Na rozhlasových vlnách začaly kolovat tři písně kapely The V. I. P.

Text: Luboš Hnát
Foto: archiv kapely The V.I.PTM
Publikováno: 11. 6. 2021

The V. I. P.: Zleva: Robert Jíša, Petr Dolejš Koch, Robert Vícha a Jakub Vejnar

The V. I. P.: Zleva: Robert Jíša, Petr Dolejš Koch, Robert Vícha a Jakub Vejnar

Na českých rozhlasových vlnách se objevila nová zajímavá rocková muzika. Jde o tři písně skupiny THE V. I. PTM, které pocházejí z připravovaného dvojalba Sunk Chest Club & Downson Airplane. Všechny pocházejí z pera kytaristy a zpěváka Petra Dolejše Kocha a slyšet je můžete ve vysílání Rádia Hey.

I když kapela The V.I.PTM deskou debutuje, dvě ze tří písní mají svůj původ už v polovině osmdesátých let minulého století, konkrétně jde o My Private Aids a Hollywod Hills. Zbývající Rob A Bank vznikla v roce 2016.  Pojďme si je teď poslechnout.

Text k pomalé My Private Aids pochází z roku 1986 a hudba na něj byla složena až o více než dvacet let později. Skladba je vystavěná na změně rytmu: k vybrnkávání na akustickou kytaru se postupně přidávají ostatní nástroje a nastane tak přechod do středního tempa. Po necelé půlminutě se ozve Kochův až příliš zastřený zpěv, který zde vypráví příběh vojáků a vojevůdců. S tím však vůbec nekoresponduje refrén, v němž se zpívá o AIDS. Zpěvák Petr Dolejš Koch k tomu řekl: „Ten text je hodně starej, kýho výra, jak mě to tenkrát napadlo. Asi se mi to tam zvukově hodilo a tenkrát v roce 1986 frčel AIDS.“ Konec se nese opět v pomalém tempu. Celá písnička se sice dobře poslouchá, ale člověk se nemůže zbavit dojmu, že tohle v osmdesátých letech již mnohokrát slyšel.

Další kousek, který si můžete na vlnách Rádia Hey poslechnout, se jmenuje Rob A Bank. Ta jediná byla kompletně složena až v novém miléniu. Jedná se o našláplou hardrockovou jízdu, která vzdáleně připomíná Motörhead. Připadá mi, že zpěvák zde má skryté ambice přiblížit se Lemmymu, avšak hlas téhle rockové ikony byl přece jen silnější a charizmatičtější než ten, kterým disponuje Koch. V refrénu se zpěvák snaží přejít do výšek, které mu však moc nesvědčí.

The V. I. P. Při nahrávání

The V. I. P. Při nahrávání

Poslední skladbou je Hollywood Hills. Její začátek je poznamenán vlivem The Doors a lehce psychedelickou atmosférou šedesátých let. Na rozdíl od obou předchozích jsou v ní slyšet hammondy, které jsou ale hodně utopeny za ostatními nástroji.

Pokud mám shrnout svůj dojem: Muzika se dobře poslouchá, ale z každé písničky po chvílí poznáte, čím je ovlivněna. Osobně mám raději, když zpěvák více intonuje, ale Koch spíše vypráví s příliš velkým důrazem na výslovnost.  Z mého pohledu je jeho zpěv velkou slabinou..

Stálými členy THE V. I. PTM jsou Petr Dolejš Koch (zpěv, kytara, foukací harmonika) a Robert Jíša (varhany). Na nahrávkách se jako studioví hráči podíleli Jakub Vejnar (basová kytara) a Robert Vícha (bicí). Do tvůrčího týmu ještě patří zvukový inženýr Pierre Savage a jazykový poradce a hudební konzultant Streyda Apache.

Kapela má podle svého zpěváka velké plány, připravuje se na odehrání některých festivalů. Chystá také speciální pódium a příští rok se hodlá vydat na velké turné po Německu.