Ivan Rössler – Na začátečníka docela dobré

Text: Luboš Hnát
Foto: Archiv Ivana Rösslera, Ája Dvořáčková (ilustrační foto)

Ivan Rössler

Ivan Rössler

Umělecká agentura Ivana Rösslera loni uspořádala Československý beat-festival po padesáti letech, který se u fanoušků setkal s velkým ohlasem. Letos se proto stejná agentura rozhodla přichystat tuhle přehlídku znovu, tentokrát již jako dvoudenní. Zdá se tedy, že se tradice Československých beatových festivalů vrací. V následujícím rozhovoru jsem si o nich povídal s IVANEM RÖSSLEREM.

Vloni jste po půlstoletí zorganizoval Československý beat-festival. Co vás k tomu vedlo?
Byl jsem na prvých dvou ročnících (1967, 1968) v pražské Lucerně. Kdo zažil tu dobu, která nás tehdy obklopovala, byl nadšen. Celý nápad vznikl tak, že jsem si povídal se svým přítelem Jiřím Rybářem o Synkopách 61 a napadlo nás udělat něco v Lucerně. Vzpomněl jsem si na první Československý beat-festival a uvědomil jsem si, že to je už padesát let. A tak jsme si řekli, že je to příležitost nejen pro Synkopy 61, které tam hrály a dokonce byly oceněny, ale i pro další kapely, které tu dobu zažily.

Jak bylo náročné takový festival připravit?
Ani se neptejte. Byla to práce na skoro celý rok a na plný úvazek. Naštěstí mám funkční agenturu, která celou akci mohla zastřešit. Měl jsem to štěstí, že o spolupráci projevilo zájem Rádio Beat a že je tady internet. Obě média způsobila, že akce vzbudila zájem, a pak už to bylo zdánlivě snadné.

Jaký byl ohlas od fanoušků?
Bylo plno a z Lucerny většinou odcházeli spokojeni.

Jak ze svého pohledu loňský ročník hodnotíte?
Byl natolik úspěšný, že jsme do toho šli znovu. Supraphon dokonce udělal speciální desku, na které jsou nahrávky z 1. československého beat festivalu z roku 1967. Desku jsme ten večer pokřtili, koncert natočila a odvysílala Česká televize. Na začátečníka docela dobré.

Československý Betfest po padesáti letech

Československý Betfest po padesáti letech

Pod hlavičkou Československého beatového festivalu se letos konají, pokud se nepletu, čtyři koncerty. Proč jste se k tomu rozhodli?
Především jsme obnovili soutěž, a to je z mého pohledu užitečné, protože tak na festival dostaneme mladší kapely. I když se hlásili i veteráni, například Brutus. První kola se odehrávala na internetu. Máme speciální hlasovací software, a tak v první fázi může kapely hodnotit prakticky neomezený počet odborníků, a to klidně ze svého domova, po chvilkách, jak mají čas. Do druhého kola se vybírala dvacítka z devadesáti kapel! Pak porota vybrala sedm kapel, tu osmou z baráže (tedy z 13 kapel) vybírali fanoušci prostřednictvím esemesek. Aby nebyli diváci zmateni, situovali jsme finále do Brna, které proběhlo 3. listopadu. Zvítězily dvě slovenské kapely, které se prosadily s téměř stejným výsledkem: Karol Komenda Group a The Gang. Ty si zahrají na Koncertu legend v Lucerně 16. prosince.

Koncert Černý racek a ti druzí… je pocta třem hudebníkům, kteří se shodně narodili 13. listopadu. My jsme je ve stejný den uctili vzpomínkovým koncertem. Synkopy 61 připomenuly legendárního Oldřicha Veselého a Jana Čarvaše. Lešek Semelka rovněž připomenul Oldřicha Veselého (potkali se v Blue Effectu) a Martha a Tena Elefteriadu zavzpomínaly na písničkáře Boba Frídla a na kytaristu, textaře a skladatele Aleše Sigmunda, který nedávno tragicky zahynul.

