Patti Smith: M Train – Vzpomínky

Na předvánočním trhu se objevila zajímavá kniha, která okamžitě upoutala mojí pozornost. Kniha nese mírně záhadný název „M Train – Vzpomínky“ a její autorkou je slavná americká umělkyně Patti Smith, která navíc před nedávnem oslavila své sedmdesáté narozeniny.

M Train je symbolický vlak vzpomínek Patti Smith, který se na svou cestu vydává v její oblíbené kavárně Café Ino. Kdo by však tak jako já čekal, že tento vlak poveze především vzpomínky na hudební dráhu této skvělé zpěvačky, bude poměrně záhy vyveden z omylu. A když se přece jen někde najde malý příběh, který je nějak spojen s hudbou, je jeho vyprávění velmi skromné. Většinou se autorka omezí na konstatování, že při určité příležitosti zazpívala nějakou písničku. Převážná část nákladu Pattiina vzpomínkového vlaku tvoří vzpomínky na její osobní život. Na jejího předčasně zesnulého manžela Freda ‚Sonica‘ Smithe, ale také na její domov a oblíbenou literaturu. Kniha není vystavěná podle klasického ‚životopisně – vzpomínkového‘ schématu, jde spíš o jakousi koláž autorčiných příběhů a zážitků, které nejsou nijak chronologicky řazené. Díky tomu je to koláž neobyčejně zajímavá a přitažlivá. Při čtení této knížky jsem měl několikrát pocit, jako bych četl nějaký avantgardní román a ne autobiografickou knihu. Je zajímavé, že mě tento pocit ke knize stále víc přitahoval. Prostřednictvím líčení svých zážitků dává autorka čtenáři jedinečnou možnost nahlédnout do nitra své duše, a je to pohled neobyčejně zajímavý. Osobně mě velmi překvapilo, zpěvaččino osobní přátelství se šachovým mistrem světa Bobby Fisherem, a podobných překvapení je pro čtenáře připraveno víc. Dovedu si představit, že na základě tohoto nahlédnutí do duše Patti Smith, změní hodně posluchačů přístup k poslechu jejích desek, v mém případě tomu tak nejspíš bude. Zajímavou část knihy tvoří fotografie, které jsou citlivě rozmístěné po celé knize. Patti totiž velmi netradičně do knihy nevkládá své osobní portréty, nýbrž fotografie různých věcí, které mají vztah k jednotlivým kapitolám. I tato skutečnost podporuje můj ‚románový‘ pocit z celé knihy. Za pozornost stojí kvalitní překlad Lýdie Kárníkové a také kvalitní zpracování celé knihy.

Četba nové knihy Patti Smith je nevšedním zážitkem pro všechny, kdo se dovedou smířit s tím, že v knize není popsán její hudební život, ale chtějí si přečíst něco o citech, pocitech a inspiracích slavné zpěvačky.

Vydalo nakladatelství Dokořán v roce 2016
IBSN: 978-80-7363-776-7