Ken Hensley – Největší z rodu Uriášů

Text: Luboš Hnát
Foto: Jiří Rogl
Video: Youtube
Publikováno: 9. 9. 2020

Ken Hensley

Ken Hensley

Když jsem před necelými dvěma měsíci psal nekrolog někdejšímu bubeníkovi Uriah Heep Lee Kerslakemu, ani ve snu by mě nenapadlo, že se v krátké době na onen svět odebere jeho spoluhráč KEN HENSLEY, který je se slavnou kapelou také nerozlučně spjat.

Ken Hensley přišel na svět 24. 8. 1945 v jižním Londýně. Ačkoliv je nejvíce znám jako excelentní hráč na Hammondovy varhany, a to zejména na typ B3, jeho prvním nástrojem byla kytara, kterou vzal poprvé do ruky ve dvanácti letech. Poprvé veřejně vystoupil s bezejmenným souborem v roce 1960 a krátce nato založil první vlastní skupinu The Blue Notes, záhy přejmenovanou na Ken And The Cousins.

Další významnější partou v Hensleyho hudebním životopisu se stali The Gods, u nichž se Ken začal projevovat i coby autor a většinová část repertoáru pochází z jeho pera. Určitě není bez zajímavosti, že dalším zakládajícím členem byl Mick Taylor, který později působil v The Rolling Stones.

V roce 1969 potkal Hensley baskytaristu Paula Newtona, který mu nabídl, aby se připojil ke kapele Spice. Ta se o rok později transformovala právě na Uriah Heep. Zmiňme alespoň největší hity, které Ken pro kapelu složil. Především to byla kultovní Lady In Black, která se objevila na elpíčku Salisbury (1971); u nás ji pod názvem Slečna závist zpopularizoval Aleš Brichta.

Silnými písněmi, které Hensley složil, byla nabitá deska Demons And Wizards (1972). Připomeňme například The Wizard nebo Easy Livin, mimochodem tu mám dodnes nastavenou jako budík. Takhle bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Přejděme však k mistrové sólové kariéře, rovněž velmi bohaté.

První album, které Ken Hensley pod svým jménem vydal, se jmenovalo Proud Words On A Dusty Shelf (1973). Přestože nabídlo výborné rockové fláky, čehož důkazem je třeba odpíchnutá Proud Words, tak se kvůli mizerné propagaci neprosadilo. Pod svým jménem vydal Hensley osm studiových alb, dvě živé nahrávky a pět kompilací.

Ken Hensley

Ken Hensley

Často koncertoval i v České republice. Měl jsem možnost ho vidět v roce 2013, kdy v pražském Retro Music Hall vystoupil se skupinou Live Fire. Šlo o výborný rockový zážitek.

Ken Hensley své poslední chvíle strávil obklopen svou rodinou, skonal 4. listopadu 2020.