Martin Popoff: Motörhead – Pařmeni a rebelové

Martin Popoff: Mötorhead – Pařmeni a rebelové

Martin Popoff: Motörhead – Pařmeni a rebelové

Text: Luboš Hnát
Foto: Obal knihy
Publikováno: 25. 7. 2023

Zkušený kanadský novinář Martin Popoff napsal pěknou řádku knih o hudbě. Jeho nejnovější počin, který se objevil na našem trhu, nese název MOTÖRHEAD s podtitulem Pařmeni a rebelové. Vydalo ho nakladatelství Volvox Globator v edici Evokace.

Když jsem Popoffovo dílo poprvé držel v ruce, překvapil mě jeho malý rozsah. Jak chce autor vtěsnat historii tak zásadní kapely do pouhých dvě stě stránek? Vysvětlení přináší hned úvod. Kniha se věnuje pouze nedlouhému období, kdy v Motörhead kromě Lemmyho Kilmistra působili kytarista Eddie „Fast Eddie“ Clarke a bubeník Phil „Philthy Animal“ Taylor. Tuhle sestavu označuje Popoff jako klasickou.

V tomto obsazení kapela nahrála šest alb, každému z nich je věnována jedna kapitola. Zbylé tři se zabývají historií skupiny. Text je převážně sestaven z rozhovorů se členy Motörhead. Většinou s Eddie Clarkem. Na tom by nebylo nic divného. Jenže zde nastává první a nejvážnější problém táhnoucí se celou knihou: tyto pasáže jsou velmi často zmatené a v čtenáři převládá pocit, že jim nerozumí. Nezřídka jsou zakončeny frází „chápeš, co chci říct“, která je použita tolikrát, že mi lezla na nervy. Bolestí jsou také opakující se výrazy: například dvojkopák, který se na jedné stránce vyskytoval snad patnáctkrát. Několikrát jsem se kvůli tomu přistihl při myšlence knihu nedočíst. Výše uvedené nedostatky přikládám spíš tristnímu překladu Milana Janečka a špatné jazykové práci redaktorky Elišky Ryšavé než autorovi.

Poslední kapitola popisuje Eddieho dramatický konec v kapele. K již uvedeným nedostatkům se přidává ještě velké množství vulgarit. Osobně nejsem žádný puritán a pro hrubší výraz obvykle nechodím daleko, ale aby se v jedné větě několikrát za sebou vyskytovalo slovo „kunda“, mi přijde moc.

Černobílá fotopříloha, která čítá třicet stránek, obsahuje kromě koncertních snímků také reprodukce vstupenek a plakátů. Patří tedy k tomu povedenějšímu, co kniha nabízí. Stalo se dobrým zvykem, že na konci většiny publikací edice Evokace bývají uvedeny přehledy alb a singlů. Popoffova práce není v tomto ohledu výjimkou, avšak protože se jeho dílo věnuje pouze krátkému období v historii Motörhead, je i tato část velmi skromná, a proto by ji ani nemusela kniha obsahovat.

Smutným faktem je, že knihy z nakladatelství Volvox Globator trpí často špatným překladem. Proto jsem si už mnohokrát říkal, že je nebudu kupovat. Vždy mě ale zlákal, jako v tomto případě, atraktivní titul. Ale následně mě čekalo další zklamání, které je, když vezmu v potaz vysokou cenu (450 Kč), o to větší.