Prúdy

Prúdy

Pražský beat-festival bude dvojdenní. Proč?
Původně trval dokonce tři dny. První den bude Koncert legend, kde zahrají i oba zmínění vítězové ze soutěže. Ten druhý koncert mne napadl, když jsem si vzpomněl na legendární pražský Junior klub Na Chmelnici. Ten byl v 80. letech malou oázou rockové svobody. A tak vznikl koncert Starci na chmelnici, který se uskuteční 17. prosince, opět ve Velkém sále Lucerny.

Logistika a organizace dvojdenního festivalu je určitě velmi náročná…
Příprava trvá rok. Už na jaře se musí podepisovat smlouvy, jednat, scházet se, „krmit“ weby a facebook. Když pak nastane den koncertu, už je vše snadné. Mám dobré spolupracovníky.

Na jaké kapely se můžeme v Lucerně těšit?
Budou to rokenrolová legenda Pavel Sedláček se skupinou Cadilac, Peter Lipa, který slaví letos sedmdesáté páté narozeniny a je stále skvělý. O pět let mladší Luboš Andršt ho doprovodí se svým Blues Bandem. Senzační spojení! Slovenští legendární The Buttons s Dodo Šuhajdou hráli v Lucerně už před jednapadesáti lety na prvním ročníku festivalu. Markýz John vznikl v roce 1967, takže další veteráni – současný kapelník Vladimír Růžek ve skupině působí letos rovných čtyřicet let. Tichá dohoda je relativně nejmladší, ale je také na scéně více než třicet let. A Progres 2? Ten má letos padesátiny a Lucernou vyvrcholí turné, které si k tomu výročí nadělili. K tomu přidejme ještě kapely Karol Komenda Group a The Gang, které jako vítězové soutěže koncert omladí.

Energit

Energit – zleva: Luboš Andršt (kytara) a Vladimír „Guma“ Kulhánek (basa)

Druhý den je zmíněný koncert Starci na chmelnici. Dybbuk vznikl v roce 1981 pod názvem Plyn a byl to původně dívčí bigbít. Dnes kapela hraje i pod názvem Zuby nehty, ale na tomto koncertu vystoupí pod historickým názvem. Mohykáni naší undergroundové scény jsou Garage s Tony Ducháčkem: na Chmelnici byli legendou. Abraxas se Slávkem Jandou jsou na scéně více než čtyřicet let a jsou stále dobří. The Plastic People of the Universe jsou ikonou, víc k nim není třeba dodávat. A Jasná páka s nestárnoucím Davidem Kollerem bude jasným vyvrcholením koncertu

Jak je to se vstupenkami? Prodáváte je na každý den zvlášť? Existují i nějaké zvýhodněné permanentky?
Vstupenky se prodávají na každý koncert zvlášť. Permanentky technicky nešly, s tím já nic neudělám. Ale věřím, že to fanoušky neodradí.

Na závěr rozhovoru se nemůžu nezeptat, co plánujte na příští rok?
Určitě budeme pokračovat v soutěži a Lucernu plánujeme na prosinec zatím na dva dny, pokud bude dobrý nápad pro ten druhý koncert. A hlavně hodláme zůstat českoslovenští nejen podle názvu, ale chceme, aby se opět zúčastnily i slovenské kapely. To, že v soutěži letos jasně zvítězili slovenští umělci, je příjemně překvapivé.

Petr Janda

Petr Janda

Zbývá zopakovat, že Československý beat-festival se uskuteční v pražské Lucerně ve dnech 16. a 17. prosince. Prvý den půjde o Koncert legend, který začne v 17 hodin, a druhý den se na pódiu od 18 hodin objeví Starci na Chmelnici. Vstupenky od 350 a 300 korun zakoupíte v síti Ticketmaster / Ticketpro.