Text: Luboš Hnát a Miloš Pelikán
Foto: Ája Dvořáčková, Markéta Kolínská a archiv Ivana Hlase
Publikováno: 10. 5. 2019
Dne 10. května slaví své šedesáté páté narozeniny známý textař, skladatel, zpěvák a písničkář IVAN HLAS. Jeho nejen hudební kariéru si připomeneme v medailónku, v němž zároveň čtenářům poodhalíme některá méně známá fakta.
Ivan se narodil na pražských Vinohradech. Poměrně záhy s rodinou přesídlil na Hanspaulku, známou to líheň mnoha českých bigbítových kapel, kde strávil dětství. Na milované místo nedá dodnes písničkář dopustit. Stejně jako na proslulou, dnes již bohužel neexistující hospodu Houtyš. Tam se Ivan brzy stal jednou z výrazných osobností místní komunity. Pamětník Zdeněk Hříbal z kapely Bílá nemoc na tu dobu vzpomíná následovně: „Rozkřiklo se, že Ivan nosí do Houtyše svoje nový písničky, takže všichni čekali, co zase přinese. Jednou přišel a spustil Malagelo. Všichni hned věděli, že je to hit.“
První školní kapelu založil v roce 1968 a jmenovala se The Mice. V roce 1971 vznikla Žízeň, kde se vedle Ivana objevil také bluesman Jan „Hogan“ Veleba. Hlas dále prošel takovými skupinami jako Navi Papaya (s Janem Kalouskem), Žlutý pes (s Ondřejem Hejmou) či YO YO Band. Zásadní změna v jeho kariéře však nastala v roce 1983, kdy založl vlastní kapelu. Pod hlavičkou Ivan Hlas a Nahlas jí v roce 1986 vyšlo debutové eponymní album, které lze žánrově považovat za moderní folk rock. Sklidilo příznivé recenze: hudební publicisté oceňovali písničkářův cit pro melodii a vhodná slova v textech. A někteří dokonce Hlase pasovali do pozice mladšího souputníka Vladimíra Mišíka.
Další desky na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 1987 vyšel Noční chodec, poté Cesta tam a zase zpátky (1991) a L.P. 93 měla rok vzniku přímo v názvu. Ve výčtu Ivanových nahrávek bychom mohli dál pokračovat…
Od roku 2005 působí Ivan Hlas Trio, jehož dalšími členy jsou Norbi Kovács (kytara) a Jaroslav„Olin“ Nejezchleba (cello), které natočilo i zatím poslední album s názvem Krásnej dar (2016). V tomto případě jde o starší Hlasovy nahrávky přearanžované do akustické podoby. „Je to takové drobné ohlédnutí – nemám to moc rád, ale když jsme se do toho pustili, zjistil jsem, že je plno písniček, které lidi vůbec neznají a moje Aranky považují za lepší. Z paměti jsem vybral deset písniček, které jsem chtěl vždycky udělat jinak, než byly udělané,“ vzpomíná Hlas na vznik atypické desky.
Jako skladatel filmové muziky Hlas debutoval v roce 1993, kdy napsal hudbu k úspěšnému muzikálu Šakalí léta. Jistě není bez zajímavosti, že jednu z písniček zde nazpívala jeho tehdy šestnáctiletá dcera Kateřina (dnes Svobodová). O rok později Ivan složil muziku k pohádce Jak si zasloužit princeznu.
Hlas není pouze muzikant, ale má zkušenosti i jako herec. V současné době se objevuje divadle ABC ve hře Bedřich Smetana: The Greatest Hits v roli Saši Hlase. První hereckou příležitost však získal ve hře Fantom realistického divadla Zdeňka Nejedlého, kterou režíroval Ladislav Smoljak a která se s nadhledem vrací do drsného komunistického období 50. let.
Známá je též Hlasova spisovatelská činnost. Není divu: k literatuře tíhnul odmala, vyučil se knihkupcem a sedm let jím skutečně byl. Jeho literární prvotinou byla beletristická knížka Za barevným sklem (2010). O pět let později svým průvodním slovem doprovodil knižní vydání fotografií Františka Dostála z hospodského prostředí: publikace dostala název Jdeme na jedno. V roce 2016 vyšel výbor písňových textů Ivana Hlase Miláčku, vrať se. Letos vyšel s ním vyšel knižní rozhovor V náruči dejvický noci, který s ním pořídila novinářka Marcela Titzlová.
V našem nedávném rozhovoru (celý si ho můžete přečíst zde) Ivan prozradil, že je podepsán pod celkem 320 písničkami. Sám o tom říká: „Já mám asi 160 písniček, u kterých jsem napsal jak hudbu, tak text. A když k tomu připočítáš ty, na kterých jsem se jen nějak podílel, tak se dostaneš k číslu nad 320, což musím říct, bylo překvapení i pro mě.“ Připomeňme ty nejoblíbenější: Na kolena, Karlín, Aranka umí hula hop, Miláčku, vrať se či Hanspaul City.
Celá fotogalerie: