John Lawton – Šéf šéfů světového rocku

Text: Luboš Hnát
Foto: Facebooková stránka Bigbít
Publikováno: 12. 7. 2021

John Lawton

John Lawton

Ve věku sedmdesáti čtyř let se do rockového nebe odebral britský zpěvák JOHN LAWTON, známý ze svého působení v kapelách Lucifer’s Friend a Uriah Heep.

Narodil se 11. července 1946 v anglickém Halifaxu. Jeho hudební kariéra začala už na počátku šedesátých let minulého století, se skupinou The Deans, odkud později přešel ke kapele Stonewall. Zde se mimo jiné setkal s pozdějšími členy Geordie Johnem Milesem a Vicem Malcomem, dalším členem téhle party byl Paul Thompson, který se později proslavil s Roxy Music. Lawton tedy vstoupil mezi rockovou smetánku.

Stonewall svou hudební dráhu zakončili v roce 1969 v Top Ten Clubu v Hamburku. Právě tehdy se John Lawton rozhodl zůstat v Německu. Nejprve dostal nabídku, aby se přidal k bluesrockové formaci Asterix. Ta se později transformovala do legendárních Lucifer’s Friend, s nimiž zpěvák slavil své první výrazné úspěchy.

Kapela s Lawtonem u mikrofonu kombinovala hard rock s prog rockem a typicky německým stylem zvaným kraut rock. V rozmezí let 1970–1975 vydala pět výborných alb, která jsou dodnes mezi jejími příznivci velmi ceněna: Lucifer‘s Friend, Where The Groupies Killed The Blues, I‘m Just A Rock´n´roll Singer, Banquet a Mind Exploding.

V roce 1976 neodolal Lawton vábení Uriah Heep a poté, co rozšířil jejich sestavu, vydal s nimi trojici povedených desek Firefly, Innocent Victim (obě 1977) a Fallen Angel (1978). Na posledně jmenované nahrávce se prosadil také jako autor, a to skladbami Put Your Lovin‘ On Me a Love Or Nothing.

Prošel ještě mnoha hudebními seskupeními, zkoušel i sólovou kariéru, aby se v roce 2014 definitivně vrátil do svých Lucifer’s Friend.

John byl technicky a intonačně absolutně nepřekonatelný. Někteří o něm hovoří jako Capo di tutti capi (šéf šéfů) světové rockové scény. Jeho smrt zasáhla například zpěváka Jana Holečka, který tvrdí: „Do jisté míry možno říct, že odešel největší a technicky nejvybavenější zpěvák na této planetě. Laická veřejnost bohužel toto nedokáže v pravé míře ocenit.“

Lawtonův odchod je o to bolestivější, že netrpěl žádnou nemocí. V nebi na něho čekají jeho parťáci z Uriah Heep Ken Hensley a Lee Kerslake.