Text: Luboš Hnát
Foto: Kateřina Smid, archiv Daniho Robinsona
Video: Youtube
Publikováno: 23. 6. 2020
Vynikající americký kytarista a zpěvák DANI ROBINSON patřil k nemnoha zahraničním muzikantům, kteří se usadili v naší zemi. Fanoušci ho znali zejména z kapely Stone Free Czech Experience. Spolupracoval však také s takovými jmény jako Luboš Andršt nebo Joe Karafiát. Letos 18. května se bohužel odebral do hudebního nebe.
Dani Robinson se narodil 15. července 1958 v americkém průmyslovém městě Detroit, kde poslouchal černošské zpěváky vydavatelství Motown. To v něm podnítilo touhu stát se muzikantem. K jeho vzorům patřili takoví kytaristé jako Jimmy Page, Jeff Beck, Eric Clapton či Němec Uli Jon Roth a samozřejmě i Jimi Hendrix. Svou kariéru nastartoval až poté, co v roce 1986 přesídlil do Los Angeles. Zde Robinson se zpěvákem Gregory Darlingem založil skupinu Darling Curel. Později i Stone Free Experience.
Spolupracoval s celou řadou hvězd hudebního průmyslu, jmenujme například Madonnu, Billyho Coxe a zahrál si i Jimmy Pagem, který mu dokonce podepsal kytaru. V roce 2008 na německém turné doprovázel již zmíněného Darlinga, který byl v té době na sólové dráze. Gregory mu doporučil návštěvu Prahy. Do našeho hlavního města se kytarista okamžitě zamiloval a rozhodl se tu usadit.
U nás obnovil svou dávnou partu Stone Free Experience, tentokrát však do jejího názvu přidal písmena CZ, a tak vznikli Stone Free CZexperience. Vedle Robinsona se v ní objevili baskytarista Andy Simpleton a bubeník Luboš Hnát.
„K Danimu jsem se dostal na doporučení, kdy mu dal někdo telefon, a on mi volal, že shání bubeníka a že angličtina je senza bonus, neboť česky si umí říct pouze o pivo či pochválit děvčeti zadeček… Vlastně si přesně pamatuji, kdo to zprostředkoval, byl to kytarista Jirka Charypar,“ vzpomíná bubeník. A po chvilce dodává: „Přesvědčila mě moje žena Zuzanka, ať to zkusím, že bych třeba litoval. A měla naprostou pravdu. Na první zkoušce jsme si okamžitě sedli, a bylo rozhodnuto.“
Kapela hrála převážně předělávky od Jimiho Hendrixe, ale čas od času zabrousila i do jiných hudebních vod. Hnát na to vzpomíná takto: „Když měl Dani rozverný den, na koncertě prostě hrál, co mu zrovna vytanulo na mysli, takže do toho zamontoval svoje věci, ale třeba také Led Zeppelin, Iggyho Popa či Davida Bowieho a mnoho dalších. To všechno zcela spontánně a drtivou většinu věcí bez zkoušení, takže někdy to bylo opravdu tristní. Ale já jsem to miloval: neexistovala rutina a ani náznak nudy, což jsem v některých kapelách s neměnným repertoárem a také pořadím skladeb zažil.
Na jednu noc obzvlášť nezapomenu. Bylo to v klubu Mydlárna v Mělníku. S Andy Simpletonem se chlapci před koncertem zhulili trávou – u Daniho to bylo celkem výjimečné – a koncert byl výletem za hranice sluneční soustavy. Nonstop a jedna kontinuální improvizace. Neuvěřitelný a zároveň obdivuhodný pro mě byl fakt, že z každé sebedelší a sebevýstřednější improvizace se Dani vždy dokázal vrátit k původnímu tématu. To je po trávě na klobouk dolů. Vím, o čem mluvím.“
Vedle Stone free CZexperience měl kytarista v Praze ještě skupinu Dirty Secrets, která se věnovala hlavně jeho autorské tvorbě. V roce 2018 vyšlo pod hlavičkou Dani Robinson Concept album Memoirs For The Pastel Girl. Člověk nemusí mít moc velkou fantazii na to, aby pochopil, že bylo věnováno jeho české přítelkyni a pozdější manželce. V listopadu 2012 se mu narodil syn Liam, kterého velmi miloval.
Málo známé je, že Dani Robinson měl v sobě indiánskou krev. Jeho předci byli přislušníci kmene Cherokee. O jeho mariňácké minulosti se toho u nás také moc neví: „Američtí mariňáci – jak známo – nejsou žádná mejdla a Danimu se ten tvrdý výcvik vyplatil. Jednou, hned zkraje mé činnosti v kapele, na zkoušce Dani vyprávěl, že ho v noci cestou domů napadli tři nejspíš „vlastenečtí“ pitomci. Dostal prý rychle pár ran a potom je se slovy ‚okay, teď jsem na řadě já‘ všechny tři seřezal. Říkal to jen jaksi mimochodem a moc to nerozváděl, ale umím si to představit. Absolutně nebyl agresívní, ani náznakem, ale bránit se uměl skvěle,“ vypráví Hnát.
Hudba Daniho Robinsona byla mimořádná, stejně jako on byl mimořádný muzikant. Jeho osobnost bude všem chybět.
Díky moc za pomoc při psaní a za informace výbornému bubeníkovi Luboši Hnátovi, s nímž nás nepojí žádné příbuzenské vazby.
Celý archiv Daniho Robinsona: