Antonín Kocábek: Visací zámek zamklej na třicet západů

Tuhle nevelkou knížečku jsem náhodou objevil při jedné ze svých návštěv v knihkupectví, ze zvědavosti jsem jí vzal do ruky a na zadní stráně obalu čtu: „Jestli někdy byl Jára Cimrman na záskoku u bigbítové kapely, pak to byl Visací zámek…“ nebo nějak podobně, tahle věta stačila, abych pochopil, že tuhle knížku prostě mít musím :).

Už v úvodu je řečeno, že se zde nedočteme žádné informace typu „kdy, kde s kým a kolikrát“. No paráda, to začíná slibně, takže s chutí do dalších kapitol. Vše tedy začíná prenatálním obdobím Visacího zámku, punk-folkovým triem Punk-planton, ze kterého se po krátkém čase zrodili samotní Visáči. Popisovány jsou nejen hudební začátky, ale zvídavému čtenáři jsou předkládány také humorné zážitky ze strahovských kolejí a nechybí ani zmínka o prvním koncertu studujícíh punkerů v legendárním klubu 007. Popsáno je nejen období získávání nehynoucí slávy, ale zároveň i první konfikty s StB. Detailně je rozebrán také legendární koncert na Žofíně. Popisováno je i období základní vojenské služby jednotlivých členů a také to, jaký tato životní epizoda měla vliv na chod nejlepší české punkové kapely. Líbí se mi popis nahrávání všech alb včetně všech možných i nemožných problémů, které se při nahrávání objevovaly. Dost velký prostor je věnován slavnému fiktivnímu dokumentu režiséra Petra Zelenky, veselých historek z natáčení je tu popsáno dost a dost.

Knížku zpestřují rozhovory s jednotlivými členy VZ, rozhovor odmítl jen Kvílivý hroch a jeho kapitola je nazvána (ne)rozhovor s VZ4, i to působí hodně vtipně. Navíc je přidán rozhovor právě s Petrem Zelenkou, ten má v knížce také co dělat. Knížka končí loňskou oslavou třicátých narozenin VZ o, které jsem zde také psal. Úplný závěr knihy obstarávají dobové recenze na jednotlivá alba.

Takže: knížka je jako celek opravdu výborná, dokazuje, že se dá čtenář  zaujmout i bez popisu sexuálních eskapád jednotlivých členů kapely. To, že je vše psáno s nadhledem a vtipem, je jen o důvod navíc, proč si tuhle knížečku koupit.

Vydalo nakladatelství MAŤA v edici Rock & Pop v roce 2013
IBSN: 978-80-7287-180-3