Neil Daniels: Robert Plant, Led Zeppelin, Jimmy Page & léta sólové kariéry

Knížka se věnuje sólové kariéře legendárního zpěváka Led Zeppelin, Roberta Planta. Má však poněkud zavádějící název ze, kterého by leckdo mohl nabýt dojmu, že ústřední postavou knihy je kromě Planta také Jimmy Page. Konec konců i já jsem se do této pasti chytil a knihu jsem začal číst zejména kvůli Jimmymu. Ale pojďme se věnovat samotné knize.

Pokud se někdo zajímá o Roberta Planta tak se nemůže vyhnout Led Zeppelin, tak to prostě je. I první část této knihy je věnována Zeppelinům. Jsou zde zmíněny základní fakta a milníky, které čtenářům připomenou osudy této fenomenální kapely, přičemž není zabíhán do přílišných detailů, přesto je tato kapitola poměrně rozsáhlá, ale v žádném případě nenudí.

Hlavní část knihy se logicky věnuje Robertově sólové kariéře, která je zde rozebírána desku po desce, přesně tak jak by to mělo u knih tohoto typu být. V jednotlivých částech jsou hojně citování Plantovi spolupracovníci. Je trošku škoda, že zde není nijak citován samotný protagonista. V knize jsou uváděny zajímavé okolnosti vzniku jednotlivých sestav Plantova doprovodného bandu. Jednotlivé skladby jsou spíše čtenáři představeny, než aby byly nějak detailněji rozebírány, nicméně zmínky o náladě skladeb se dozvíme. Poměrně zajímavé je, že mimo původních alb se kniha věnuje také informacím o jejich reedicích. Čtenář se tak dozví o tom, které skladby doplnily původní album či jak byla ta, která reedice hodnocena či přijata kritikou a fanoušky. Knížka se, ale věnuje i kapelám, s nimiž Plant „pouze“ vystupoval a nenahrál žádné album. Velmi vítám absenci bulvárních informací, místo nich se autor knihy zaměřuje na to podstatné – na Plantovu tvorbu.

I v této knize zabírají poměrně velký prostor přílohy. Ty se však výhradně vztahují k osobě Roberta Planta. Ať už jde o přehled zpěvákových vystoupení, diskografii či citáty různých lidí na jeho osobu vše má v přílohách své místo což je jistě velké plus.

Naproti tomu dost slabá mi přijde fotopříloha, ta má cca jen 8 stran, na kterých je vždy pouze jedna fotografie. Fotky jsou navíc pořízeny nejspíše z jednoho vystoupení, takže s obsahem knihy moc nekorespondují což, je velká škoda.

Kniha je tedy vhodnou četbou pro všechny rockové fandy, kteří se chtějí o Plantovi dozvědět i něco víc než jen to, že zpíval s fenomenálními Led Zeppelin.

Vyadalo nakladatelství Volvox Globator, v edici Evokace v roce 2011
IBSN: 978 -80-7207-830-1