Brian Johnson – Hlas jako břitva

Text: Luboš Hnát
Foto: Facebook – AC/DC Everything AC/DC
Video: Youtube
Publikováno: 11. 10. 2020

Brian Johnson

Brian Johnson

Frontman australských rockerů AC/DC BRIAN JOHNSON nedávno oslavil své pětasedmdesáté narozeniny. Pojďme si v tomto článku připomenout jeho hudební kariéru, která trvá již více než půl století.

Brian Francis Johnson se narodil 5. října 1947 v anglickém Dunstonu. Pocházel ze smíšeného manželství; měl italskou matku a anglického otce. V raném mládí vystupoval v různých varietních představeních, které pořádala asociace Scouts. Díky tomu se velmi brzy objevil v jakési televizní hře. Zpíval také v kostelním sboru. Když narukoval do armády, byl odeslán na dva roky k výsadkovému pluku do Německa.

První Johnsonovou kapelou se stala Gobi Desert Canoe Club, krátce ještě působil ve skupinách Fresh a Jasper Hart Band – až roku 1971. Stál u zrodu glamrockové partičky Geordie, s níž se poprvé podíval do Austrálie. Stalo se tak v únoru 1972. S Geordie natočil čtyři studiová alba. Brian sice kapelu na nějaký čas opustil, nicméně později dal dohromady formaci, která si říkala Geordie II. Ta v roce 1980 dokonce podepsala nahrávací smlouvu, ale osud tomu chtěl jinak a zpěvák dostal nabídku nahradit předčasně zesnulého Bona Scotta v AC/DC. A to se přeci neodmítá!

Johnson udělal na ostatní členy AC/DC hned při konkurzu svým výkonem velký dojem. Kapela se okamžitě rozhodla, že Brian je pro ně ten pravý a dalšího zpěváka už zkoušet nebudou. První nahrávkou, na níž se nový vokalista objevil, byla Back In Black (1980). Brian se netajil tím, že přijetím do AC/DC se mu splnil jeho sen: „Největší terno na tom, že jsem v týhle kapele, je, že si nemusím kupovat žádnej zasranej lístek, když chci jít na jejich koncert. Fakt! Občas zapomínám, že zpívám, a jenom sleduju kapelu, protože podle mýho jsou naprosto skvělý,“ prohlásil v březnu 1982 pro časopis Kerrang!

Podle knihy AC/DC Maximální Rock&Roll (2006) bylo pro Briana Johnsona překvapením, když se dozvěděl, že textování bude spočívat hlavně na jeho bedrech. Vyrovnal se s tím výborně a taková Hells Bells s úvodním veršem I’am Rolling Thunder Pooring Rain / I’am Comming Like A Hurricane právem patří do zlatého fondu rockových textů. Desky Back In Black se po celém světě prodalo kolem 50 milionů kopií a vedle předchozí Highway To Hell (1979), na které stál za mikrofonem ještě Bon Scott, patří vůbec k nejlepším položkám katalogu AC/DC.

Nedostavily se však jen úspěchy. Zpěvák zažil s kapelou i horší časy. Bylo to v dobách alb Flick Of The Switch (1983) a Fly On The Wall (1985). Na výsluní se vrátili až deskou The Razors Edge (1990) s nezapomenutelnou energickou peckou Thunderstruck, které zdatně sekunduje neméně vydařená Money Talks. Poté přišla na řadu ještě solidní Ballbreaker (1995).

V novém miléniu si AC/DC a s nimi i Brian Johnson užívají světová turné i neutuchající zájem fanoušků. Připomínají se deskami Stif Upper Lip (2000), Black Ice (2008) a Rock Or Bust (2014).

Během turné k Rock Or Bust má zpěvák problémy se sluchem a lékaři mu zakazují koncertní činnost. V kapele za něj zaskočil Axl W. Rose z Guns N‘ Roses: s ním se AC/DC představili i u nás – na letišti v pražských Letňanech. Brian Johnson se však dokázal vrátit a na zatím poslední Power Up (2020) mu to zase zpívá jako za starých časů.

Kromě hudby se Johnson věnoval také automobilovém sportu – jezdil na okruzích závody cestovních vozů. Miluje létání a je vášnivým fanouškem anglického fotbalového klubu New Castle United F. C.

Tak do dalších let pevné zdraví a silné hlasivky, Briane.