Neil Young: Special de luxe

Text: Luboš Hnát

Ve své zatím poslední knize tvrdí kanadský písničkář NEIL YOUNG, že jde o volné pokračování knihy Hipíkovy sny o, které Rockový svět psal zde. Aktuální publikace se jmenuje Special de luxe, nese podtitul Vzpomínky na život a auta.

Čtenář, který četl Hipíkovy sny, je na Youngův neortodoxní spisovatelský styl zvyklý a vzhledem k tomu, že Special de luxe je psaná velmi podobně, jde z tohoto pohledu opravdu o volné pokračování předchozí autobiografie. Zde ale podobnost končí, neboť Special de luxe se věnuje především autům a Youngově vášni pro ně, zatímco o hudbě a ostatních tématech tady píše jakoby mimochodem.

Nicméně popis nejrůznějších značek a modelů aut, které autor vlastnil, rozhodně nepostrádá na atraktivitě. Zajímavě jsou sepsány také zážitky, které písničkář s těmito vozy prožil. Jednotlivé kapitoly jsou tu a tam doplněny o fragmenty textů Youngových písní, někdy se text váže k místu jeho vzniku, jindy je píseň přímo inspirována událostí, kterou autor popisuje. Děj je tak nevšedně propojen s Youngovými skladbami. Celá kniha je napsána poměrně čtivě a člověk se u ní většinu času nenudí. To bohužel neplatí pro poslední kapitolu, kdy se autor promění v ekologického aktivistu, a tak máte při jejím čtení pocit, že jde o agitační leták Strany zelených.

Velkou předností, ale také slabinou knihy jsou ilustrace popisovaných aut, které nakreslil sám Neil Young. Předností jsou proto, že kromě již známého hudebního a spisovatelského talentu odhalují i ten výtvarný, který u kanadského písničkáře není tolik známý. Slabinou jsou proto, že i malý obrázek zabírá celou stránku a kromě nich není v knize žádná fotopříloha, což je škoda. Paradoxně slabinou je i luxusní zpracování Special de luxe. Silný papír společně s pevnou vazbou totiž způsobují, že kniha nedrží ani na chvíli rozevřená, což při čtení dost obtěžuje.

Vzhledem k tomu, že se kniha muzice věnuje jen okrajově, není bezpodmínečně nutné, aby si ji rockeři pořizovali. Ale její přečtení nikomu neuškodí.

V roce 2017 vydalo nakladatelství 65. pole.