval i k nějakým zajímavým zahraničním hostům, ale to není záležitost nejbližšího ročníku.

Jirko, pojďme se ještě na chvíli vrátit k tvé domovské kapele D.N.A. Ta na RockOpera RiverFestu také vystoupí. Plánujete, že na festivalu představíte i nové písně nebo budete sázet, jak se říká, na jistotu?
Jirka: Hity tam zahrajeme určitě, těch se nezbavíme. Ty nám asi vydrží do konce života. Takový písničky jako Sejdem se v pekle, Gambrinus, Prašivej pes nebo Tak skoč prostě musíme zahrát. Ale záleží, jak se nám podaří vydat a hlavně secvičit věci z nového alba. Chtěli jsme ho mít venku už teď v květnu, ale bohužel se to malinko zdrželo. Nicméně rádi bychom tam hráli i nový věci, už kvůli tomu, že v jedný písničce na cédu bude s našim zpěvákem zpívat duet Pavla Forest, takže by bylo moc hezké a pro nás potěšující, kdybychom si ji tam společně s Pavlou dali. (smích)

Na začátku jsi říkal, že přes léto budete hrát hodně na festivalech. Kde všude vás tedy fanoušci mohu vidět?
Co se léta týká, budeme třeba na Open Air Přeštěnice, potom na Rock of Sadská, budeme Mezi ploty a ještě na Naděje festu v Trutnově, kam se moc těšíme, protože to je charitativní festival, jehož výtěžek půjde na dobrou věc a na dalších, všechny si z hlavy nepamatuji. Na Slovensku budeme hrát v Banské Bystrici v amfiteátru s RockOperou, to bude taky pecka. A samozřejmě obvyklé motosrazy a podobně. Všechno je na stránkách. (smích) Navíc s RockOperou bude od podzimu šňůra po velkých sálech, takže se máme na co těšit.

Ještě tady nezaznělo, kde jste to cédéčko nahrávali…
Jirka: Jako už tradičně jsme nahrávali ve studiu u Leo Holana, což je exčlen Škworu. Tohle je už třetí album, které u něj nahráváme (celkově deváté) a on z nás dokáže vydupat docela slušný výkony, ale hlavně dokáže tou svou alchymií vykouzlit naprosto výbornej zvuk. Takže zatím poslední deska Démon času, kterou jsme u něj točili, byla zvukově naprosto skvělá. Navíc Leo je výbornej i jako producent, který přesně ví, co a jak, aby skladby vyzněly pro posluchače tak, jak mají a jeho rady jsou pro nás v tomhle směru velmi užitečné. Především já se nechávám při skládání často trochu unést a skladby jsou příliš složité, takže Leo mne vždycky rychle vrátí na zem. (smích) Ale výsledek vždycky takový, jaký má být.

D.N.A.

D.N.A.

Jano, Ty jsi se stala novou manažerkou kapely, která na naší scéně funguje už 19 let. Zajímalo by mě, jak jsi se k nim vůbec dostala, a jak se Ti s nimi spolupracuje?
Jana: Dostala jsem se k nim přes Jirku, protože jsme kamarádi a chtěla jsem mu pomoct, tak jsem k nim nastoupila, a to je celé. (smích)
Jirka: Já jsem v Janičce objevil skrytý rezervy, tak jsem je využil. (smích) Ale vážně, Janička k nám přinesla úplně novej styl. My už jsme trochu trpěli takovou tou, jak se říká, provozní slepotou a Janička do toho přinesla nový pohled. Zúročilo se to a na výsledcích je to vidět, protože jak už jsem říkal, letos hrajeme na spoustě velkých festivalů a máme uspokojivě plný kalendář, hrají nás v rádiu… Takže Janička už jenom tím, že se na to podívala trochu jinýma očima, je pro nás velkým přínosem. Navíc to, že zároveň dělá manažerku RockOpeře, přispělo k našim společným koncertům.

Manažerku jste měli i před tím, než nastoupila Jana. Ty jsi říkal, že Jana dělá všechno jinak. Tak by mě zajímalo, co vlastně dělá Jana “jinak“.
Jirka: Romana (předchozí manažerka – poznámka redakce) měla jednu velkou nevýhodu, a to tu, že byla z daleka. Takže tam chyběla taková ta osobní komunikace. Já třeba s Janičkou denně probírám, co se událo, co se bude dít a tak, to před tím nebylo.
Jana: Já si s těmi lidmi můžu dát schůzku u kafe, a to je vždycky jiný, než když chybí osobní kontakt a vše se řeší jen po mailu nebo po telefonu.
Jirka: Je fakt, že Jana je pořád někde na cestách, po schůzkách, takže chvílemi přemýšlím, jestli netrpí hyperaktivitou. (smích)