Zdeněk Šotola: Thin Lizzy Story

Zdeněk Šotola: Thin Lizzy Story

Zdeněk Šotola: Thin Lizzy Story

Nebývá moc obvyklé, aby čeští autoři psali biografie světových kapel. Přesto se před několika měsíci na pultech objevila kniha THIN LIZZY STORY, jejímž autorem je Zdeněk Šotola. Kniha, jak samotný název napovídá, mapuje kariéru irské kapely Thin Lizzy.

V úvodu knihy čtenář najde krátké medailonky zakládajících členů kapely, které přinášejí informace jak o nich, tak o prostředí, ze kterého pocházejí. Je logické, že největší prostor dostal profil ústřední postavy – zpěváka a baskytaristy Phila Lynotta. Po tomto úvodu se již začíná odvíjet příběh samotné kapely. Jednotlivé kapitoly se jmenují podle desek, které kapela vydala, a každá z nich popisuje konkrétní období spojené s daným albem. Obsah celé knihy se věnuje převážně hudebnímu dění v kapele. A to je dobře. Čtenář tak má možnost sledovat Thin Lizzy od samotných začátků, přes jejich strmý vzestup až po postupný pád. Pro ty, kteří neznají historii irské skupiny nijak dopodrobna, budou mnohé informace velmi překvapivé. Pokud se autor věnuje ‚bulvárním‘ informacím, vždy je dává do souvislostí existence celé kapely. Na některých místech se sice dočtete o drogových a alkoholových excesech jednotlivých členů Thin Lizzy, ale autor zároveň zdůrazňuje jejich mnohdy devastující dopad na chod kapely. Kniha se nevyhýbá ani popisu mnohdy problematických vztahů uvnitř kapely a prostor dává i jednotlivým muzikantům, jejichž citáty jsou vhodně zařazeny do textu. Tak, jak přicházeli do Thin Lizzy noví členové, jsou mezi jednotlivé kapitoly vloženy i jejich krátké medailonky, a tím je dodržena přísná chronologie příběhu kapely. Poslední kapitola se věnuje projektu Grand Slam, který Lynott založil po rozpadu Thin Lizzy. Závěrečný epilog pak popisuje poslední chvíle muzikantova života a na několika řádcích také reunion Thin Lizzy, ke kterému došlo v roce 1996, tedy deset let po smrti Phila Lynotta. Celá kniha je poměrně čtivá a celý text hezky plyne.

Klasickým nedostatkem většiny u nás vydávaných rockových biografií je chudá foto příloha. To se bohužel nevyhnulo ani knize Thin Lizzy Story. Fotografií je v ní opravdu málo. Navíc zobrazují pouze jedno období kapely a tedy příliš nekorespondují s  obsahem knihy. Je také škoda, že se kniha více nevěnuje novodobé historii Thin Lizzy. Pro mnohé fanoušky by jistě šlo o cenné informace.

I přes výše uvedené nedostatky stojí kniha Thin Lizzy Story za přečtení, protože podává cenné svědectví o kapele, která se významně zapsala do historie světového rocku.

Vydalo: hudební e-knihkupectví v roce 2017
IBSN: 978-80-270-2394-3