Kateřina Agudelo Ramirez – Blues z Tančírny

Foto: Archiv Kateřiny Agudelo Ramirez
Korektury Bára Švédová, Tereza Kvášová

Shout the Blues Band

v Chotěboři, v malebném městečku na okraji Vysočiny, naleznete kromě jiných krás také vyhlášený podnik „Panský dům“. Právě v něm nedávno vznikl hudební klub s poetickým názvem „Tančírna“. Protože podobné kluby na Českém venkově rozhodně nevznikají, jako houby po dešti, požádal jsem producentku „Tančírny“ Kateřinu Agudelo Ramirez, aby mi odpověděla na několik otázek. A protože Katka je také zpěvačkou místní bluesové party Shout The Blues Band, mohli jsme se v závěru rozhovoru věnovat i jejímu zpívání.

Jak vlastně vznikl nápad pořádat v Chotěboři rockové koncerty?
No vlastně to byla náhoda, když jsem se na jednom neurologickém semináři (pracuji také jako veterinární technik na klinice v Chotěboři) potkala s Vláďou Gumou Kulhánkem, který právě na zmíněném semináři hrál s kapelou T4, což jsem také jako zpěvačka bluesové kapely velmi ocenila. Vláďa mě seznámil se Standou Kubešem, Standa s Romanem Dragounem, a Roman zase s Martinem Kopřivou… a slovo dalo slovo, dohodli jsme se na nějakém společném hraní. (úsměv) Dlouho jsem přemýšlela, jak to udělat, aby se koncert uskutečnil na mojí domácí půdě, tedy v Chotěboři. Nakonec mě klasicky napadla sokolovna, ale bála jsem se takovou věc sama zrealizovat, tak jsem oslovila Pavla Halamu, který je majitelem vyhlášeného podniku „Panský dům“, jestli by se nechtěl nějakou měrou podílet na plánovaném koncertě. Naštěstí je Pavel velký milovník kvalitní hudby, tudíž se dlouho nerozmýšlel a rozhodl: „Jasně, to přesně zapadá, protože z Billiard centra bude nový podnik – Tančírna.“ A jak řekl, tak také udělal – a dnes je díky tomu v Chotěboři naprosto ojedinělý prostor, který po rozsáhlé rekonstrukci přivítal návštěvníky v cela novém, klubovém kabátě! „Tančírna“ také bude vybavena profesionální zvukovou technikou, která bude v brzké době pořízena, včetně akustického řešení.

Jak dlouho už koncerty v Chotěboři pořádáte?
Vlastně jsme úplně na začátku, první koncert proběhl teprve v lednu letošního roku, kdy ještě Tančírna byla v původním stavu. Sál dříve sloužil jako kulečníkový klub, takže se dost improvizovalo, ale bluesový večer, který vlastně „Tančírnu“ rozjížděl, dopadl výborně!

Co všechno obnáší uspořádat takový koncert?
Opravdu to není jednoduchá záležitost, když chcete, aby plánovaná akce měla nějakou úroveň. Sama za sebe mohu říct, že nejdůležitější je propagace koncertu, aby o tom lidé věděli. Takže když už s kapelou dohodnu termín koncertu, můžu začít pracovat na vytváření plakátu. To také není jen tak, protože pokud se mi líbí nějaká fotka, kterou bych chtěla použít, musím oslovit a požádat autora fotografie, zda mohu jeho dílo použít na plakát, po té odsouhlasíme s kapelou, podklady a loga posíláme grafikovi, který plakát vytvoří, a znovu se schvaluje na všech stranách. Výlep plakátů do širokého okolí je samozřejmostí, hodně lidí se o akcích v „Tančírně“ dozví i na facebookových stránkách, kam na každou akci tvořím pozvánku, kterou pravidelně aktualizuji a přidávám příspěvky. Spolupracujeme také s rádiem Beat, kde posluchači mohou slyšet naši pozvánku na koncert. Pokud hraje více kapel, dohodnu dopředu, jakým způsobem bude večer probíhat, aby na místě nebyly zmatky a všechno šlo hladce. Takže když přijdou první návštěvníci, je všechno již nachystáno a bez nějaké větší časové prodlevy se začíná hrát. Pro větší pohodlí si u nás mohou posluchači místa k sezení dopředu rezervovat. Musím také zmínit, že nedílnou součástí toho všeho je také milá obsluha Tančírny a velkým potěšením pro účinkující je občerstvení v podobě rautu, kterým majitel klubu Pavel Halama dává najevo, že je velmi rád, když jsou lidé spokojeni, což také není zcela v klubech obvyklé. (úsměv)

Kateřina Agudelo Ramirez

Jaké kapely už u vás hrály?
V lednu se zde konal bluesový večer, na kterém zahrála bluesová formace Vladimíra ‚Gumy‘ Kulhánka ve složení Honza Holeček (zpěv, klávesy), Tomáš Vychytil (kytara), Pavel Razím (bicí) a samozřejmě Vláďa ,Guma‘ Kulhánek (baskytara), dále kapela z Kutné Hory One Roast and the Others a také moje bluesová kapela Shout The Blues Band. V březnu u nás zahrála kapela David Dragoun Band společně s kapelami Jada Band a Jazzibaba. V dubnu se pak velmi vydařil koncert skvělé kapely T4, ve které hrají takové legendy českého bigbítu jako Vláďa ‚Guma‘ Kulhánek nebo Standa ‚Klásek‘ Kubeš. Jako předkapela vystoupila moje skupina Shout The Blues Band. V květnu již bylo koncertů víc. Zahrály si u nás kapely jako Defragment a Žádnej Stres nebo místní zábavová kapela Crash. Jedinečný byl koncert naprosto výborné anglické kapely The Southern Blues Kings, která v rámci svého turné zařadila Tančírnu na jedno z míst, které poctila svojí návštěvou. Osobně mohu říct, že koncert byl nádherný a Tančírna opravdu celá tančila, o skvělý support se postarala kapela z Havlíčkova Brodu Traffic Jam.

