Arawn – Jen opisujeme minulost

Text: Luboš Hnát
Foto: Archiv kapely Arawn

Arawn

Arawn

Jedním z velkých překvapení letošního roku je pro mě mostecká thrashcorová úderka ARAWN, která letos vydala velmi zdařilé debutové album Zrození. Se zpěvákem JIRKOU „SUKY“ SUKEM jsme si povídali nejen o vzniku skupiny.

Můžeš mi nějak sebe i kapelu představit?
Vznikla zhruba před dvěma lety z rozpadlých kapel, jak to občas bývá. Hrajeme ve čtyřech:
bicí – Petr „Viking“ Jebavý; kytara, doprovodný vokál – Milan „Zakk“ Brna; basa – Tomáš „Hroch“ Vančura; hlavní vokál – Jiří „Suky“ Suk. Naše základna i zkušebna je v Mostě. Všechno zlý je k něčemu dobrý a rozpady kapel vedly k založení Arawnu a spojení lidí, který mají chuť na sobě makat a posouvat se dál.

Proč jste se pojmenovali právě Arawn?
V mytologii velšských Keltů je to bůh podsvětí. Zaujal nás jeho odkaz: příběhy a báje o bohu, který je přísný, ale spravedlivý. Kdo se chová jako šmejd, čeká ho po smrti nekompromisní ortel.

Kde všude jste dřív hráli?
Před Arawnem nebylo nic. (úsměv) Ne, legrace! Zakk a Hroch jsou zakládajícími členy Arawn. Oba už hráli spolu i v projektu Final Pain (Most). Zakk také v kapelách Sixth Dimension, Audiens, Imperium. Viking bubnoval v Psychotherapy a Self Sacrifice (Česká Lípa). A já v kapele Furt2N (Louny). Dalo práci se najít…

Proč hrajete thrash core? Nemáte pocit, že podobných skupin je u nás hodně a konkurence je tedy v tomhle žánru velká?
Thrash core je jen nálepka. Neřešíme šuplíky, hrajeme to, co nás baví, a styly se různí, tudíž se různí i hudba. Od každýho kousek. Petr je čistokrevný thrasher, co viděl v devadesátkách naživo Panteru (úsměv), Zakk zase vkládá do celku severské vlivy a pentatoniku (úsměv), následován basovou linkou Hrocha, který má vlivy z Machine Head nebo třeba Rush! A já v pubertě vyrůstal na punku a hardcore, následně převychován na metal. Člověk se pořád učí.

Arawn

Arawn

Pojďme k vašemu aktuálnímu CD, které se jmenuje Zrození. Je v tom nějaká symbolika, nebo jste název zvolili čistě náhodně?
Jde prostě o zrození. Zrodil se Arawn, zrodila se kapela, zrodilo se dítě. Naše, jako kapely, i moje. Zrovna v době natáčení alba. Zrodila se naděje, že chce někdo dělat hudbu vážně. (úsměv) Zrodili se přátelé srovnatelný s rodinou. For my family, for my friends!!!

Jak v Arawnu vypadá skladatelský proces, vzniká nejdříve hudba, nebo text?
Tak napůl. Zakk je motor kapely a přichází s nápady. Pak se doplňují další věci. Pro mě nejlíp, když je hotový celý koncept a já ho otextuju. Vtipný je, že nedávno jsme laborovali nad prohozením. (úsměv) Mám totiž spoustu nápadů i hotových „básní“, ale hudebně je nedám dohromady. Takže jsem už dumal nad tím, že dám text a na ten se bude dělat hudba.

Objevují se na albu pouze nově složené skladby, nebo jste něco vylovili i něco ze svého archivu?
Co se týče hudby, tak Zakk vyloženě chtěl začít od píky. Takže hudba je stoprocentně jen Arawn. A texty jsou texty: občas sám sebe vykrádám a předělávám. A Petr je král eposu, takže ten když začne psát, neví, kdy skončit (úsměv)

Když jsem poslouchal texty, přišly mi některé z nich až příliš brutální. Tak se ptám: Proč je v nich tolik agresivity?
Agresivita? Jen opisujeme minulost, současnou situaci apod. Za to, že je na světě tolik zla, nemůžeme. Ale můžeme upozornit, říct svůj názor.

Konkrétně mám na mysli písničku Krásná mrtvá, která na mě působí jako oslava vraha.
Ne, nikoho jsem nezabil. (úsměv) Někdo, když je v afektu, je schopnej svoji partnerku zmlátit nebo i zabít. A někdo vezme papír a tužku a napíše lehce kontroverzní text. Spousta textařů se už inspirovala vraždou. Jen to nebylo kopírování něčeho, ale vyventilovaný pocit na papír. (úsměv)

Arawn

Arawn

Kde všude berete inspiraci?
Jde o životní příběhy a situace. Podobně, jako v předchozí otázce. Máme texty o válce, texty o znechucení, texty o historii, texty o současnosti, texty o lásce/nelásce, texty o motivaci, texty o životě (a smrti, ta k němu patří).

 Kde je vaše album k sehnání?
Na nosiči jde objednat přes náš mail arawnband@gmail.com, stačí napsat. Jinak na portálech bandcamp.com a fairpricemusic.cz nebo Spotify či Googleplay. Celé album je k poslechu i na YouTube.

Dnes je hodně moderní zpívat anglicky, vy ale preferujete češtinu. Proč?
Anglicky zpívající kapelu si snadno spletete s jinou kapelou zpívající v tomhle jazyce. Zase vtip. Uvažovali jsme o tom a ani se tomu nebráníme, ale třeba za mě je čeština na prvním místě. Když píšu text, tak ho dělám, jak mi zobák narost. Anglicky bych to dohromady dával hodně těžko. A přeložený text už nemusí úplně sedět frázováním. Nejlepší je, že spousta lidí právě češtinu oceňuje. V Čechách i na Moravě.

Nemíříte tedy do zahraničí?
A proč ne za hranice s češtinou? Kapely jako Vita Imana, Finntroll, Korpiklaani, Arkona nebo Falconer zpívají v rodné řeči a dobyly Evropu. Rammstein jezdí na tour v USA, Masters Hammer jedou tour po Jižní Americe. A ano. Příští rok nás určitě čeká Slovensko.(úsměv) Bratia nám češtinu odpustí.

Kde vás v současnosti můžou fanoušci vidět?
Nejbližší koncert bude 15. prosince v Litoměřicích v klubu Baronka. A musím se pochlubit: 2. února 2019 hrajeme v Litvínově s Debustrolem! Další info o koncertech a účasti na festech je na našem bandzone a facebooku.

Album obsahuje 10 písniček, které, jak předpokládám, nevyplní úplně celý koncert. Z čeho se tedy skládá váš setlist?
Dosud nám 10 věcí stačilo, protože jsme zatím nedostali víc jak 40 minut. Ale až to přijde, jsme na to připravený: máme dvě další věci jako esa v rukávu, z čehož jedna bude nejspíš otvírák na novém albu. (úsměv) A aktuálně trénujeme jeden cover.