Jarek Filgas – Konečně slyším svůj hlas tak, jak jsem si vždycky přál

Text: Luboš Hnát
Foto: Archiv Jarka Filgase
Video: Jarek Filgas Band
Publikováno: 3. 12. 2020

Bývalý frontman skupin Argema a Premier JAREK FILGAS se obklopil muzikanty, s nimiž se během své kariéry potkával v různých formacích. A dal dohromady kapelu s názvem JAREK FILGAS BAND (JFB), se kterou natáčí nové album. Jak s úsměvem říká: „Můžeme teď s klukama říkat, že je to naše debutová deska, což je v našem věku přece hezké.“

Ahoj Jarku, vím, že aktuálně připravuješ novou desku, v jaké jsi fázi?
Dá se říct, že jsme přesně v polovině, natočili jsme prvních šest věcí, k jedné z nich jsme udělali i videoklip. Druhou polovinu natáčení plánujeme na přelom února a března 2021, aby kompletní album mohlo vyjít v první polovině příštího roku.

Vyjde tedy po deseti letech od tvé poslední regulérní nahrávky a od tvé sólové desky je to dokonce dvacet let. Proč sis dal tak dlouhou pauzu?
Já samozřejmě tak dlouhou pauzu neplánoval, ale když jsem v roce 2010 odešel z Argemy, chtěl jsem si od ježdění s kapelou v zádech odpočinout. Začal jsem vystupovat sám na halfplayback a ono se to nějak rozjelo a s repertoárem, se kterým vystupuju (jen hity z kapel, kde jsem zpíval plus moje sólové hity), jsem nějak neměl důvod hned dělat novou desku. Sem tam jsem ale ke kytaře sedl a napsal si něco tzv. do šuplíku a teď to jen vytahuju a s klukama to natáčíme. Ale hlavně jsem věděl, že tu desku natočím tehdy, až se objeví někdo silný, kdo se za ten materiál postaví. A Martin „Mitva“ Lukeš (bývalý manager Aleše Brichty) je přesně ten člověk: několikrát jsem u něj vystupoval a tady mu asi došlo, jaký potenciál je tu k mání. Tak jsme si plácli a jedem.

Deska by měla vyjít pod hlavičkou JAREK FILGAS BAND (JFB), na tvých stránkách jsem se ale dočetl, že půjde o tvé sólové album. Můžeš to vysvětlit?
Původně to měla být moje sólovka po oněch dvaceti letech, ale jelikož se kluci z JFB při nahrávání skvěle zapojili a hlavně chci, aby nás lidi brali jako regulérní rockovou skupinu, rozhodl jsem se, že desku vydáme pod značkou JFB. Ačkoli jsem natočil už asi 18 alb, můžeme teď s klukama říkat, že je to naše debutová deska, což je v našem věku přece hezké. (úsměv)

Víš už, jak se bude album jmenovat?
Zatím ne. Píšeme k tomu jen rok „2021“, a když se na to tak dívám, ani tohle by nemusel být špatný název. Ale to se rozhodne, až budou natočeny všechny písně, asi podle některé z nich desku nazveme. Máme tam píseň Svět je bál – to je přece super na název alba, ale pak se na to podíváš líp a dojde ti, co by z toho názvu někteří dokázali vytvořit. (úsměv) Tak uvidíme.

Kde desku natáčíte a kdo ji vydá?
Točili jsme v Mercury studio u Romana „Mashi“ Šandora, někdy v létě mi volal manager, ať se tam jedu podívat. Popravdě se mi ani moc nechtělo, ale jel jsem – a teď jen děkuju, že to tak dopadlo: konečně někdo, s kým se skvěle spolupracuje, konečně slyším svůj hlas tak, jak jsem si vždycky přál, i výsledný sound je luxusní. Od našich fans přichází jen pozitivní komentáře a navíc nezávisle na sobě ten zvuk pochválilo i několik dramaturgů v různých rádiích. Proto se do studia k Mashovi budeme rádi vracet. Vydavatelství ještě řešíme, uvidíme, kdo přijde s tou nejlepší nabídkou.

Přineslo vám nahrávání v době koronakrize nějaké problémy?
Vůbec ne, ba naopak, tam při práci úplně zapomeneš, že venku je něco zakázaného, nebo že ti něco hrozí. Takže v pohodě.

Prozradíš, jaké budou na desce písničky?
Už nějaký čas hlásáme, že se chceme vrátit k rockovým kořenům. O tom se můžou fans přesvědčit i u prvního klipu Možná se rouhám, je to klasická rocková vypalovačka. A na albu jich bude víc. Ale jsou tam i pomalejší věci, které od nás naše ženská část publika prostě očekává. Prostě album plné melodiky, vyzrálejších textů a především zahrané zkušenými muzikanty a zabalené do skvělého zvuku Mercury studia.

Napsal jsi všechny skladby sám, nebo jste se o jejich autorství v kapele nějak podělili?
Tuto první etapu jsme nahrávali jen moje songy, muziku i texty jsem tedy napsal já. Ještě mám další dvě pecky připravené, ale už jsem říkal klukům z kapely, ať se zapojí. Především kytarista Mirek Junák, ale i klávesák Adam Titz jsou zkušení autoři, tak vybereme nejlepší demáče a ty pak budou natočeny.

Začínal jsi jako bubeník, neláká tě občas někdy si nějakou písničku zazpívat od bicích?
Ani náhodou, jsem totiž docela pedant, co se zvládnutí nástroje týká, a vím, že bych horšího bubeníka, než jsem já, hledal jen těžko. Proto jsem v JFB chtěl mít jen opravdu vyzrálé, kvalitní muzikanty, a to se podařilo. Ale až někdy přijde Stanja (bubeník) s tím, že si chce zazpívat, klidně mu to odbouchám. (úsměv)

Kde všude si fanoušci budou moct album pořídit?
Určitě v klasické formě, tedy na CD a tedy i v kamenných obchodech s hudbou, potažmo na základě objednávky na oficiálních stránkách. Samozřejmě i v digitální podobě, to jen pak doladíme v návaznosti na zvolené vydavatelství.

Teď se do módy vrací klasická elpíčka, neuvažuješ tedy o vydání i v tomto formátu?
No, i když naše publikum se dá nazvat konzervativním, přece jen jsme zažívali největší boom právě v dobách „cédéčkových“, tak zatím jsme takhle nepřemýšleli. Na druhou stranu, poslouchat na gramofonu to, co jsme teď nahráli, a jaký master z toho ve finále vylezl ze studia, by to možná stálo za zvážení. Proč by naše debutová deska nemohla být i deskou dlouhohrajicí, neboli LP, že… (úsměv)

Po vydání desky se chystáte na turné, jak bude vypadat, kam všude se chystáte?
Vše závisí na tom, jak rychle skončí tenhle blázinec s koronou. Určitě budeme chtít zahrát všude, kde to jen půjde. Tak doufejme, že léto bude plné skvělých akcí s JFB. Doporučuju sledovat naše stránky, kde v sekci „Koncerty“ budeme upřesňovat, kdy a kde se bude hrát. Web – www.filgas.cz

Posluchači si tě stále pamatují jako frontmana kapel Argema a Premier, dojde během koncertů i na jejich hity?
No samozřejmě, lidi ode mě očekávají Jarošovský pivovar nebo Hrobaře, bez těchto hitů by nás nepustili z pódia. Repertoár je vlastně takový průřez mou kariérou, hrajem opravdu jen ty největší hity, které teď můžeme doplnit novinkami. Za celý JFB můžu prohlásit, že se na to moc těšíme.,