Máte nějakou kapelu, kterou byste chtěli do Chotěboře přivést?
Zatím se tak nějak rozkoukáváme, ale těch kapel, o které bychom měli zájem, je určitě hodně. Zatím máme vybrané hlavní kapely, až do konce roku. Na programu se ale stále pracuje. Klub by měl být multižánrový, aby si všichni posluchači přišli na své. Plánujeme třeba koncert pražské prog metalové formace Deep Stare, se kterou jako support vystoupí rocková kapela Liquidface. Na červenec pak plánujeme třeba koncert skupin Lidopop a Exit 18.

Tančírna

Právě koncert anglických The Southern Blues Kings mě zaujal, jak se ti podařilo je do Chotěboře přivést?
Vlastně to zase život zařídil tak, že to byla náhoda. Seznámila jsem se nejdříve přes internet s Tomášem Širokým, který hraje v kapele The Southern Blues Kings na kontrabas. Když zjistil, že zpívám v bluesové kapele, nabídl nám do Tančírny svoji kapelu. Samozřejmě, že jsme je prostě museli vzít – chicagské blues, byla to naprostá pecka! Všechno jsme řešili on-line, viděli jsme se osobně až pár hodin před koncertem, kde jsme už jen doladili drobnosti. Musím říct, že ačkoliv naše komunikace probíhala výhradně přes internet, dopadlo to skvěle a koncert byl perfektní.

Jaká je návštěvnost koncertů v „Tančírně“?
Návštěvnost je, myslím, zatím velice dobrá, což mne utvrzuje v tom, že lidi ještě chtějí chodit na kvalitní muziku. Je to pro mne největší odměna, když vidím, kolik lidí přijde a že mají chuť se bavit. Atmosféra, kterou publikum i účinkující vytvoří, se prostě v Chotěboři musí zažít. Vždyť jsi tam byl na koncertě T4 a bylo to fajn, ne? (smích)

Potýkáte se při pořádání koncertů s nějakými problémy, případně s jakými?‘
Největším problémem je finanční stránka, protože máme zatím výkyvy ve výběru vstupného. Náklady akce se ale musí vždy pokrýt – kapely, zvuk, pořádková služba, raut atd. Koncerty jsou tedy zatím dotovány panem majitelem. Našim cílem však je, aby akce měly vyrovnaný rozpočet.

Kromě producentky v „Tančírně“ jsi také zpěvačka bluesových Shout the Blues Band, mohla bys tuhle partu ve stručnosti představit?
Ano, mohla a ráda! Hrajeme spolu už velmi dlouho. Začala jsem s klukama zpívat, když mi bylo 16 let. No a vydrželi jsme. (smích) Asi i díky tomu, že jsme hlavně kamarádi. Je ovšem pravda, že jsme měli asi desetiletou pauzu. Asi před rokem a půl jsme kapelu opět obnovili. Na všechny kytary hraje Libor Lorenc, na baskytaru hraje Honza Cakl a na bicí Honza Myška. Děláme, co nás baví, a pravda je, že na zkouškách někdy bývá hodně veselo. (smích)

Shout the Blues Band

Co konkrétně hrajete?
Hrajeme blues. Věnujeme se autorským předělávkám bluesových skladeb od leckdy neznámých autorů. To koneckonců dělali i takoví mistři jako B. B. King, Eric Claton a další.

Věnujete se také autorské tvorbě?
U blues je těžko definovat autorskou tvorbu. Téměř všechna naše provedení jsou autorské předělávky, jednu věc máme celou svoji. Dělají to tak skoro všichni bluesmani, a rozhodně to není o nedostatku invence.

Mohou Vás fanoušci vidět pouze v Chotěboři nebo vystupujete i jinde?
Vystupujeme i jinde a rádi. V nejbližší době zahrajeme například 23. 8. v Havlíčkově Brodě na festivalu Havlíčkobroské kulturní léto, 21. 10. v klubu Batyskaf ve Žďáře nad Sázavou, 7. 11. na domácím pódiu v Tančírně, 14. 11. v Utíně. Pokud má někdo zájem o naši produkci, rádi se domluvíme. (úsměv)

Máte nebo plánujete vydat nějakou nahrávku?
Vydat se zatím nic nechystáme, ale nahrát určitě ano. (smích)

Blíží se festivalová sezóna, musím se tedy zeptat, vystupujete na nějakých festivalech?
Hráli jsme například v Šumperku, jednou na Blues Alive a jednou na Blues Aperitiv, což je mezinárodní festival v Přelouči, v Malostranské besedě atd., ale to už je docela dávno. Letos jezdíme spíše kluby, ale příští rok bychom si rádi zahráli i na nějakém festivalu.

Děkuji za rozhovor, přeji, ať se daří „Tančírně“ i samotné kapele.
Také děkuji, a pokud budete mít cestu do Chotěboře, tak se zastavte v „Tančírně“, rádi vás uvidíme.