Niels Daniels: AC/DC Raná léta s Bonem Scottem

Nevím, jestli to byl záměr nebo náhoda, ale těsně před čtyřicátým výročím australských AC/DC se na pultech obchodů objevila už třetí kniha o této fenomenální skupině. Knížka se sice jmenuje „AC/DC Raná léta s Bonem Scottem. Nicméně první kapitola popisuje ještě krátké období s úplně původním zpěvákem ACD/C Davem Evansem. A poslední kapitola zase mapuje éru Briana Johnsona. Největší prostor knihy je věnován v souladu s názvem éře Bona Scotta. Knížka mi trošku svojí formou připomínala knihu „Iron Maiden ve studiu“ o, které si můžete přečíst zde. Obě knihy spojuje poměrně časté citování všemožných rozhovorů jednotlivých členů kapely. Avšak kniha o AC/DC všechny citace konkretizuje, nevyskytují se zde tedy debility typu: „jak řekl Angus jednomu evropskému novinář…“, čímž dílo o IM vysloveně trpí.

Jednotlivé kapitoly jsou členěny podle let ve, kterých vycházely jednotlivé desky. Kromě výše zmiňovaných citací rozhovorů se současnými i bývalými členy kapely je obsahem kapitol také autorovo hodnocení všech skladeb z dané desky. O svém vztahu ke skupině vyprávějí také různí hudební publicisté. Předmluvu ke knize napsal Mick Box z Uriah Heep, doslov pak Bruce Kulick a Doro Pesh. Knihu uzavírá jak diskografie alb vydaných s Bonem tak také chronologický sled událostí jeho éry.

Knize lze vyčíst snad jedině hodně chudá obrazová příloha, umístit do textu jen několik černobílých fotografií, byť jsou celostránkové je na dnešní dobu opravdu málo. Co se týče faktických chyb, našel jsem jen jednu, a to když na jedné stránce je uvedeno jako název alba Back To Black na místo správného Back In Black, o pár řádků níže je už vše v pořádku.

Publikace je tak alespoň částečným připomenutím významného jubilea jedné z nejzásadnějších skupin v historii Rock&Rollu.

Vydalo nakladatelství Volvox Globator v edici Evokace v roce 2013
IBSN: 978-80-7208-844-4