Na věčnost odešel Lee Kerslake z Uriah Heep

Text: Luboš Hnát
Foto: muzika.cz
Publikováno: 22.  9. 2020

Lee Kerslake

Lee Kerslake

Zubatá zase jednou řádila mezi rockery, tentokrát na její hrátky doplatil bývalý bubeník Uriah Heep a Ozzyho Osbournea LEE KERSLAKE. Ironií osudu je, že muzikant zemřel pouhý den před čtyřicátým výročím Osbourneova debutu Blizzard Of Ozz (1980), na kterém se významně podílel.

Za bicí usedl již ve svých jedenácti letech. První profesionální koncert odehrál se skupinou The Gods. Spolupracoval také s kapelami Toe Fat a National Head Band. V listopadu 1971 se stal členem Uriah Heep, kde se proslavil nejvíce.

První album, které společně natočili, bylo Demons And Wizards (1972). Bubeník v Uriah Heep působil až do roku 1979, podílel se tedy na deskách jako Return To Fantasy (1975) nebo Firefly (1977).

Poté co skupinu opustil, přijal nabídku Ozzyho, aby se stal členem jeho doprovodného bandu. Se slavným zpěvákem nahrál dvě výborná elpíčka: již zmíněné Blizzard Of Ozz a Diary Of A Madman (1981). Jejich spolupráce však neskončila šťastně. Kerslake kapelu opustil a Osbourne jeho jméno nezmínil na obalu desky: místo něho je uveden Tommy Aldridge. Stejně se Ozzy zachoval k basákovi Bobu Daisleymu. Je nasnadě, že celá situace nepřispěla k dobrým vztahům mezi hudebníky. Došlo to tak daleko, že zpěvák nechal v roce 2002 jejich party přetočit. Spor byl urovnán až poté, co byla Kerslakemu zjištěna rakovina prostaty v konečném stádiu. Tehdy Osbourne bubeníkův přínos uznal a zaslal mu své platinové desky za obě nahrávky.

Kerslake se objevil také na albech svých spoluhráčů z Uriah Heep Davida Byrona a Kena Hensleyho. V roce 1982 se vrátil do Uriah Heep a vydržel zde až do roku 2007, kdy ze zdravotních důvodů musel kapelu definitivně opustit.

Lee Kerslake se na onen svět odebral v sobotu 19. září 2020 ve věku 73 let. Zbyla po něm spousta skvělé muziky.