Poměrně výpravná kniha se zajímavým názvem slibovala i zajímavé čtení. Autorem knížky je známý novinář Mick Wall, od kterého jsem už nějaké knih četl a vím, že dokáže napsat velmi zdařilé čtení, jako byl např. životopis Iron Maiden „Run to the Hills“. Pustil jsem se tedy do četby.
Knížka v úvodu postupně představuje jednotlivé členy Led Zeppelin a popisuje jejich kariéru ještě před nástupem ke skupině. Začíná přirozeně u Jimmyho Page. A dále takto představuje všechny zbylé členy včetně manažera Petera Granta. Trošku mi vadí styl těchto profilů, autor jednotlivé profily totiž začíná slovy „Představte si, že jste…“ a vmanipulovává čtenáře do právě popisovaného člena kapely. Tyto pasáže jsou od zbytku obsahu sice viditelně odděleny, ale táhnou se celou knihou a občas jsem měl při jejich čtení problém si uvědomit, který z členů právě jsem.
V knížce je popsána celá kariéra kapely včetně detailního popisu jednotlivých amerických turné. Některé historky mi byly známé již z knihy „Schody do nebe“ od Richarda Colea, kterou jsem četl před několika lety. Avšak jsou tu i neznámá fakta ze zákulisí skupiny, popisovány jsou i různé třenice mezi jednotlivými členy. Přirozeně je v knize popisován i jedinečný vliv manažera Petera Granta na chod skupiny – vždyť za jejím úspěchem stojí z velké části právě on.
Různé alkoholové, drogové a sexuální eskapády jsou v knize také popsány, avšak jsou umně rozptýleny do obsahu, takže nedělají z knihy bulvární čtení. Naopak utvářejí děj knihy, takže čtení těchto pasáží jen umocňuje atmosféru ve skupině v dobách její největší slávy.
Co se týče jednotlivých desek – je zde popisováno nahrávání každé z nich a také postoj jednotlivých členů ke každé nahrávce. Dočíst se můžete, který z členů byl motorem toho kterého nahrávání. Kniha také poměrně objektivně hodnotí kvalitu jednotlivých desek, popsán je také vznik obalů k jednotlivým albům. To je obzvláště zajímavé v případě alba IV, které je přezdíváno Four Symbols. Právě v této části se můžete dočíst, co který symbol znamená a proč si ho ten který člen kapely vybral. Asi nejvíce prostoru je věnováno symbolu ZOSO Jimmyho Page.
V knížce je poměrně deatilně rozebrán vztah Jimmiho Page k okultismu. A hlavně k anglickému mágovi Aleysteru Crowleymu. Kytarista je, či alespoň byl, vášnivým sběratelem všech předmětů, které se ke Crowleymu vztahovali. Bohužel toto na pohled zajímavé téma je v knize zpracováno celkem nudně a nezáživně.
Na závěr se kniha věnuje vystoupením „Zeppelínů“ po smrti Johna Bonhama. A také je důkladně rozebírán fakt, proč dosud nedošlo k velkému comebacku legendární skupiny.
Celkově vzato kniha rozhodně stojí za přečtení, avšak není psaná moc záživně a místy skoro až nudně. Sám jsem se jí prokousával téměř dva měsíce, což se mi při čtení rockových knih snad ještě nestalo.
Vydalo nakladatelství Ševčík v roce 2011
IBSN: 978-80-7291-222-3