Nick Mason: Pink Floyd

Knížku bubeníka Pink Floyd mám doma už hezkou řádku let, ale nemohl jsem se k ní dostat. Na knížku jsem měl z dříjvějška dobré reference, takže jsem byl dost zvědav, jaké to bude čtení.

Knížka začíná seznámením Nicka a Rogera Waterse, postupně představuje všechny členy nejslavnější sestavy Pink Floyd. Moc mě těší, že se osobní údaje jednotlivých členů smrskly do několika málo odstavců, maximálně stránek. A tenhle trend byl dodržen po celou knihu, což je jedině dobře. Rockové knihy by měly být o rockových kapelách a ne o bulváru.

Mason zvolil vcelku logické členění knihy, kdy je každá kapitola orámována obdobím, kdy vznikala konkrétní deska.  Popsáno je nejen nahrávání té které desky, ale i veškeré dění okolo kapely. Tenhle systém mi hodně vyhovuje, takže strukturu knihy chválím. Nahrávání prvních dvou desek probíhalo pod taktovkou Syda Baretta, který byl z Floydů největší experimentátor. Proto je docela zajímavé sledovat, jak kapela dospěla k rozhodnutí Syda vyhodit. Poměrně hodně je rozebírán nástup Davea Gilmoura a v žádné z kapitol nechybí ani podrobný popis turné ke každé desce. Je přirozené, že nejvíce píše Mason o sobě, takže knížka obsahuje i nějaké zmínky o jeho automobilovém závodění.

Knížka možná není psaná tak zábavně jako knihy o jiných kapelách, ale to moc nevadí, protože mnohdy je „zábavnost“ daná množstvím bulvárních informací, která v Masonově díle k mé radosti chybí. Každopádně je kniha hodně zajímavým pohledem na slavnou skupinu od člověka, který je k tomu nejpovolanější.

Vydalo nakladatelství BB/Art, s. r. o., v roce  2007
IBSN: 978-80-7381-111-2