Nebeskou kapelu rozšířil Eddie Van Halen

Text: Luboš Hnát
Foto: nbcnews.com
Video: Youtube
Publikováno: 8. 10. 2020

Eddie Van Halen

Eddie Van Halen

Svou pozemskou pouť zakončil 6. října 2020 slovutný kytarista EDDIE VAN HALEN. Ve věku šedesáti pěti let podlehl rakovině jazyku, kterou mu lékaři diagnostikovali v roce 2001.

Narodil se v 26. ledna 1955 v nizozemském Amsterodamu. Když mu bylo třináct, přestěhovala se celá rodina do USA, konkrétně do města Pasadena v Kalifornii. Tady společně s bratrem Alexem založil několik kapel, které se však neprosadily. Zlom nastal v roce 1972, kdy vznikla skupina Mammoth, později přejmenovaná na Van Halen.

Eddie v ní původně zpíval a hrál na bicí a jeho bratr na kytaru, ale časem si nástroje vyměnili. Jako hlavní zpěvák byl angažován David Lee Roth. Jako poslední se k nim připojil baskytarista Michael Anthony.

V roce 1977 kapela orientovaná na melodický heavy metal nahrála své první demo, které financoval Gene Simmons z KISS. O rok později vyšlo eponymní album, na němž se objevila krátká skladba Eruption, což je vlastně Eddieho kytarové sólo, které je označováno jako jedno z nejlepších rockové historie. Vedle vlastních písní kapela občas nahrála nějakou předělávku. Už na debutu je výborná verze evergreenu You Really Got Me od Kinks. Elpíčko Diver Down (1982) zase obsahuje popovou hitovku Oh, Pretty Woman od Roye Orbisona.

Svého vrcholu Van Halen dosáhli albem 1984 (1984) s takovými skvosty jako Jump či Panama.  Následující deska 5150 (1986) mimochodem vyšla i u našeho Supraphonu a zpíval na ní nový vokalista Sammy Hagar (mj. bývalý člen Montrose). Díky ní jsem Van Halen objevil, a i když tahle nahrávka nesklidila u kritiků příliš pozitivní ohlas, skvěle se prodávala a měsíc po vydání z ní byla jednička na americké albové hitparádě. Dodnes ji mám v oblibě.

Než se ke kapele definitivně vrátil David Lee Roth, mihl se v jejich řadách ještě Gary Cherone, který nazpíval album Van Halen III (1998). Původní zpěvák se nastálo vrátil v roce 2007 a právě jeho hlas zní na posledním albu A Different Kind Of Truth (2012).

Eddie Van Halen je hudebními publicisty i mnoha muzikanty považován za jednoho z nejlepších kytaristů všech dob. Jeho novátorský styl je kombinací dravosti, silných riffů a stěží uvěřitelné virtuozity. Doslova senzací se stalo nápadité sólo v hitu Beat It od Michaela Jacksona: hostování „těžkotonážního“ rockera v popové písničce bylo tenkrát, v roce 1982, zcela výjimečnou záležitostí.