Elles Bailey – Hudba je pro všechny

Text: Luboš Hnát
Foto: David Webr, worldstars.eu
Publikováno: 22. 1. 2019

Elles Bailey

Elles Bailey

Ještě nedávno jsem neměl o bluesové zpěvačce ELLES BAILEY ani ponětí. Ale v lednu jsem navštívil její vystoupení v pražském klubu Jazz Dock a byl jsem tak nadšen, že jsem se okamžitě rozhodl s ní udělat rozhovor. Díky ochotě kytaristy Tomáše Frolíka z The BladderStones jsem jí mohl položit následující otázky, na které odpověděla během cesty mezi jednotlivými koncerty.

Ahoj Elles, přiznám se, že do nedávna jsem toho o tobě moc nevěděl. Mohla bys prosím v krátkosti shrnout svou dosavadní kariéru?
Jsem zpěvačka a skladatelka z Velké Británie z města Bristol. Právě se chystám vydat své druhé studiové album Road I Call Home. Obě moje desky jsem nahrála v Nashvillu USA. Obdržela jsem dvě ceny za hudbu od European Blues awards.

Ve tvé muzice jsou slyšet výrazné vlivy americké country, chvílemi jsem měl pocit, že pocházíš z amerického jihu. Je můj dojem správný? Jak moc tě tahle muzika ovlivnila a jak ses k ní dostala?
Pocházím z Velké Británie, ale většinou pracuji v USA. Můj otec byl fanda blues a rock and rollu. Speciálně produkce vydavatelství Chess Records. Jsem tedy velmi ovlivněna hudbou z jihu USA.

Vystupuješ v České republice poprvé?
Ano. A musím říct, že jsem ohromena. Turné je skvělé a kapela hraje výtečně.

Viděl jsem tvůj koncert v pražském Jazz Docku, kde ses setkala s bouřlivou odezvou, jak na tebe působí čeští fanoušci?
České obecenstvo je skvělé. Lidé poslouchají hodně do hloubky, a myslím, že je hudba zajímá. Jsem šťastná, že tady mohu vystupovat.

Na turné po naší zemi tě doprovází kapela The BladderStones. Jak k vaší spolupráci došlo?
Ke kapele The BladderStones jsem se dostala skrze manažera Jirku Švédu. Dostala jsem na ně doporučení od Willa Wilda (britský zpěvák a hráč na foukací harmoniku, s nímž The BladderStones spolupracovali – poznámka redakce).

Jak se ti kapela líbí?
The BladderStones jsou úžasní. Užívám si každý začátek našeho společného koncertu: zahajují vždy každý set beze mě, svojí autorskou tvorbou, která mě velmi přitahuje a zajímá.

Tohle je možná trošku předčasná otázka, přesto se zeptám. Neuvažujete s The BladderStones o nějaké trvalejší spolupráci?
Ano. Ráda se k vám kdykoliv vrátím a znovu s kapelou vystoupím.

Zaujalo mě, že u nás vystupuješ i v menších městech. Proč ses rozhodla zahrát i na místech, která nejsou tolik známá?
Hudba je přeci pro všechny. Doma ve Velké Británii vystupuji jak ve velkých, tak v malých městech, nevidím v tom žádný rozdíl. Ráda podporuji kulturu a hudbu kdekoliv.

Na závěr si neodpustím obligátní otázku: Jak se ti líbí naše země?
Miluji ji. Miluji zdejší lidi i krajinu.